BIZNES
Like

Uśmiercenie systemu Windows XP – historyczne przejście czy katastrofa?

07/04/2014
976 Wyświetlenia
6 Komentarze
2 minut czytania
Uśmiercenie systemu Windows XP – historyczne przejście czy katastrofa?

Koncern Microsoft jakiś czas temu wydał decyzję o zakończeniu wspierania systemu Windows XP. Pierwsze powiadomienia o tej decyzji zostały wysłane do użytkowników poprzez usługę Windows Update o godzinie piętnastej czasu lokalnego, w formie wyświetlonego okienka z informacją o tej decyzji. W dniu 8 kwietnia 2014 roku nastąpi całkowite zakończenie  wspierania systemu Windows XP i wydanie ostatnich aktualizacji.

0


Windows_XP_SP3

 

Microsoft tłumaczy, że w związku z tą decyzją chce nakłonić użytkowników do korzystania z nowszych wersji systemu, choć tak naprawdę sama decyzja ma duży podtekst marketingowy.

 

Co ciekawe, na całym świecie 20 – 25% używanych systemów, to właśnie Windows XP, i nic dziwnego, gdyż bardzo przypasował użytkownikom po nieudanym Windows Millenium. XP jest prosty, szybki, wygodny w obsłudze, nie wymaga dużo od komputera i nie zajmuje wiele miejsca.

 

Sama decyzja o zakończeniu wsparcia systemowego wywołała duże kontrowersje i setki pytań internautów.

 

Więc co tak naprawdę z naszym starym XP?

 

Microsoft zdecydował że do 14 lipca 2015 roku będzie wpierał system, ale jedynie poprzez czasową aktualizację zainstalowanego programu Windows Security Essentials, choć nie oznacza to że system będzie bezpieczny.

 

– W naszym systemie będą pojawiać się luki, które już nie będą zaklejane „łatkami”.

 

– Coraz więcej wydawanych programów i aplikacji, nie będzie współpracowało z systemem XP.

 

– Koniec zabezpieczeń wystawi system XP na coraz częstsze, i coraz łatwiejsze ataki hakerskie oraz wirusy.

 

– Nasze dane osobowe i firmowe, a także pieniądze w banku nie będą bezpieczne.

 

– Tysiące bankomatów może doznać ataku cybernetycznego.

 

Czy sama decyzja Microsoftu jest dobra? Większość specjalistów twierdzi że nie. Oczywiście, każdy z nas mógłby przejść na nowszy system, ale tak naprawdę pojawia się bariera finansowa i albo nie stać nas na wymianę systemu, albo komputera, lub po prostu jednego i drugiego. Większość komputerów które mają zainstalowane system XP, nie udźwignęła by już nowszych systemów.

 

Dlatego według ekspertów decyzja Microsoftu może wywołać armagedon, choć jak to naprawdę pójdzie , do końca nie wiadomo, choć musimy się szykować na wiele problemów i powolną……zmianę systemu lub komputera.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
negi

Moderatorka publicznego forum internetowego, kochająca szalone pomysły, czarny humor, gotowanie, psychologię i wspólne wycieczki ze znajomymi. Na co dzień zamieszkująca w Poznaniu.

2 publikacje
0 komentarze
 

 1. Avatar Kubek

  No cóż …. tak jak pralka ma swoją żywotność tak i system kończy swój żywot :-[
  Mnie bardzie boli fakt że trudno teraz kupić dobry (nowy) komputer z Windows 7
  Wszędzie pchają tą “Ósemkę” która do pracy się nie nadaje, no chyba że dla “gimbazy” gdzie ważna jest ilość świecidełek i bajerów a nie np. ergonomiczność !

  0
 2. Avatar robhau

  Proponuję przejście na którąś z popularniejszych dystrybucji Linuksa z lekkim środowiskiem graficznym. Na starszy domowy PC-et powinno wystarczyć na przedłużenie jego ,,żywota”. System ten ma wszystko czego potrzebuje przeciętny domowy użytkownik. Gorzej sytuacja wygląda z komputerami w firmach ponieważ może brakować aplikacji używanych w pracy.

  0
 3. Avatar Sceptissimus

  Najwięcej zależy jednak nie od Microsoftu, tylko od producentów programów użytkowych.
  Jeżeli uznają oni za opłacalne – utrzymywania platformy kompatybilnej z WinXP, to nadal na rynku dostępne będą programy dla korzystania z których, wcale nie trzeba instalować siódemki.
  Naturalnie Microsoft będzie próbował (jak to już w przeszłości bywało) drogą nacisków i przekupstwa zmusić „kooperantów” do posłuszeństwa. Pożyjemy – zobaczymy…
  Póki co, całkiem spokojnie pijąc kawę możemy używać XP na osobnej partycji przeznaczonej tylko do serfowania w internecie i mieć głęboko w dupie wszystkie zabezpieczenia. Czynię tak od lat bez jakichkolwiek zabezpieczeń poza fabrycznym na routerze. Przez wszystkie te lata ze dwa razy trafił mi się jakiś faktyczny paskudnik, co kosztowało mnie dwie godziny pracy polegającej na sformatowaniu partycji. Niestosowanie jakichkolwiek antywirusowych głupot powoduje, że computer jest o wiele szybszy i nie zawraca bani jakimiś wymyślanymi w celach marketingowych zagrożeniami.
  Dla higieny pracy i komputera, raz w roku rutynowo formatuję twardy dysk, pozbywając się przy tym rozmaitego śmiecia na który nie ma lekarstwa nawet w najlepszych programach.

  0
 4. Avatar Robert

  Ciekawe jak to wyglada od strony prawnej… Luki nie beda sie pojawniac, tylko beda ujawniane, bo one w systemie juz sa…

  0
 5. Avatar kanton

  A ja myślę że to jest celowa zagrywka. Będzie dużo szumu i jak zwykle pojawi się ktoś co już teraz wie jak zarobic krocie kasy. Pożyjemy to i zobaczymy. :-).

  0
 6. Avatar PC BSD

  uzywajcie PC BSD – jedyny legalny linux z jednoplikowymi instalatorami dodatkowego oprogramowania

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816