BIZNES
Like

Ukraina – ojczyzna banitów

08/11/2016
279 Wyświetlenia
1 Komentarze
3 minute czytania
Ukraina – ojczyzna banitów

Michaił Saakaszwili, były prezydent Gruzji, dziś obywatel Ukrainy ścigany przez gruzińską prokuraturę za łapówki i przekroczenie uprawnień rezygnuje z funkcji gubernatora obwodu odeskiego na Ukrainie. Powód? – Ukraińskie władze przymykają oczy na korupcję w kraju – wyjaśnia. – Korupcję tak, rażącą, że przeszkadza w pracy. Saakaszwili to nie jedyny innostranniec na Ukrainie. W kijowskiej administracji pracują także Polacy.Poroszenko_Saakaszwili

Walka z korupcją i przejrzystość władzy to główne zadania, które miał realizować Micheil Saakaszwili na stanowisku gubernatora nadmorskiej Odessy. Mianował go niemal półtora roku temu prezydent Petro Poroszenko. I to właśnie ukraińskiego prezydenta były już odeski gubernator wskazuje jako osobę, która ma wspierać korupcyjne układy.

– Poroszenko wspiera dwa klany przestępcze w Odessie – wyjaśnia Gruzin. – Klany, które są powiązane z rosyjskim kapitałem. Przez to miasto i obwód oddawane są w ręce wrogów Ukrainy. Odchodzę z funkcji, ale nie wyjeżdżam z kraju. Nie składam broni i dalej będę na Ukrainie walczył z korupcją i zamieszanymi w nią urzędnikami oraz politykami. Korupcja jest tak duża, że nudzić się nie będę.

Saakaszwili ma powód, żeby pozostać na Ukrainie. Po tym, jak przestał być prezydentem Gruzji tamtejsze służby oskarżyły go o przekraczanie uprawnień. W tle także była korupcja, tyle że tym razem to on miał być głównym aktorem. Ale o ile gruzińska policja i prokuratura mogły nawet aresztować obywatela Gruzji Saakaszwilego, o tyle obywatel Ukrainy Saakaszwili jest bezpieczny, bo Ukraina nie odsyła swoich obywateli służbom innych krajów.

Ukraińcy już w czasie wojny z Rosją zaprosili wielu polityków z krajów jeszcze 40 lat temu zależnych od Rosji. Duża część z nich miała kłopoty w macierzystych krajach, lub po prostu nie cieszyła się tam sympatią. Oto Ivan Miklosz, były wicepremier i minister finansów Słowacji będzie zostaje szefem resortu finansów na Ukrainie. Podobnie jak w innych przypadkach, jednym z warunków było przyjęcie ukraińskiego obywatelstwa. Miklosz nie mówi nie, a ponieważ ukraiński paszport chciał mieć jako drugi, Ukraińcy nieznacznie nagięli prawo, żeby umożliwić mu pracę w administracji. Wcześniej doradcą rządu i prezydenta Ukrainy został były polski premier RP Leszek Balcerowicz. Do funkcji tej zapraszał go osobiście prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Niedawno natomiast służbę cywilną w Kijowie zasilił Sławomir Nowak, znany ze słabości do drogich zegarków, które lubił przyjmować jako podarunki polski polityk i były minister Platformy Obywatelskiej. On także przyjął obywatelstwo Ukrainy i dzisiaj pełni obowiązki szefa Ukrawtodoru (Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy). Pensję ma odczuwalnie niższą, niż w Polsce, ale ma za to nieograniczone poczucie bezpieczeństwa. Gdyby okazało się, że jakiekolwiek śledztwo antykorupcyjne prowadzi do obywatela ministra, z pewnością zasłoni się nowym, ukraińskim paszportem i nie złoży zeznań.

 

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. kanton

    To ciekawe , Poroszenko jedną ręką zbrata sikę z Rosjanami , zaś drugą ręką niby z nimi walczy.
    Oby mu się nogi nie rozjechały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217