HYDE PARK
Like

W co zainwestować pieniądze?

16/06/2020
562 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
W co zainwestować pieniądze?

Epidemia koronawirusa przyniosła rekordowo niskie stopy procentowe oraz niepewność na rynkach finansowych. W takich warunkach niełatwo jest pomnażać oszczędności, a już zwłaszcza nie z pomocą niskooprocentowanych lokat bankowych. Pytanie zatem, w co zainwestować pieniądze, aby nie stracić, a nawet nieco zarobić?

0


Chcąc wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj inwestycji należy wziąć pod uwagę swoją kondycję finansową, podejście do ryzyka oraz oczekiwania co do potencjalnego zysku. Kluczowe jest również to, jaką kwotę i na jaki okres można „zamrozić”. Niektóre godne polecenia opcje, takie jak zakup nieruchomości, wymagają dużego i długoterminowego zaangażowania kapitałowego, przez co są dostępne tylko dla niewielkiej grupy osób. Jest jednak wiele innych możliwości, które pozostają do dyspozycji mniej zamożnych inwestorów. Ci, którzy zastanawiają się, w co inwestować mając relatywnie małe oszczędności, powinni zwrócić uwagę na następujące rozwiązania.

Bezpieczne obligacje skarbowe

Osoby, które są skłonne zaakceptować jedynie minimalne ryzyko inwestycyjne, mogą rozważyć zakup bezpiecznych obligacji skarbowych. Ponieważ jednak spodziewany jest wzrost inflacji, zwłaszcza w okresie wychodzenia z kryzysu wywołanego epidemią, powinny skupić się one na obligacjach indeksowanych inflacją. Zysk z takiej inwestycji jest w zasadzie pozbawiony ryzyka, a przy tym na tyle wysoki, że pozwala w pełni zabezpieczyć kapitał przed wzrostem cen w gospodarce.

Akcje polskich spółek

Znacznie większym potencjałem zysku, ale jednocześnie wyższym ryzykiem, odznaczają się akcje spółek giełdowych. W ostatnich latach indeksy akcyjne największych światowych giełd biły historyczne rekordy, jednak pandemia koronawirusa zapoczątkowała silne spadki kursów. Ryzyko inwestycyjne jest tutaj wciąż wysokie, a skala przyszłych problemów gospodarczych trudna do przewidzenia, jednak w dłuższej perspektywie zakup nisko wycenianych akcji powinien przynieść satysfakcjonujące zyski. Co istotne, osoby mniej zaznajomione z taką formą inwestowania powinny skupić się głównie na akcjach dużych, stabilnych przedsiębiorstw.

ETF na indeks akcyjny

Zamiast zastanawiać się, w co zainwestować pieniądze na giełdzie, można po prostu kupić jednostki wybranego funduszu ETF (z ang. Exchange traded fund). Ten ostatni stanowi specyficzny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który naśladuje zmiany wartości określonego indeksu giełdowego. Dzięki niemu można zainwestować pośrednio na przykład w akcje dwudziestu największych polskich spółek (ETF na WIG20), co pozwoli łatwo zarabiać w czasie polepszania się koniunktury gospodarczej. Inwestycja w ETF jest zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zarabiać na polskim rynku akcyjnym, ale jednocześnie nie mają za bardzo wiedzy i/lub czasu, by wykonywać zaawansowane analizy kursów akcji poszczególnych spółek.

Inwestowanie w złoto

Tuż przed kryzysami gospodarczymi oraz w trakcie ich trwania, ceny akcji oraz innych instrumentów rynku kapitałowego spadają. W tym czasie warto wypatrywać na nich okazji zakupowych, ale trzeba mieć jednocześnie świadomość, że zyski mogą się szybko nie pojawić. To bowiem okres, w którym inwestorzy przenoszą kapitał do miejsc postrzeganych jako bezpieczne przystanie. Mowa tu przede wszystkim o metalach szlachetnych, zwłaszcza o złocie, które jest wówczas chętnie nabywane nie tylko przez inwestorów indywidualnych, ale także banki centralne i inne instytucje finansowe. Można zatem oczekiwać, że podczas samego kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa, inwestowanie w złoto będzie jednym z bardziej dochodowych rozwiązań. Nie można jednak zapominać, że taka forma inwestycji z założenia ma charakter długoterminowy – standardem jest kilku, kilkunastoletni horyzont inwestycyjny.

Więcej o tym, w co inwestować relatywnie mały kapitał można przeczytać pod adresem: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/poradnik-inwestora-szczegoly/w-co-zainwestowac-10-tysiecy-zlotych-aby-nie-stracic-pieniedzy-nie-poniesc-duzych-kosztow-i-co-nieco-zarobic

Grafika: pixabay.com

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

319 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816