Artykuły redakcyjne
Like

Uchwała pod dyktando UPA

13/07/2013
1675 Wyświetlenia
13 Komentarze
1 minut czytania
Uchwała pod dyktando UPA

Skandal. Jak się dowiedziałem autorem treści przegłosowanej uchwały nie nazywającej Rzezi Wołyńskiej ludobójstwem jest Poseł PO Miron Sycz, syn zbrodniarza UPA skazanego na karę śmierci (niewykonanej i zamienionej potem na 15 lat więzienia) podwładnego Oresta dowódcy Kurenia Mesnyki (Mściciele), stryja Janusza Onyszkiewicza. Ojciec Mirona Sycza i Myrosław Onyszkiewicz odpowiedzialni byli za eksterminację polskich wsi w okręgach lwowskim, złoczowskim, sokalskim, rawskim, chełmskim. Orest był ówcześnie szefem sztabu i osobiście wydawał rozkazy. Ołeksander Sycz był strzelcem w oddziale specjalnym (zabójców).

Poseł Miron Sycz w wywiadzie udzielonym dziennikarce TVN po przegłosowaniu uchwały powiedział, że ojciec dla niego jest wzorem gdyż nauczył go szacunku do innych ludzi (sic!)

0


Miron Sycz był członkiem PZPR, z której wystąpił w 1989. Po 1990 działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, Unii Wolności i Partii Demokratycznej. W wyborach parlamentarnych w 2001 był kandydatem UW do Sejmu (protegowany Janusza Onyszkiewicza – a jakże by inaczej), a w wyborach w 2005 kandydatem PD do Senatu. Od 2006 pozostaje związany z Platformą Obywatelską. W wyborach parlamentarnych w 2007 z listy PO uzyskał mandat poselski.

W Sejmie objął funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, grup parlamentarnych polsko-ukraińskiej i polsko-rosyjskiej oraz delegacji Sejmu do Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy. W VII kadencji Sejmu objął funkcję przewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

 

Jest założycielem Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, w którym od 1990 do 2007 pełnił funkcję funkcję dyrektora, następnie został honorowym dyrektorem tej placówki.

Jako przewodniczący sejmiku warmińsko-mazurskiego wielokrotnie zapraszał weteranów OUN-UPA zamieszkujących na Ukrainie i w USA, na spotkania z młodzieżą i honorowanych w ramach tzw, pojednania polsko-ukraińskiego.

 

Delegat na Światowe Forum Ukraińców w Kijowie.

Kawaler Ukraińskiego Orderu za Zasługi I, II i III stopnia.

Członek Stowarzyszenia Ordynacka.

 

Czy ktos może mi wyjasnić do cholery co jest grane?

 

ŁŁ

 

Ps. Janusz Onyszkiewicz jest obecnie radcą Ministerstwa Obrony Narodowej

0

Tomasz Parol

Tomasz Parol - Redaktor Naczelny Trzeciego Obiegu, bloger Łażący Łazarz, prawnik antykorporacyjny, zawodowy negocjator, miłośnik piwa z przyjaciółmi, członek MENSA od 1992 r. Jeśli mój tekst Ci się podoba, lub jakiś inny z tego portalu to go WYKOP albo polub na facebooku. Jeśli chcesz zostać dziennikarzem obywatelskim z legitymacją prasową napisz do nas: redakcja@3obieg.pl

502 publikacje
2249 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758