Artykuły redakcyjne
Like

A w Grenadzie zaraza!

31/08/2013
729 Wyświetlenia
15 Komentarze
3 minut czytania
A w Grenadzie zaraza!

Polskę ogarnia coraz większy chaos. Niestety, w każdym segmencie życia publicznego. Państwo, jako opoka życia jego obywateli, już właściwie tutaj nad Wisłą nie istnieje. Pozostały tylko pozory. To, czego doświadczamy na co dzień to zwykła fasada struktur państwowości, sztuczne, teatralne dekoracje. W istocie żyjemy na gruzach organizmu, który winien porządkować każdy dzień naszego życia, tu i teraz. Finanse publiczne w opłakanym stanie, infrastruktura takoż. Służba zdrowia, edukacja, wymiar sprawiedliwości, armia, wolność słowa wymagają natychmiastowej reanimacji, ale nie ma nawet kroplówki, którą należałoby podłączyć do tego systemu.

0


Naród, jako społeczeństwo albo społeczeństwo, jako Naród znalazło się w najbardziej niebezpiecznym stadium, bo w rozsypce, a zbyt wielu na emigracji. I nie jest w stanie uzgodnić nawet najbardziej podstawowych dezyderatów współżycia publicznego, na przykład w sprawie zamachu w Smoleńsku. Rozchwianie ideologiczne i moralne dopadło współczesnych Polaków na przełomie XX i XXI wieku i trzyma ich za gardło. Jeszcze chwila i nie będziemy mieli czym oddychać. Ktoś być może powie, że „bronią się jeszcze twierdze Grenady”, ale Poeta echem odpowiedział, że jednak „w Grenadzie zaraza”.

Mam nieodparte wrażenie, że nad polskim chaosem ktoś czuwa i bez przerwy podkłada drwa do tego pieca. Polakom, którzy wyszli poranieni i zmaltretowani z II wojny światowej, natychmiast nasypano na otwarte rany tony soli, żeby unicestwić w zarodku nadzieję o wolności. Dzisiaj już tylko sprzedawczyk albo głupiec może uważać, że PRL w jakiś istotny sposób różnił się od III RP. Zmieniły się tylko nieco instrumenty otumaniania społeczeństwa, gdy z upodlającej gospodarki kartkowej i sklepów z octem na półkach, zaoferowano nam Lidle, Reale i Biedronki. Amok, jak można się było spodziewać, sięgnął zenitu. I trwa!

Współcześni Polacy powoli, ale systematycznie podrzynają gałąź, na której siedzą – mniej lub bardziej świadomie. Niestety dali się omamić polityce „ciepłej wody w kranie”, niedostrzegając, że wyrosła ona na antypolskiej frazie, że „polskość to nienormalność”. Zanikła w naszym społeczeństwie, tak cenna kiedyś, zdolność do kreowania lokalnych, altruistycznych autorytetów, na rzecz wyboru oportunistów i karierowiczów. Polska pełna jest teraz takiego łajna, pogrobowców bolszewizmu, którzy dorwali się do władzy, na przykład w samorządach i rozkradają ten kraj, z ustami pełnymi frazesów o dobrze publicznym, które im przyświeca.

To jest felieton bez happy endu. Sprawy zaszły niestety za daleko. Polacy znaleźli się w matni i nie ma takiej ziemskiej siły, która wydobyłaby ich z tej otchłani. Upadek dumnego i wielkiego kiedyś Państwa i Narodu, postępuje. Niestety nieubłaganie!

 

Inne zapisy autora:

0

Maciej Rysiewicz
Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

 1. Avatar link

  To jeden z najlepszych, jesli nie najlepszy tekst podsumowujacy stan obecny jaki sie tutaj pojawil w tym temacie.
  Aczkolwiek tytul moglby byc bardziej odpowiadajacy zawartosci, np. Upadek Państwa i Narodu.

  Diagnoza wlasciwa, ale lekarstwa brak.

  0
 2. …”Polacy znaleźli się w matni i nie ma takiej ziemskiej siły, która wydobyłaby ich z tej otchłani. Upadek dumnego i wielkiego kiedyś Państwa i Narodu, postępuje. Niestety nieubłaganie!”…
  Zapominacie Macieju o Rusticulusie, jeszcze nie wieszajcie się…

  0
  • Rusticulusie nie ma takiej możliwości, żebym o Tobie zapomniał. Bo Ty, jako jednostka, nie podlegasz takim retorycznym uogólnieniom na jakie pozwoliłem sobie w moim felietonie. Nie bardzo też rozumiem, dlaczego uważasz Rusticulusie, że mam ciągoty samobójcze. Tylko seryjny samobójca mógłby mnie przymusić do tego grzechu, gdyby oczywiście użył stosownych argumentów siły, a ja nie przeszedłem nigdy szkolenia w brygadach spec-służb. Ale seryjny samobójca nie przychodzi po takie pionki jak MR!!!

