POLSKA
Like

Upadek Cesarza. Przypadek Ryszarda Krauzego.

04/09/2013
1599 Wyświetlenia
2 Komentarze
15 minut czytania
Upadek Cesarza. Przypadek Ryszarda Krauzego.

Ryszard Krauze, jeden z najbogatszych Polaków, ma coraz większe problemy finansowe.

0


Kiedyś trząsł polskim biznesem, był jednym z 3 najbogatszych biznesmenów. Obecnie na liście Wprost jest na 36 miejscu. Zaciska pasa, ma spore długi, próbuje sprzedać grilla ogrodowego znajomym, by zdobyć pieniądze. Majątek, który posiada w połowie, nie pokrywa nawet jego zobowiązań finansowych. Akcje jego firm w ciągu paru lat spadły o ponad 90 procent.

Wszystko może się jeszcze odmienić jak tryśnie ropa z Kazachstanu. Ta jednak nie tryska.

 

W krótkim okresie czasu ukazało się kilka artykułów prezentujących historię tego oligarchy.

Niedawno okładkowy temat poświęcił mu tygodnik Wprost. Wcześniej problemy opisywał Puls Biznesu, Forbes.

 

Warto się przyjrzeć tej postaci bliżej. Historia Krauzego to bowiem istotny kawałek historii III RP.

 

W 2007 roku ciekawą sylwetkę Krauzego nakreśliła Luiza Zalewska i Tomasz Butkiewicz w Dzienniku.

 

Związał ze sobą najlepszych ludzi z polityki i gospodarki. Ma własne służby specjalne oparte m.in. na byłych ubekach, własne wojsko – byłych oficerów GROM. Ma radio, a nawet wyższą uczelnię.

Nie korzysta z publicznego transportu, podróżuje prywatnym odrzutowcem. Finansuje sportowców, filmowców, związkowców, katolików i żydów. Z oficjalnych struktur wyssał niemal wszystko, co było do wyssania, i stworzył własne, alternatywne państwo.”

http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/121235,imperium-krauzego-czy-to-poczatek-konca.html

Tygodnik Wprost w artykule „Upadek Ryszarda Wielkiego” opisuje jak swego czasu w prasie miał się ukazać nieprzychylny artykuł o biznesmenie. Nie ukazał się. Gazeta dostał zamiast tego reklamy od firm Krauzego.

http://www.wprost.pl/ar/415081/Upadek-Ryszarda-Wielkiego/

 

 

 

W swoim otoczeniu miał wszystkich, od byłych ministrów, posłów do ludzi służb specjalnych.

 

Krauzemu było dotąd po drodze z każdą władzą. Za SLD podpisał kontrakt życia, czyli komputeryzację ZUS. Za AWS – aneks do tego kontraktu. Gdy Samoobrona weszła do politycznej pierwszej ligi, Prokom Software wsparł pomorską posłankę ugrupowania Danutę Hojarską, jedną z najbliższych współpracownic Andrzeja Leppera. Za jej pośrednictwem dzieci ze wsi otrzymały od firmy Krauzego komputery i wejściówki do sopockiego aquaparku.

Inwestował nie tylko w pojedynczych posłów, zasilał całe imperium Leppera – sto tysięcy złotych przekazał dla dzieci z ubogich rodzin z terenu Pomorza (na podstawie oficjalnych umów ze Związkiem Zawodowym Rolników Samoobrona). (…)

Sam Tusk przyznał niedawno, że zna Krauzego i mówią sobie po imieniu. Jego córka w tym roku dorabiała, pracując przy turnieju Prokom Open. (…)

(…)

Żaden biznesmen nie kolekcjonował u siebie tylu polityków, ministrów, oficerów służb specjalnych, a nawet ich potomków. „

http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/121235,imperium-krauzego-czy-to-poczatek-konca.html

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/67785,krauze-zamyka-swoj-salon-polityczny.html

 

 

Bogdan Święczkowski, w książce „Łańcuch poszlak”(str 42) tak charakteryzował powiązania Krauzego.

 

Struktura biznesowa interesów Ryszarda Krauzego może być dla każdego badacza fascynującą inspiracją do analiz. (…) u Krauzego pracowali albo ciągle pracują :Wojciech Raduchowski-Brochwicz, Krzysztof Pusz, Krauze zatrudniał byłego szefa jednostki GROM nieżyjącego już gen. Sławomira Petelickiego . Jak widać, interesy Krauzego to wielowymiarowa układanka.”

 

 

Wpływy miał ogromne.

 

Wprost w 2007 pisał „Ryszard Krauze załatwiał z Andrzejem Lepperem obsadę stanowisk – wynika z podsłuchów, którymi dysponuje prokuratura .W czasie gdy trwały działania operacyjne CBA w sprawie afery gruntowej, Andrzej Lepper kilkakrotnie rozmawiał z szefem Prokomu. „Andrzej, ten facet ma zostać w ZUS” – mówił Krauze Lepperowi podczas jednej z nagranych rozmów. Było to wówczas, gdy zmieniano szefa ZUS: Aleksandrę Wiktorow zastąpił Paweł Wypych, zapowiadający ogłoszenie konkursu na nowych dyrektorów.

