NEWS
Like

Uchwała Senatu ws. stanu wojennego z jednej strony, Zygmunt Miernik w więzieniu z drugiej

03/12/2016
959 Wyświetlenia
4 Komentarze
2 minut czytania
Uchwała Senatu ws. stanu wojennego z jednej strony, Zygmunt Miernik w więzieniu z drugiej

29 listopada Senat postanowił przypomnieć 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. – Szkoda naszego czasu – stwierdził lider Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 dr Daniel Alain Korona – Z jednej strony deklaracje, a z drugiej strony … Osoby, które wtedy walczyły ze zbrodniczym systemem nadal nie mogą doczekać się sprawiedliwości a skutki represji z tamtych lat często trwają po dziś dzień…

0


20150620 miernik

29 listopada Senat postanowił przypomnieć 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Debata nad punktem rozpoczęła się o godz. 9.00, obecni byli na sali przedstawiciele organizacji działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych. Przemawiali kolejni senatorowie PIS i PO, ale w sumie z tych przemówień poza pokazaniem się senatorów, niewiele wynikało. Zgłaszano poprawki do projektu uchwały, niby w celu ulepszenia. W efekcie sprawdziła się zasada, że “lepsze jest wrogiem dobrego”, a niektóre propozycje mogły wprowadzić w błąd np. decyzją o wyprowadzenia wojska i milicji przy wsparciu układu Warszawskiego, zwłaszcza Związku Sowieckiego (faktem jest zaś, iż w represjach uczestniczyło tylko polskie wojsko i milicja, żadne sowieckie czy układu warszawskiego siły nie uczestniczyły w tej operacji), Jesteśmy także wdzięczni narodom świata, parlamentom demokratycznych państw, zwykłym ludziom (tymczasem realną pomoc oprócz zwykłych pojedynczych ludzi, okazały związki zawodowe na zachodzie i rząd USA, żadne narody czy parlamenty). W końcu część obecnych działaczy opozycji antykomunistycznej na sali nie wytrzymała i wyszła z sali. 

 Szkoda naszego czasu – stwierdził lider Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 dr Daniel Alain Korona – Z jednej strony deklaracje, a z drugiej strony … Osoby, które wtedy walczyły ze zbrodniczym systemem nadal nie mogą doczekać się sprawiedliwości a skutki represji z tamtych lat często trwają po dziś dzień. Paradoksalnie jedyna osoba odsiadująca wyrok za stan wojenny to Zygmunt Miernik, który wtedy był represjonowany. W uchwale ani się o nim nie wspomina, ani też nie żąda się jego uwolnienia czy ułaskawienia. 
 W głosowaniu przyjęto 8 poprawek, dwie w tym wzmianka o Lechu Wałęsie nie zyskała akceptacji. Po tym Senat przyjął uchwałę – 76 głosami za, przy 4 wstrzymujących się.

(Za Serwis21)

Inne zapisy autora:

0

Avatar
sprzeciw21

226 publikacje
0 komentarze
 

4 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816