Globalnie i Lokalnie
Like

W piłce kopanej Ukraina szykuje nam powtórkę z “Rzezi Wołyńskiej”

20/06/2016
1168 Wyświetlenia
1 Komentarze
6 minut czytania
W piłce kopanej Ukraina szykuje nam powtórkę z “Rzezi Wołyńskiej”

Dla polskich fanów piłki kopanej mecz z reprezentacją Ukrainy ma być wysoko wygraną przepustką do wyjścia z grupy. Ukraińcy grają już na Euro 2016 o “pietruszkę, co nie znaczy, że tanio skórę naszej reprezentacji oddadzą. Podobno nasze relacje są najlepsze od lat, zaś oba narody połączyło uczucie, gorące jak nigdy.

0


2RyEYPUfupkPolska na Ukrainę śle pieniądze oraz pomoc wojskową (oficjalnie doradczą). W kwaterze głównej NATO w Brukseli doszło też do spotkania ministra obrony Antoniego Macierewicza z jego ukraińskim odpowiednikiem, Stepanem Połtorakiem. Według relacji ukraińskiej – obie strony zgodziły się, by wspólnie opracować algorytm walki z wojną hybrydową. Macierewicz zapewnił również ukraińskiego ministra, że Polska jest gotowa udzielać Ukrainie dalszego wsparcia (wspólnej, wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG). Także migracja wschodnich sąsiadów na nasze ziemie nazywana jest w Polsce zjawiskiem  pozytywnym. Polaków, chcących uczciwie zarabiać w ojczyźnie, wysyła się na emigrację a w zamian serwuje się RP o wiele bardziej perspektywicznego Ukraińca  którego wciela się w szeregi policji (ta mniejszość jest najliczniejsza wśród słuchaczy szkoły policyjnej)!  „Szacujemy, że legalny tytuł pracy w Polsce ma około 500-550 tys. Ukraińców, a reszta pracuje nie do końca w sposób zalegalizowany, ale okazuje się, że ten problem jest taki, że można go rozstrzygnąć pozytywnie, żeby mogli pracować legalnie” – powiedział Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

5f41fcf8894a405ea68352133c1c5a05_XLWróćmy jednak do piłki nożnej i klimatu, jaki panuje wśród ukraińskich fanów futbolu. Powinien być równie entuzjastyczny jak u polskich sąsiadów. Powinien…

Jeden z ukraińskich portali, poświęconych piłce nożnej, Brutalny Futbol (Брутальний Футбол), zamieścił w sieciach społecznościowych Facebook i Vkontakte kontrowersyjną grafikę, nawiązującą do meczu Polska-Ukraina, który odbędzie się 21. czerwca w ramach Euro-2016. Towarzyszy jej wpis „Do Rzezi Wołyńskiej – dwa tygodnie”.

31zl97Q_6i9hUkucYHWRWtz8npc096yW4keKzgHv,wat600Wśród ukraińskiej młodzieży w sieciach społecznościowych panuje niepokojąca moda na robienie sobie żartów, na kpienie z ofiar „Rzezi Wołyńskiej”. Młodzi Ukraińcy wymieniają się obrazkami i filmikami, które wprost godzą w pamięć ofiar. Coraz częściej spotykamy się z twierdzeniem, że Polacy zasłużyli na to, co stało się na Wołyniu w czasie II wojny światowej. List otwarty podpisany m.in. przez Leonida Krawczuka i Wiktora Juszczenko mówi, że zbrodnia na Wołyniu była tragedią, która dotknęła obie strony konfliktu. Pomimo tego, że zbrodnie UPA są niepodważalnymi faktami, byli prezydenci ośmielają się w liście apelować o uznanie ukraińskich tradycji narodowych (w tym odwołujących się do UPA), jako sprawiedliwe i godne szacunku. Ukraincy wystawiają pomniki ludobójcom, ze zwyrodniałych upowców zrobili kombatantów, parę dni temu pojawiła się ulica SS-Galizien, w szkole młodzież  wychowują na banderowców. “Przepraszam Ukraińców za rzeź wołyńską” – takim sarkastycznym tytułem rozpoczyna się wpis dziennikarza Tomasza 202110Maciejczuka, który na Facebooku komentował komentarze, jakie pisali Ukraińcy pod jego postem o filmie “Wołyń”. – “Czytając komentarze moich ukraińskich znajomych pod postem o filmie “Wolyń” zrozumiałem, że my, Polacy, musimy w końcu przeprosić Ukrainę za rzeź wołyńską. To my zmusiliśmy biednych ukraińskich nazistów do porzucenia Hitlera i stworzenia UPA. Aż w końcu byli ukraińscy hitlerowcy postanowili wymordować polskie kobiety i dzieci. Nie ma co prostować, mieli do tego prawo, w końcu Polacy żyli na ukraińskiej ziemi i przeszkadzali Ukraińcom. Każdy Polak, który uważa inaczej to agent Kremla, miłośnik Putina, zdrajca ojczyzny.” Po czym przechodzi już do poważniejszej refleksji:
gEoPSZfeT2E“A teraz na poważnie. Nigdy nie sądziłem, że przyjaźń polsko-ukraińska będzie tak trudna, tak zatruta przez zbrodnie UPA, których Ukraińcy w żaden sposób nie zamierzają rozliczać. Im mniej potrzebują naszej pomocy, tym większe będziemy mieli z nimi problemy. Film “Wołyń” wywoła taki skandal na Ukrainie, taki antypolonizm, że aż boje się pomyśleć, jak będą wyglądały stosunki między zwykłymi Polakami i Ukraińcami. Oni nie chcą znać prawdy. Oni chcą pomocy finansowej, ruchu bezwizowego i innych bonusów.”

Pod grafiką wywiązała się ożywiona dyskusja. M.in. pojawiły się następujące komentarze: „Powtórzmy rok 1943”, „Zrobimy wam drugą Rzeź Wołyńską” czy „Polaków nie ma co żałować, tak samo jak nie żałujemy Ruskich, wyrżniętych w Czeczenii”.

Czy tradycje narodowe w wykonaniu UPA, zmieszane z popkulturą  obrazkową, nadziewaniem dzieci na sztachety i rozpruwaniem brzuchów ciężarnych kobiet – mogą być właściwą drogą do porozumienia obu narodów?

Marek Kibic

Inne zapisy autora:

0

Dorota J
Dorota J

Dziennkarz w 3obieg.pl/

209 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816