BIZNES
Like

Ukraina jest na krawędzi załamania gospodarczego

22/09/2014
878 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
Ukraina jest na krawędzi załamania gospodarczego

W normalnych warunkach człowiek o niepewnych dochodach nie dostanie z banku ani grosza. Dlaczego więc banki które same od lat plączą aby je ratować i rządy topią w nie pieniądze podatników dają miliardy bankrutowi – Ukrainie?

Czy kapitaliści inwestują pieniądze bez żadnego pomyślunku tak jak kiedyś komuna dla celów ideologicznych wyłącznie? O nie. Pożyczają Ukrainie która wiadomo że nie ma z czego oddać gdyż nie dysponuje wirtualną walutą. Ale to bogaty kraj i jak zbankrutuje będzie co ukraść.

0


 

Widzimy że wiele mediów, ba prawie wszystkie, pieją o ryzyku geopolitycznym, o wojnie i pokoju   na Ukrainie. Ale na temat kryzysu gospodarczego i podatkowego, katastrofy ekonomicznej na progu której ten kraj stoi, mówi się tak jak o sznurze w domu wisielca – że trzeba go schować.

Przyczyna jest prozaiczna. Pisząc o walkach mężczyzn w maskach, we wschodniej Ukrainie sprzedaje znacznie się więcej reklam niż informując o kryzysie gospodarczym tego narodu. Jednak to gospodarka, a nie rosyjska armia, doprowadza Ukrainę blisko krawędzi upadku.

Ukraina jest teraz w recesji. Zerwanie silnych dotychczas gospodarczych związków z Rosją daje  bolesne w ostatnich miesiącach bolesne skutki. Eksport już w ubiegłym roku spadł o około 19% i w dalszym ciągu będzie się obniżać. Doskonałym przykładem eksportu Ukrainy jest firma budowy samolotów Antonow. Gdy zakończyła się współpraca wojskowa z Rosją, Antonow wpadł w duże tarapaty. Na początek 150 milionów dolarów kosztowało nie dostarczanie samolotów średniego zasięgu AN-148 dla rosyjskich sił powietrznych. Rosjanie znajdą zamiennik dla tego samolotu, ale jest znacznie mniej prawdopodobne że Antonow znajdzie innego klienta.
Oto kilka kluczowych wskaźników pogorszenia sytuacji na Ukrainie:
1. PKB jest o prawie 5% niższy niż z rok temu i oczekuje się że może się pogorszyć.

 

2. Sprzedaż detaliczna spadła do poziomu poniżej czasu początku kryzysu światowego.

3. Produkcja przemysłowa jest w stanie upadku

4.Ukraiński pieniądz hrywna, która podtrzymywała ekonomię ma kłopoty. W piątek spadła o 11%.

5. stopa inflacji jest już powyżej 14% i będzie ostro zwyżkować w najbliższych miesiącach  jeśli osłabienie waluty będzie się powtarzało. Płace realne spadają.

6. Wreszcie Ukraina  znajduje się w trudnej sytuacji fiskalnej. Próbując bronić waluty Kijów musiał użyć rezerw walutowych. Ale Ukraina otrzymała dostęp tylko do niektórych źródeł  MFW  który pozwoliła rządowi Ukrainy jedynie na zachowanie pozorów na rynku FX.

Ponadto poziom długu publicznego w dalszym ciągu rośnie podczas gdy rząd próbuje utrzymać system bankowy Ukrainy na powierzchni.

Relacja Fitch, długu publicznego do PKB od 2008 wzrosła czterokrotnie od 2008, odzwierciedlając deprecjację kursu walutowego, deficyt, niski wzrostu gospodarczy, problem rekapitalizacji banków i kłopoty Naftogazu. Dziedziny gdzie jest wysoka dolaryzacja i zależność od walut stawiają pod znakiem zapytanie wypłacalność rządu i bilanse banków i czynią całą gospodarkę podatną na ostry problem z amortyzacją.

Wielu ekonomistów uważa, że biorąc pod uwagę nasilenie kryzysu gospodarczego, problem długu publicznego w kraju, bankructwo jest po prostu staje się coraz bardziej prawdopodobne.

Goldman: – nadal obserwujemy pesymistyczne dane i nasza prognoza spadku produkcji o 8% w tym roku i wzrost o 1% w przyszłym mogą być nieosiągalne. Poważne osłabienie gospodarcze  może  spowodować że dług publiczny wzrośnie w tym roku do 70% oraz 77% w przyszłym. Będzie to według kryteriów MFW “wysoki progu” dla zadłużenia. Te pesymistyczne w stosunku do prognoz analizy, podważają stabilność toru zadłużenia Ukrainy.

Na podstawie Bussiness Insider, przygotował

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816