 

http://www.wprost.pl/ar/119749/Tasmy-Krauzego/

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/123128,jak-krauze-rozdzielal-stanowiska-rekami-leppera.html

Spokojnie mógłby nosić przydomek: Główny informatyk kraju. Komputeryzował lub komuputeryzuje: ZUS, NIK, Pocztę Polską,PZU, KGHM, PKO BP, Straż Graniczną, policję i agencje rolne.

„Duży przetarg czy mały, skomplikowany, czy prosty, wygrany był zawsze jeden – Ryszard Krauze. Wygrywał przetargi nawet wtedy, kiedy w nich (z pozoru) nie startował” – komentował w ostatnim numerze miesięcznika „Forbes” Aleksander Lesz, założyciel Softbanku, znanej firmy IT w latach 90. Takich słów się nie wybacza. Lesz właśnie szykował się do audycji w warszawskim Radiu PiN, gdy telefon ze stacji uprzedził go, że nie ma po co przychodzić. „Było mi trochę przykro, w końcu zakładałem to radio” – wzdycha biznesmen. ”

http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/121235,imperium-krauzego-czy-to-poczatek-konca.html

Aleksander Lesz, wówczas właściciel firmy Softbank, skarżył się prasie, że Prokom „wygrywał przetargi nawet wtedy, gdy w nich z pozoru nie startował”.

Ilekroć stawaliśmy do przetargu, do którego zgłosił się także Prokom, zawsze zjawiała się u nas kontrola skarbowa – dorzuca szef dużej firmy informatycznej. – Początkowo łudziłem się, że to zbieg okoliczności. Przestałem po czwartym razie.

http://biznes.newsweek.pl/ryszard-krauze–mezczyzna-po-przejsciach,101046,2,1.html

Latkowski i Majewski piszą we Wprost jak wszyscy szukali kontaktu z oligarchą.

Kiedy lądował na lotnisku, już czekali na niego biznesmeni by choć przez chwilę zamienić parę słów, uzyskać jego placet na jakiś biznes.

 

Pierwsze duże problemy przyszły wraz z aferą gruntową. Słynne wówczas nagranie pokazywało jak Janusz Kaczmarek, (były szef MSWiA) wjeżdża na 40 piętro hotelu Marriott i czeka na Krauzego w korytarzu przed drzwiami jego apartamentu.

Śledztwo w tej sprawie umorzono.

http://www.rp.pl/artykul/399450.html

 

http://polska.newsweek.pl/kaczmarek–kornatowski-i-krauze-nie-popelnili-przestepstwa—sadzi-prokuratura,49598,1,1.html

 

http://www.pb.pl/2115102,16837,umorzony-watek-netzla-ostatni-ws.-wydarzen-na-40.-pietrze-marriotta

 

http://www.polityka.pl/rynek/ludzie/266005,1,wyprzedaz-ukrauzego.read

 

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/tajemnica-40-pietra-co-laczy-kaczmarka-krauzego-i-leppera/mcx1j

 

Krauze schronił się w Szwajcarii. Jak pisze Latkowski bał się że pojawią się tam polscy agenci i go sprowadzą do Polski.

 

Nie tracił jednak rezonu.

 

Zamieszany w aferę gruntową Ryszard Krauze stawia mediom ultimatum i zrzeka się prawa do ochrony prywatności. Nie chce fotografii z czarną opaską na oczach ani artykułów o prokuratorskich zarzutach wobec Ryszarda K. Czy to oznacza, że ma zamiar niebawem wrócić do kraju? ” pisał wówczas DZIENNIK.

 

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/66588,krauze-grozi-mediom-procesami.html

 

 

Kolejne problemy przyniosła Krauzemu decyzja by zostać nafciarzem.

 

Odkąd Ryszard Krauze postanowił zostać nafciarzem, stacza się po równi pochyłej. Resztki jego giełdowego imperium pływają po powierzchni, bo banki uważają, że tylko w ten sposób mogą odzyskać pożyczone firmom Krauzego pieniądze

Na koniec czerwca 2013 roku trzy kontrolowane przez gdyńskiego biznesmena firmy: zajmujący się poszukiwaniem ropy naftowej i gazu Petrolinvest, wytwarzający ludzką insulinę Bioton i deweloperski Polnord, wyceniane były na giełdzie łącznie na 585 mln złotych. W porównaniu z lipcem 2007 roku, kiedy Petrolinvest zadebiutował na rynku, wyparowało z nich 94 proc. wartości”

http://www.forbes.pl/krauze-to-nie-ben-bernanke,artykuly,158930,1,1.html

 

 

Tygodnik Wprost opublikował w 2008 ciekawy tekst :

 

Pamiętaj, że te pola są od federalnych” – powiedział Andrzej Kuna w rozmowie telefonicznej z Ryszardem Krauze. Jak ustalił „Wprost”, słowa te zarejestrowały polskie służby specjalne dzięki podsłuchom założonym w związku z aferą gruntową w Ministerstwie Rolnictwa.

