Bez kategorii
Like

Ukraina patrzy na Moskwę. Z nadzieją

29/10/2012
432 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

To już niemal pewne – wybory na Ukrainie wygrała partia Wiktora Janukowycza. I choć nie oznacza to na pewno, że pozostanie przy władzy, mówi wiele o nastrojach Ukraińców. Które są raczej promoskiewskie.

0


 

Po przeliczeniu 33,3 proc. głosów oddanych na listy partyjne w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Ukrainie, na prowadzeniu – z 36,4 proc. poparcia – pozostaje rządząca Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.

Według opublikowanego w poniedziałek rano komunikatu Centralnej Komisji Wyborczej w Kijowie na drugim miejscu z wynikiem 21,2 proc. plasuje się opozycyjna Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko, a na trzecim – Komunistyczna Partia Ukrainy, którą poparło 15,2 proc. Wyborców. Na Udar boksera Witalija Kliczki głosowało 12,7 proc., natomiast na nacjonalistyczną Swobodę – 7,7 proc. Pozostałe ugrupowania, które startowały w wyborach, nie przekroczyły pięcioprocentowego progu

 

Po dobrych gospodarczo dwóch latach kadencji prezydenckiej Wiktora Janukowycza, kiedy Ukraina notowała ok. 5-proc. wzrost gospodarczy, wtym roku zaczęły się problemy. Związane są one zkoniunkturą na rynkach międzynarodowych, od których Ukraina wdużym stopniu zależy, ale iz zaprzestaniem reform– ocenia Arkadiusz Sarna, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, którego zdaniem nadchodzą ciężkie czasy dlaukraińskiej gospodarki. Jest to związane m.in. zkryzysem finansowym na rynkach międzynarodowych, ale również zwysokimi stawkami za rosyjski gaz.
– Jesienią tego roku w ukraińskiej polityce gospodarczej mamy do czynienia z szeregiem negatywnych zjawisk– twierdzi w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Arkadiusz Sarna.– Po pierwsze, to jest prawdopodobnie spadek gospodarczy w III i IV kwartale, a na pewno już odnotowany spadek produkcji przemysłowej w ostatnich miesiącach letnich i we wrześniu, przy czym we wrześniu większy niż wsierpniu.
Prognozowany na ten rok poziom wzrostu gospodarczego już został zrewidowany. Pierwotnie miało to być około 4 proc. PKB, dziś szacunki mówią oniewiele ponad 0,1 proc.Ukraina cierpi również zpowodu załamania się eksportu metalurgii,który był kołem napędowym gospodarkiwschodnich regionów kraju. Z danych wynika, że produkcja przemysłowa osiąga najgorsze wyniki od trzech lat.

– Ukraińska gospodarka odczuwa oczywiście spadki, pogorszenie się koniunktury na rynkach zagranicznych, ale również jest w pewnym sensie ciągnięta w dół przez brak reform, które na początku prezydentury Janukowycza ruszyły z impetem– uważa analityk OSW. – Tam 60 proc.PKB wytwarzane jest przez sektor zorientowany na eksport, w Polsce jest około 40 proc.
Jego zdaniem na niekorzyść ukraińskiej gospodarki działają również populistyczne i demagogiczne wypowiedzi tamtejszych polityków. Przed niedzielnymi wyborami byli oni w stanie obiecać wszystko, oby tylko uzyskać najlepszy wynik.


Źródło: Newseria, ИТАР-Тасс, AP

Inne zapisy autora:

0

CoronaBorealis
CoronaBorealis

Dbam o to, zeby nie powtórzyl sie 1307 rok. Procesy winny byc sprawiedliwe. Albo glosne. A umowa spoleczna obowiazywac wszystkich

63 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816