Bez kategorii
Like

Uwaga na weksle z umową o pracę

26/09/2012
364 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Inspekcja pracy apeluje o ostrożność przed podpisywaniem weksli in blanco, których wymagają niektórzy pracodawcy przy zawieraniu umowy o pracę. Pamiętaj, że podpisanie weksla nie jest obowiązkiem, a roszczenia pracodawcy reguluje już prawo pracy.

0


"Chcemy zaapelować do pracowników, aby przy podpisywaniu tzw. umów lojalnościowych, które są zabezpieczane wekslami in blanco, 10 razy się zastanowili przed podpisaniem, żeby wiedzieli, jaki mają status prawny w przypadku, gdyby pracodawca taki weksel chciał zrealizować" – powiedział Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie Krzysztof Sudoł.

Chodzi o sytuację, kiedy pracodawca chce podpisania przez pracownika weksla in blanco, który ma stanowić zabezpieczenie ewentualnych roszczeń, np. spłaty szkoleń pracownika finansowanych przez pracodawcę (np. gdy pracownik po szkoleniu odchodzi z firmy) lub odszkodowań w przypadku uszkodzenia majątku firmy i sprzętu używanego przez pracownika, np. telefonu czy laptopa. Jak informują inspektorzy, często od podpisania weksla uzależniane jest zatrudnienie pracownika, a sumy wekslowe sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Według obowiązującego prawa pracownik nie ma obowiązku podpisywać takiego weksla. Jego podpisanie jest kwestią wyłącznie ustaleń między konkretnym pracodawcą i pracownikiem. Roszczeń od pracownika za wyrządzone szkody, np. na majątku firmy, albo zwrotu kosztów poniesionych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, pracodawca może dochodzić na podstawie obowiązującego kodeksu pracy. Jednak podpisanie weksla powoduje, że pracodawcy jest łatwiej i szybciej dochodzić roszczeń. W sądzie pracodawca musiałby dowieść winy pracownika, a nie musi tego robić przy egzekwowaniu należności z weksla. W przypadku podpisania weksla in blanco mamy do czynienia z ustanowieniem odpowiedzialności po stronie pracownika niezależnie od przypisania mu winy i pracodawca nie jest zobowiązany do udowodnienia mu winy.

Praktyka podpisywania takich weksli staje się jednak coraz powszechniejsza, choć trudno ocenić skalę tego zjawiska, dlatego że do inspektoratów skargi wpływają dopiero wtedy, gdy pracodawca chce taki weksel zrealizować i pracownik się z tą decyzją nie zgadza.

Trudna sytuacja na rynku pracy powoduje, że osoby, które chcą podjąć pracę, podpisują weksel, ale często nie zdają siebie sprawy z tego, jaką biorą na siebie odpowiedzialność.

Jeśli pracodawca wypełni weksel i go zrealizuje, sąd – w postępowaniu nakazowym – może wydać nakaz zapłaty kwoty wynikającej z weksla w ciągu dwóch tygodni. Jeśli pracownik odwoła się od tej decyzji, wykonanie nakazu jest wstrzymywane, a sprawa trafia do rozpoznania przez sąd; wtedy pracownik może mieć możliwość obrony i przedstawienia swoich racji.

pap

Inne zapisy autora:

0

Headhunter
Headhunter

Praca/Rekrutacja/Selekcja

128 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816