NEWS
1

W czyim interesie działa poseł PSL Marek Sawicki?

11/08/2019
1484 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
W czyim interesie działa poseł PSL Marek Sawicki?

W czyim interesie działa poseł PSL Marek Sawicki? Pytanie to rodzi się w związku z jego wypowiedzią z dnia 7 sierpnia br. w TVP Info w audycji „Minęła 8.00”. W skrócie poseł PSL Marek Sawicki, przypisał obecnie urzędującemu ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu działanie na szkodę Skarbu Państwa poprzez działanie w interesie zagranicznego koncernu Cargill, w związku z przejęciem przez Elewarr Sp. z o.o. kupy złomu tj. Elewatora w Koronowie. Więcej poseł PSL powiedział, że Elewarr został doprowadzony (przez PIS) do bankructwa.   Z komunikatu spółki z dnia 8 sierpnia 2019 można dowiedzieć się, że cyt. Elewarr sp. z o.o. była mniejszościowym udziałowcem spółki Elewator w Koronowie sp. z o.o., także w okresie rządów ministra Marka Sawickiego. W grudniu 2017 r. […]

0


W czyim interesie działa poseł PSL Marek Sawicki? Pytanie to rodzi się w związku z jego wypowiedzią z dnia 7 sierpnia br. w TVP Info w audycji „Minęła 8.00”. W skrócie poseł PSL Marek Sawicki, przypisał obecnie urzędującemu ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu działanie na szkodę Skarbu Państwa poprzez działanie w interesie zagranicznego koncernu Cargill, w związku z przejęciem przez Elewarr Sp. z o.o. kupy złomu tj. Elewatora w Koronowie. Więcej poseł PSL powiedział, że Elewarr został doprowadzony (przez PIS) do bankructwa.

 

Z komunikatu spółki z dnia 8 sierpnia 2019 można dowiedzieć się, że cyt. Elewarr sp. z o.o. była mniejszościowym udziałowcem spółki Elewator w Koronowie sp. z o.o., także w okresie rządów ministra Marka Sawickiego. W grudniu 2017 r. Elewarr sp. z o.o. zawarła umowę zakupu udziałów od pozostałych wspólników tj. koncernu Cargill Poland sp. z o.o. oraz Polskie Młyny SA, korzystając z prawa pierwokupu. W tym czasie nabyciem udziałów zainteresowane były także inne podmioty. Finalne włączenie obiektu w Koronowie do majątku i struktur Elewarr Sp. z o.o. nastąpiło w maju 2018 r. W tym okresie ministrem rolnictwa był Krzysztof Jurgiel – polityk z Białegostoku, a nie z „rejonu Bydgoszczy”. Jan Krzysztof Ardanowski pełni urząd ministra od 19 czerwca 2018 r. i w żaden sposób nie uczestniczył w opisywanym procesie połączenia spółek, ani go nie nadzorował.

 

Po co zatem mieszać aktualnego ministra do transakcji, z którą nie miał nic wspólnego?

 

Z komunikatu spółki dowiedzieć się można również, iż nie był to żaden złom. Cyt. W chwili wykupu udziałów przez Elewarr sp. z o.o. ogólny stan techniczny obiektu magazynowego w Koronowie i jego przydatność, celowość transakcji, jak i uzyskana cena, nie budziły zastrzeżeń… Przed zakupem ww. elewatora w Koronowie zostało przeprowadzone badanie prawne due-dilligence, dotyczące faktycznej kondycji tego podmiotu, które wykazało zasadność przejęcia przez Elewarr sp. z o.o. Elewatora w Koronowie sp z o.o. Finansowanie tej transakcji odbyło się ze środków własnych Elewarr sp. z o.o. i bez jakichkolwiek finansowych form wsparcia zewnętrznego podmiotów kontrolowanych przez Skarb Państwa.

 

Określenie elewatora jako kupy złomu miało uzasadnić tezę, że Elewarr został doprowadzony (przez PIS) do bankructwa. Tymczasem jak informuje spółka: Nie toczy się w stosunku do Elewarr sp. z o.o. żadne postępowanie likwidacyjne, upadłościowe, wynik finansowy Elewarr sp. z o.o. za rok obrachunkowy 2018/2019 jest dodatni, płynność finansowa Elewarr sp. z o.o. nie jest w żaden sposób zagrożona, planowany skup zbóż i rzepaku przez Elewarr sp. z o.o. w tegorocznej kampanii wynosi powyżej 250 tys. ton – co istotnie przekracza wielkości odnotowane przez Spółkę w czasach rządów koalicji PO-PSL i urzędowania ministra Marka Sawickiego.

 

Gdyby powyższe nieprawdy powiedział zwykły, szeregowy poseł, można by mówić o niewiedzy posła. Ale słowa te (kłamliwe) powiedział prominentny działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, były minister rolnictwa. Twierdzenia te padły ponadto w okresie skupu zbóż, kiedy to mali rolnicy oddają swoje plony m.in. do magazynów Elewarru (w tym w Koronowie).

 

Zatem czemu wypowiedział te kłamliwe słowa? Czy przypadkiem nie było to celowe działanie na szkodę spółki państwowej i na rzecz podmiotów prywatnych, konkurencyjnych do Elewarru? W czym interesie działa poseł PSL Marek Sawicki?

Inne zapisy autora:

0

Avatar
sprzeciw21

227 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758