Bez kategorii
Like

Urlop wypoczynkowy na pół etatu

13/04/2012
441 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Ile dni urlopu przysługuje w przypadku pracy na pół etatu? W jaki sposób pracodawca może go udzielić?

0


 Wymiar urlopu wypoczynkowego przy niepełnym wymiarze pracy

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na pół etatu zależy od wymiaru czasu pracy tego pracownika. Za podstawę wyliczenia urlopu dla pracownika pracującego w niepełnym wymiarze godzin przyjmuje się za podstawę pełny wymiar:
– 20 dni, jeśli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat;
– 26 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat.
Jeżeli zatem mamy pracownika, którego urlop w pełnym wymiarze wynosiłby 26 dni, a jest zatrudniony na 1/2 etatu to oznacza, że pracownik ma 13 dni urlopu po 8 godzin czyli w sumie 104 godziny do realizacji urlopowej.

Jak udzielany jest urlop wypoczynkowy?

Zgodnie z kodeksem pracy urlopu wypoczynkowego udzielany jest na dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, lecz urlop rozliczany jest na godziny. 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Oznacza to, że w przypadku pracownika zatrudnionego na pół etatu należy najpierw pomnożyć przysługujący mu wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym przez wymiar obowiązującego pracownika etatu.

Pani Anna zatrudniona jest na ½ etatu. Ponieważ jest zatrudniona od ponad 10 lat, przysługuje jej prawo do 26 dni urlopu. Zgodnie z powyższą reguł wymiar jej urlopu wypoczynkowego oblicza się w ten sposób: 26 dni x ½ = 13 dni. Więc pani Annie przysługuje 13 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym.

Gdyby liczba dni urlopu była niepełna, np. 17,5, wynik należy zaokrąglić do 18.

Ponieważ urlop udziela się na dni a rozlicza w godzinach, wynik należy przeliczyć na godziny. 1 dzień to 8 godzin, zatem

13 dni x 8 godzin= 104 godziny urlopu.

Jak udzielany jest urlop na pół etatu?

Załóżmy, że pani Anna chce pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. Wymiar jej urlopu wynosi 104 godziny. Gdyby chciała wziąć urlop na 3 dni, pracodawca odciągnie jej z puli urlopowej po 4 godziny dziennie, więc w sumie pani Annie odjęte zostanie 12 godzin urlopu (4 godziny pracy x 3 dni urlopu). Zostaną jej zatem do wykorzystania jeszcze 92 godziny urlopu.

http://wieszjak.pl/

 

 

 

Inne zapisy autora:

0

Headhunter

Praca/Rekrutacja/Selekcja

128 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758