Bez kategorii
Like

Warianty nowego rozdania

04/02/2011
509 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Pojawiające się komentarze dotyczące obecnej sytuacji i okliczności, które do nich doprowadziły, obligują do zastanowienia się nad wariantami rozwoju  zdarzeń i ich końcowego efektu. Wiele z nich ma świadomie ukierunkowany cel, dlatego warto zaprezentować rozważania alternatywne. Odniesieniem są rozruchy w Afryce Północnej. Propaganda próbuje wykazać, że jest to wyraz dążenia do demokracji, co blokją skorumpowane reżimy tam panujące. Można tak twierdzić, ale można też dostrzec inne zależności. Przede wszystkim – od kiedy to cywilizacja krajów arabskach zakłada demokratyczne systemy rządów? Moim zdaniem – jest to społeczny sprzeciw przeciwko próbom dostosowania wartości, na jakich opierają się społeczne warunki współżycia, do tych "importowanych" z Zachodu, a gdzie rola ludności sprowadzona jest do rezerwuaru niskokwalifikowanej siły roboczej. Porównanie z odwiedzającymi te kraje turystami […]

0


Pojawiające się komentarze dotyczące obecnej sytuacji i okliczności, które do nich doprowadziły, obligują do zastanowienia się nad wariantami rozwoju  zdarzeń i ich końcowego efektu.

Wiele z nich ma świadomie ukierunkowany cel, dlatego warto zaprezentować rozważania alternatywne.

Odniesieniem są rozruchy w Afryce Północnej. Propaganda próbuje wykazać, że jest to wyraz dążenia do demokracji, co blokją skorumpowane reżimy tam panujące. Można tak twierdzić, ale można też dostrzec inne zależności.

Przede wszystkim – od kiedy to cywilizacja krajów arabskach zakłada demokratyczne systemy rządów?

Moim zdaniem – jest to społeczny sprzeciw przeciwko próbom dostosowania wartości, na jakich opierają się społeczne warunki współżycia, do tych "importowanych" z Zachodu, a gdzie rola ludności sprowadzona jest do rezerwuaru niskokwalifikowanej siły roboczej. Porównanie z odwiedzającymi te kraje turystami z Europy – to narastający powód frustarcji.

Zatem – podstawowy powód – to brak możliwości dorównania europejskiemu poziomowi życia, a co za tym idzie – duża szansa na skierowanie agresji w stronę Europy.

Jak może się rozwinąć sytuacja?

Jeśli dojdzie do skonfliktowania z Europą, gdzie bardzo istotnym będzie czynnik demograficzny, to na pewno włączony weń zostanie Izrael. Nasilenie przejawów – włączy w konflikt USA.

Zamieszanie może być przyczyną (przy zagrożeniu) użycia broni jądrowej przez Izrael i spustoszenia całego regionu, części Europy nie wyłączając.

Efektem bedzie też osłabienie pozycji USA na Środkowym Wschodzie i Dalekim Wschodzie; Afganistan i Irak stracone, a rola w Południowo-Wschodniej Azji ograniczona. USA – praktycznie będą zmuszone do wycofania się na teren Ameryki Północnej, bo już teraz wpływy w Ameryce Południowej są małe.

To sytuacja fatalna dla tego kraju, bo zerwanie więzi finansowych odetnie ich od dywidend. To znacznie ograniczy poziom życia mieszkańców – może spowodować rozruchy i nawet  rozpad struktury państwa.

Wzmocniona zostanie pozycja Indii, a przede wszystkim Chin. Można twierdzić, że Chiny nie dadzą się "wmanewrować" w wyobrażalny konflikt. Ich cele strategiczne nie będą nakierowane na te rejony świata, a raczej na wykorzystanie osłabienia Rosji, która pozbawiona oparcia w Europie i USA – będzie zmuszona do ustępstw na Syberii.

Rosja może cofnąć się nawet do Uralu i dodatkowo utracić wpływy w rejonie Kaukazu.

Cóż. Powstała sytuacja może być dużą szansą dla państw Europy Środkowo-Wschodniej; w sposób naturalny polożonych nieco na uboczu ognisk konfliktu.

Ważne, aby nie angażować się nadmiernie i zachować dystans. Celowym byłoby jak najszybsze wycofanie polskich wojsk z Afganistanu.

0

Krzysztof J. Wojtas

Zainteresowania z róznych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalic wartosci, jakimi warto sie kierowac w wyborach.

207 publikacje
5 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758