   0
 3. Avatar Kownia

  „Celem obecnej demokracji nie jest ukształtowanie i zgromadzenie mądrych ludzi, ale raczej zebranie tłumu, który jest do niczego nieprzydatny, daje się łatwo poprowadzić w określonym kierunku, szczególnie jeżeli inteligencja poszczególnych jednostek jest ograniczona” – kto to napisał?

  0
 4. No w końcu ktoś napisał jasno i wyraznie, że jako naród jesteśmy w czarnej d…ie. To teza, którą głoszę od dawna, a która przysparza mi opinii wariata, którym straszy się dzieci. Widzę p.Macieju że chandra Pana wzięła i musiał Pan napisać coś w tonie oskarżycielskim. Ja w takim nastroju trwam od dawna, czego dowodem jest mój pseudonim. Ale rozum przeciw glupocie nigdy nie jest bezbronny. Musimy walczyć o młode pokolenie, wpajać mu wartości i uczyć rozsądku. Czytać między wierszami i być po prostu dobrymi ludźmi. Wierzyć w Boga i szanować tradycję. Ocalenie Polski jest w ich rekach. Pozdrawiam

  0
  • Chandra mnie nie wzięła, to zwykła racjonalna ocena rzeczywistości, a że smutna… no cóż. Nie oznacza, to także, że upadłem na duchu. Pana końcowe uwagi należy kultywować. Cud nad Wisłą może zdarzyć się jeszcze raz!

   0
 5. Sa tacy co To przewidzeili juz laata temu…ale czy jest to powod do satyfakcji – watpie

  …zydokomuna zdobyla Polske – wprowadzila swoje zwyczaje i prawa genebiac spoleczenstwo polskie…

  Polske wpierw trzeba odbic z lap zydokomuny – by wprowadzic cywilizacje, polskie zwyczaje…innego wyjscia nie ma .

  …malo tego – doszlo juz do tego, ze sa tacy dalej zwiacy siebie samych prawica, co ta okupacje akceptuja i…probujac sie w niej ustawic

  0
 6. Avatar AS

  Nie chcę Pana martwić ale będzie znacznie gorzej. To jest dopiero początek. Czyli początek 17 wieku. Wtedy nie było jeszcze tak źle. Jeszcze pałace wtedy budowali. Teraz tez budują. Ale kiedyś przestaną i zaczną wyjeżdżać.

  0
 7. A co to są finanse publiczne ?? Państwo jest od tego, żeby strzec bezpieczeństwa obywateli od wrogów zewnetrznych i finansowac sluzby utrzymujace bezpieczenstwo w jej granicach (Policja, Straz Pozarna). I tyle. Inne pomysly to wymysl lewakow i trzeba jak najszybciej skonczyc z takim sposobem myslenia!!

  0
 8. Oj tam oj tam, moja teściowa twierdzi że wywalczyliśmy sobie wolność a jest tak beznadziejnie tylko dlatego, że taki właśnie jest kapitalizm. Gazeta Wyborcza jej to powiedziała najlepsza ze wszystkich bo ” czego tam nie ma”.

  0
  • A
   moj znajmy z sieci – daje dobre rady jak uniknac placenia za mandaty…

   0
   • Daję dobre rady jak korzystać z własnych praw i nie dawać się bezprawnie łupić urzędnikom. To wypalanie złego systemu.

    0
    • We wczesnym prl’u tez dawno dobre rady…jak chociazby sie zachowywc w stycznosci z milicja czy jak przechytrzyc kanara…a

     sytem zly sie nie wypali, a wrecz przeciwnie wrecz…kwitnie

     i

     nie dziwota, bo zapewne czerpie z doswiadczenie i tradycji…

     0
 9. Avatar Libertarianin

  Porządek wymaga stałego nakładu sił i zaangażowania. Chaos jest stanem, który występuje zawsze wtedy, gdy tej energii i zaangażowania zabraknie. To nie czyjeś “zaangażowanie” generuje w Polsce chaos. To bierność samych Polaków. Po prostu trzeba poczekać aż osobniki z gatunku “homo sovieticus” wymrą.

  0
  • “To nie czyjeś “zaangażowanie” generuje w Polsce chaos. To bierność samych Polaków”., to prawda, ale czekanie w związku z tym aż “osobniki z gatunku “homo sovieticus” wymrą” jest niczym innym jak właśnie biernością. Trzeba pamiętać, że oportunizm rodzi oportunizm i tyle. Tzw. “homo sovieticus” dzieli się więc przez podział, to dlatego w Grenadzie panuje zaraza.

   0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816