Artykuły redakcyjne
Like

UOKiK z policją w Veolia Energia

14/09/2017
315 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minute czytania
UOKiK z policją w Veolia Energia

UOKiK przeprowadził przeszukanie w spółce Veolia Energia Warszawa. Urząd sprawdzał, czy przedsiębiorca stosuje praktyki ograniczające konkurencję.Zrzut-ekranu-2017-04-05-o-12.08.02

Przeszukanie odbyło się w ramach postępowania wyjaśniającego. Jest ono prowadzone w sprawie działań przedsiębiorców zajmujących się wytwarzaniem, dostawą i obrotem energią cieplną, pod kątem możliwości ograniczenia konkurencji.

Pracownicy UOKiK przeszukiwali dokumenty papierowe, dane zawarte na elektronicznych nośnikach oraz odebrali wyjaśnienia od przedstawicieli spółki.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dysponuje szeregiem środków pozwalających na zebranie dowodów potwierdzających stosowanie niedozwolonych praktyk. Do jednych z najskuteczniejszych należy możliwość przeprowadzenia przeszukania w siedzibie przedsiębiorcy.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie stosowane w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada dowody, które mogą być istotne w sprawie. Może być prowadzone wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu. Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić pracowników urzędu do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Prowadzone jest zwykle w asyście policji. W tym roku urząd po raz trzeci skorzystał z tej możliwości zebrania materiałów.

Veolia Energia Warszawa (dawniej Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., później Dalkia Warszawa) – warszawska spółka zajmująca się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją ciepła oraz obrotem ciepłem. Jej siedziba mieści się przy ul. Batorego 2, choć planuje przeniesienie do biurowca przy ul. Puławskiej 2.

Dziś cała sieć ciepłownicza Warszawy ma ponad 1600 km, co czyni ją jedną z największych na świecie. Korzysta z czterech źródeł ciepła: EC Siekierki, EC Żerań, EC Kawęczyn i ciepłowni Wola, o łącznej mocy ponad 4600 MW. SPEC posiada również odrębną sieć cieplną na terenie dzielnicy Ursus zasilaną z Elektrociepłowni Ursus Media Sp. z o.o.. Przedsiębiorstwo jest także właścicielem 70 lokalnych kotłowni. Cztery największe z nich są zlokalizowane na terenie Ursusa. Spośród pozostałych kotłowni 65 opalanych jest gazem ziemnym, a jedna olejem opałowym. W ciepło zaopatrzone są wszystkie dzielnice za wyjątkiem Wawra, Wesołej i Rembertowa. We Włochach sieć SPEC zasila jedynie Okęcie, a w Białołęce tylko Tarchomin i Żerań. System ciepłowniczy SPEC nie dociera również na Ursynów Zielony.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217