Zdaniem służb, słowo „federalni” może oznaczać Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB), czyli tajną rosyjską służbę będącą bezpośrednią kontynuatorką KGB.

Rozmowa z Kuną dotyczyła interesów Krauzego w Kazachstanie i Rosji, gdzie kontrolowana przez niego spółka Petrolinvest kupiła złoża ropy naftowej szacowane łącznie na 2 mld baryłek. Spółka dostała też pozwolenie na eksploatację złóż. Tylko na odwierty, budowę szybów i zakup udziałów kontrolowana przez Krauzego firma ma wydać około 800 mln dolarów.

 

Kolejną podsłuchaną przez tajne służby rozmowę Ryszard Krauze odbył z wysokim rangą urzędnikiem ambasady Federacji Rosyjskiej. Dotyczyła sposobu informowania mediów o zakupie i wydobyciu ropy przez Petrolinvest w Kazachstanie. Jak ustalił „Wprost”, zapis obu rozmów znajduje się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie afery gruntowej w resorcie rolnictwa.

 

http://www.wprost.pl/ar/122805/Sluzby-podsluchaly-rozmowe-Krauzego-z-Kuna/

http://www.wprost.pl/ar/122881/Ropa-od-federalnych/

http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/69902,prokuratura-ma-podsluchy-rozmow-krauzego.html

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-firma-krauzego-dementuje-rewelacje-wprost,nId,202998

 

Intrygujący jest następujący akapit z wspomnianego artykułu Wprost Kolejną podsłuchaną przez tajne służby rozmowę Ryszard Krauze odbył z wysokim rangą urzędnikiem ambasady Federacji Rosyjskiej. Dotyczyła sposobu informowania mediów o zakupie i wydobyciu ropy przez Petrolinvest w Kazachstanie. (…)Czy świadczą one o tym, że wschodnie interesy Krauzego są kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne? ”

http://www.wprost.pl/ar/122881/Ropa-od-federalnych/

 

Bogdan Święczkowski we wspomnianej już książce „Łańcuch poszlak” kontynuuje ten wątek i dodaje kolejne ciekawe informacje.

Cytat;

Powtarzam, prawdopodobna jest hipoteza, że FSB realizowało na terenie Polski skomplikowaną operację wywiadowczą, mającą spowodować całkowite uzależnienie Polski od odstaw ropy naftowej z Rosji

 

Moskwa, według Święczkowskiego miałaby ten plan zrealizować przez wprowadzenie na rynek energetyczny nowej – „całkowicie polskiej” firmy , pośredniczącej w obrocie paliw. W ten sposób mogłaby kontrolować proces dostarczania do naszego kraju ropy naftowej ( „Łańcuch poszlak”, str. 48).

W tamtym czasie na giełdzie debiutowały dwie firmy Ryszarda Krauzego : Petrolinvest i Polaqua.

 

 

Święczkowski mówi „ Jeżeliby za firmami Krauzego stały rosyjskie służby specjalne, to chciały do biznesowej gry wejść w sposób jak najbardziej efektowny. To pozwoliłoby na zbudowanie ekonomicznej wiarygodności całego przedsięwzięcia” („Łańcuch poszlak”, str. 49)

 

 

Niedawno Puls Biznesu tak pisał o Ryszardzie Krauze.

Centrum dowodzenia biznesmena wyprowadza się z biur w hotelu Marriott. Coraz więcej tam pustych biurek. Także po menedżerach wysokiego szczebla.

Wielkie projekty, markowe cygara, wianuszek wpływowych postaci. Taki był wizerunek przez lata Ryszarda  Krauzego, miliardera. Twórca potęgi  Prokomu w minionej dekadzie uważany był nie tylko za jednego z najbogatszych Polaków, ale najbardziej wpływową osobę w kraju. Dziś jego majątek znacząco się skurczył. Bywały lata, gdy szacowano go nawet na 4,5 mld zł. Teraz biznesmen z Wybrzeża wylądował w peletonie milionerów. 

 

Z ustaleń „PB” wynika, że oszczędności w  Prokom Investments sięgają już samych kości. W ramach cięć biznesmen podjął m.in. decyzję o wyprowadzce związanych z nim spółek z biur Centrum LIM w hotelu Marriott w Warszawie.

 

Krauze w wywiadzie mówi o swoich długach

Przez ostatnie 5 lat udało nam się spłacić miliard złotych.

http://www.pb.pl/3184743,24301,imperium-krauzego-na-diecie-light-wywiad

Kiedyś majątek szacowano na ponad 4 miliardy dziś Wprost wycenił go na 838 milionów i duże długi.

– Ryszard krąży po mieście. Próbuje zdobyć pieniądze na spłaty kredytów i na kolejne poszukiwania. Tyle, że nikt mu tych pieniędzy nie da. Wszyscy wiedzą, że jest po uszy zadłużony. Majątek, który posiada w połowie, nie pokrywa jego zobowiązań finansowych – mówi inny przedsiębiorca znający Krauzego. 

http://www.fakt.pl/Miliarder-Ryszard-Krauze-stracil-fortune,artykuly,228524,1.html

 

 

0

Kowalsky

82 publikacje
5 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758