Bez kategorii
Like

“W naszej Pamięci Żołnierze Wyklęci”

21/01/2013
383 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Często przy okazji badań socjologicznych pojawia się teza, że młodzież cierpi na brak autorytetów. Wynika to z faktu, że nikt młodym ludziom tych autorytetów nie pokazuje a one istnieją i są na wyciągnięcie ręki. Mam tu na myśli „Żołnierzy Wyklętych

0


 Bardzo często byli to młodzi chłopcy, których patriotyzm i oddanie dla ojczyzny niejednokrotnie za cenę własnego życia jest wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń. To właśnie Ci zapomniani i wymazani przez PRL cisi bohaterowie już w wolnej Polsce coraz częściej dają o sobie znać. Obecnie pojawiają się przypominające ich bohaterstwo projekty – płyta zespołu De Press „Myśmy Rebelianci” , komiksy, murale, festiwale filmowe – gdyński festiwal filmów dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", czy seriale telewizyjne jak „Czas Honoru”. Również Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie wychodzi naprzeciw tematyce podtrzymania pamięci o zapomnianych bohaterach. Oprócz murali, które malujemy, zorganizowaliśmy konkurs dot. Żołnierzy Wyklętych. Chcemy, by uczniowie szkół ponadgimnazjalnych jak najliczniej wzięli w nim udział. Opisując danego żołnierza, robiąc stronę internetową czy nagrywając film z przesłuchania, młodzi ludzie będą mieli okazję poznać lepiej historię dziadków czy sąsiadów. Mamy nadzieję, że udział w naszym konkursie, którego finał odbędzie się 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, skłoni młodzież do refleksji nad kwestią patriotyzmu. Gwarancją wysokiej jakości konkursu są patronaty, m.in. Senatora RP Grzegorza Biereckiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy Światowego Związku AK. Również przedstawiciele mediów mocno wsparli naszą akcję i oprócz Tygodnika Podlaskiego mamy patronat TVP Historia, Uważam rze, Uwarzam rze Historia, Tygodnika Niedziela czy portalu wpolityce.pl. Przewodniczącym jury będzie prof. Jan Żaryn. Na zwycięzców czekają nagrody, a każda szkoła, której uczeń weźmie udział w konkursie, otrzyma od Fundacji mapy historyczne. W dziele „Trzy wiersze z pamięci”, ze zbioru „Struna światła”, zmarły w 1998 r. Zbigniew Herbert napisał: „nie dajmy zginąć poległym”.

Inne zapisy autora:

0

Grzegorz Bierecki
Grzegorz Bierecki

Blog Ruchu Poparcia Grzegorza Biereckiego; Grzegorz Bierecki - Twórca i założyciel Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Polsce - instytucji finansowej zrzeszającej ponad 2,2 miliony gospodarstw domowych z aktywami ponad 15 miliardów zł. Posiada 20-letnie doświadczenie związane z rynkiem finansowym w Polsce. Od 11 lat jest członkiem Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU) z siedzibą w Madison (USA), a więc jednej z największych i najbardziej liczących się w świecie organizacji finansowych ze 100 krajów z aktywami ponad 1,5 biliona dolarów.

19 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758