Praca i Finanse
Like

Dlaczego wielu ubogich nie może poprawić swojego losu?

31/01/2014
631 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Dlaczego wielu ubogich nie może poprawić swojego losu?

Kościół i chrześcijańscy moraliści wprawdzie od zawsze mówili o bogatych i ubogich, potępiając tych, którzy nad życie wieczne przedkładali bogactwo czy cokolwiek innego, ale dopiero w XX w. przedstawiciele Kościoła zaczęli wygłaszać twierdzenia empiryczne dotyczące liczby bogatych i ubogich. Ostatnio temat ten poruszył Papież Franciszek w swojej adhortacji apostolskiej, w której napisał: „Podczas gdy gwałtownie wzrastają zyski mniejszości, to podobnie powiększa się też przedział między większością ludzi, a tą szczęśliwą mniejszością żyjącą w dobrobycie”.

0


W XX w. kwestie nierównego podziału bogactwa zarówno pomiędzy krajami, jak i wewnątrz nich, stały się ulubionym tematem intelektualistów reprezentujących różne przekonania. Jednym z nich był Włodzimierz I. Lenin (1870-1924), który formułując swoją teorię imperializmu, poruszył temat występowania państw nieustannie się bogacących i państw cechujących się postępującym zubożeniem. Jego poglądy na temat sposobu, w jaki bogate kraje kapitalistyczne wykorzystują inne kraje, wciąż wywierają wpływ na współczesny świat. Zanim kwestią nierówności wewnątrz państwa zajął się Kościół, poruszyli i analizowali ją też badacze z dziedziny nauk społecznych.

Włoch Corrado Gini (1884-1965), autor The Scientific Basis of Fascism („Naukowe podstawy faszyzmu”) z 1927 r., posiadający tytuł doktora honoris causa przyznany mu w 1936 r. przez Uniwersytet Harvarda, wsławił się opracowaniem metody pomiaru nierówności przy pomocy współczynnika nazwanego współczynnikiem Giniego (….).

Dlaczego wielu ubogich nie może poprawić swojego losu?…

 

Inne zapisy autora:

0

PAFERE
PAFERE http://www.pafere.org

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, będąc niezależną, pozarządową organizacją, zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów, związkami etyki z ekonomią, a także rozwojem nauk ekonomicznych. Wesprzyj nas: Volkswagen Bank Direct PL 3321 3000 0420 0104 0942 1500 01 Przelewy spoza Polski: SWIFT: ING BP LPW PL 33 2130 0004 2001 0409 4215 0001

229 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816