HYDE PARK
Like

Urlop okolicznościowy – kiedy przysługuje?

23/11/2017
735 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Urlop okolicznościowy – kiedy przysługuje?

Urlop oraz związane z nim przepisy to sprawy ogromnie ważne w firmie, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Mamy kilka rodzajów urlopów, jednym z nich jest okolicznościowy. Co należy na jego temat wiedzieć? Kiedy przysługuje?

0


Kiedy udziela się urlopu okolicznościowego?

Sytuacja, o której tutaj mowa dotyczy ważnych wydarzeń rodzinnych, za które osoba zatrudniona może odebrać dni wolne w pracy. Są one w pełni płatne. Jest to swego rodzaju przywilej, z którego może skorzystać pracownik w wypadku wystąpienia bardzo konkretnych zdarzeń, które określają przepisy.

O jakie okoliczności chodzi? Dwa wolne dni przysługują w przypadku ślubu, narodzin i śmierci dziecka, zgonu małżonka, matki lub ojca, ojczyma, czy też macochy. Co więcej, z takiej samej liczby dni wolnych można skorzystać, aby zająć się dzieckiem, które nie przekroczyło czternastego roku życia. Natomiast jeden dzień urlopu można wykorzystać, kiedy chodzi o ślub dziecka, zgon kogoś z rodzeństwa, babci, dziadka, teścia albo teściowej, lub osoby, która znajdowała się pod opieką pracownika. Taka usprawiedliwiona i płatna nieobecność może być także udzielona w trakcie obowiązywania okresu wypowiedzenia, w celu znalezienia pracy. Zwykle są to dwa lub trzy dni.

Elektroniczny system zarządzania urlopami

Tego typu urlop jest tylko jednym z wielu, o jaki może wystąpić osoba zatrudniona. Mamy jeszcze między innymi wypoczynkowy, na żądanie, opiekę nad dzieckiem, bezpłatny, macierzyński, ojcowski, chorobowy i tak dalej. Jak widać, jest tego naprawdę sporo. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia ewidencja, aby wszystkie informacje się zgadzały. Nie każde z takich zwolnień jest tak samo płatne, co ma duże znaczenie podczas wyliczania wynagrodzenia za pracę. Z tego względu dobrze jest pomyśleć o elektronicznym systemie inewi.pl, z którego pomocą zarządzanie urlopami będzie łatwiejsze.

Takie narzędzie online służy do składania i rozpatrywania wniosków, a także ustalania limitów dni wolnych. A to wszystko w formie elektronicznej, bez tracenia czasu na niepotrzebne i zajmujące spotkania z przełożonym. Pracownik w czasie rzeczywistym dostaje informacje w aplikacji mobilnej, SMS-em lub e-mailem, na temat akceptacji bądź odrzucenia wniosku.

Jak widać, takie rozwiązanie wiele ułatwia podczas samej procedury, lecz również, gdy chodzi o późniejsze rozliczenie. Osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, powinny zajrzeć do artykułu “Jak efektywnie prowadzić ewidencję czasu pracy?”.

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

315 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816