Komentarze dnia
Like

Verhofstadt i Gazprom. Czyich interesów broni belgijski liberał?

25/01/2016
755 Wyświetlenia
2 Komentarze
4 minut czytania
Verhofstadt i Gazprom. Czyich interesów broni belgijski liberał?

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami niewyobrażalnego nacisku na rząd Polski ze strony polityków związanych głównie z frakcją liberalą w Paramencie Europejskim (ALDE), której liderem jest Guy Verhofstadt, były premier Belgii. Równocześnie powstał alians strategiczny Verhofstadta i Ryszarda Petru, szefa liberalnej partii Nowoczesna, który, z pomocą KODu i Mateusza Kijowskiego, miał na celu osłabienie rządu Beaty Szydło i wprowadzenie przedterminowych wyborów oraz przejęcie władzy przez liberałów w Polsce. Myśl tę sformułował jasno Ryszard Petru w rozmowie z reporterem RMF FM[1] oraz w wywiadzie dla holenderskiego dziennika[2]. Guy Verhofstadt w dzień debaty w PE nad sprawą polską spotkał się z Mateuszem Kijowskim, związanym ze środowiskiem Petru, a jeszcze w lipcu zeszłego roku, udzielił Nowoczesnej poparcia w zbliżających się wyborach parlamentarnych[3].

0


 

Lobbysta

Organizacje pozarządowe, działające na rzecz transparencji polityków, wytknęły belgijskiemu liberałowi jego liczne związki z przemysłem. Jest on członkiem rady wykonawczej miliardowego holdingu inwestycyjnego SOFINA, korporacji, która inwestuje min. w telekomunikację, banki, ubezpieczenia, etc., rady nadzorczej APG Netherlands, zarządzającej ponad 30% holenderskich funduszy emerytalnych oraz firmy zajmującej się transportem morskim EXMAR. Jego miesięczne zarobki związane z tą działalnością są szacowane na od 230,000 do 420,000 € rocznie, plus jego zarobki jako posła PE 96,000 € rocznie[4]. W związku z powyższym zachodzi możliwość konfliktu interesów, co podkreślają pracownicy LobbyControl.

 

Verhofstadt, Exmar i Gazprom a polski gazoport w Świnoujściu

Firma Exmar, w której Verhofstadt jest członkiem zarządu[5], ma długoletnie doświadczenia w transporcie drogą morską gazu skroplonego LNG (gaz ziemny). Łączna pojemność jej floty LNG to ok. 540 000 m3. Jak wiadomo, Unia Europejska po katastrofie w Fukushimie, począwszy od Niemiec, zdecydowała się na stopniowe odejście od energii z węgla oraz atomu, by osiągnąć odgórnie ustaloną redukcję CO2 na swoim obszarze. Gaz ziemny pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 50-60%, a jego wydobycie nie jest aż tak kosztowne jak pozyskiwanie energii ze źródeł alternatywnych. Stąd i rynek europejski stał się potencjalnie największym odbiorcą gazu ziemnego, którego jednym z największych producentów jest Gazprom. W związku z tą perspektywą firma Exmar już w listopadzie 2013 roku zawarła z Gazpromem umowę na dostarczanie Gazpromowi 500.000 ton rocznie skroplonego gazu ziemnego poprzez firmę Pacific Rubiales Energy Corp. (obecnie Pacific Exploration and Production)[6]. Tak więc każdy konkurent w dostarczaniu gazu do Europy jest bezpośrednim konkurentem nie tylko Gazpromu, ale i również jego poddostawców, w tym wypadku belgijskiej firmy Exmar, którą reprezentuje Guy Verhofstadt. Gazprom już wielokrotnie próbował ograniczyć rolę gazoportu w Świnoujściu poprzez kosztowny rurociąg Nord Stream, którym jest dostarczany gaz ziemny do Europy. Pamiętny jest fakt, jak to Niemcy i Rosja blokowały jego budowę, a ostatecznie udało im się przy milczącej aprobacie rządu Donalda Tuska tak ułożyć dwie pierwsze nitki gazociągu, że do portu w Świnoujściu obecnie nie mogą wpływać statki o zanurzeniu większym niż 13,5 metra. 

Facit

W związku z powyższym agresywne zachowanie Verhofstadta wobec rządu Beaty Szydło i ostentacyjne poparcie dla ruchów zmierzających do jego obalenia nabiera innego charakteru. Rosja dąży jawnie do utrzymania energetycznego uzależnienia Europy Środkowej, o czym świadczy plan budowy Nord Stream 2 popierany przez Niemców. Liberalny rząd Ryszarda Petru kontynuował by tutaj ugodową wobec Rosji i Unii politykę Platformy. Wprawdzie obecne ceny na rynku ropy czynią handel gazem niezbyt opłacalny, ale w tej kwestii nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa.

FB: Którędy na Lemingrad?

O związkach Guya Verhofstadta z firmą Exmar jako pierwszy napisał via TT @antyleft_.

[1] http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/wywiady/kontrwywiad/news-ryszard-petru-chce-przyspieszonych-wyborow-imperium-pis-moze,nId,1964648

[2] http://www.nrc.nl/next/2016/01/14/polen-doet-zn-eigen-vuile-was-wel-1580278

[3] https://

[4] http://www.thepressproject.net/article/62514/Money-on-the-side-and-lots-of-it-for-Guy-Verhofstadt

[5] http://www.exmar.be/en/investors/management/board-directors

[6] http://www.lloydslist.com/ll/sector/tankers/article432138.ece

Źródło – http://blogpublika.com/2016/01/21/verhofstadt-i-gazprom/

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816