Bez kategorii
Like

Twardo z USA o gazie łupkowym na jesiennym szczycie wg. PO – zapowiedź pierwsza

31/05/2011
459 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Z jednej strony wydobycie gazu łupkowego i deregulacje w tym obszarze. Ze źródeł zbliżonych do kancelarii premiera usłyszeliśmy, że dyskusja ma dotyczyć m.in. ułatwień w funkcjonowaniu firm na linii polsko-amerykańskiej.

0


Musimy podyktować jasne dla naszych partnerów warunki – tak o wydobywaniu gazu łupkowego w Polsce mówił w poniedziałek szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki (PO). Gaz łupkowy będzie jednym z tematów polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.
Organizatorami "okrągłego stołu" sektora publicznego i biznesu, który zapowiedzieli w sobotę w Warszawie prezydent USA Barack Obama i premier Donald Tusk, będą: amerykański Departament Handlu i polskie ministerstwo gospodarki. Szczyt ma odbyć się jesienią.

 

W połowie maja w Warszawie odbyła się polsko-amerykańska konferencja o gazie łupkowym, współorganizowana przez MSZ i ambasadę USA. Podczas spotkania najczęściej pojawiały się głosy, że gaz łupkowy jest ogromną szansą dla Polski, ale także dla konkurencyjności cen gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i może wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne regionu.

 

PAP/WNP

 

Innowacyjnie z USA

W przygotowaniu tegorocznego szczytu uczestniczyć ma Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego. Jednym z jego głównych tematów ma być bowiem wydobycie gazu łupkowego i deregulacje w tym obszarze. Ze źródeł zbliżonych do kancelarii premiera usłyszeliśmy, że dyskusja ma dotyczyć m.in. ułatwień w funkcjonowaniu firm na linii polsko-amerykańskiej.

Ze strony rządu przygotowania do szczytu koordynuje minister Michał Boni. Ważnymi tematami szczytu mają być także internet i innowacyjność, a Boni jest pełnomocnikiem rządu w tych sprawach.

Polscy obserwatorzy zgodnie powtarzają, że wizyta Obamy była przypieczętowaniem nowego otwarcia w relacjach gospodarczych pomiędzy USA a Polską, w których wydobycie gazu łupkowego ma odgrywać główną rolę. – To będzie wspólny biznes i bezpieczeństwo energetyczne. W dziedzinie energetyki jesteśmy uczestnikami przełomu – mówił w sobotę Tusk.

Nasze kraje mają wspólnie lobbować na forum UE na rzecz gazu łupkowego, zwłaszcza w świetle pojawiających się głosów, że jego wydobycie jest szkodliwe dla środowiska. Dobrym czasem do uprawiania tego lobbingu ma być okres prezydencji Polski w Unii.

Amerykańskie media skąpo informowały o gospodarczych aspektach wizyty Obamy. Tylko Bloomberg napisał o zainteresowaniu, z jakim Waszyngton patrzy na nasze złoża. „Polska może dysponować 5,3 bln m sześc. gazu łupkowego. Umożliwiłyby one zaspokojenie krajowego zapotrzebowania przez trzy wieki, umożliwiając największemu wschodniemu członkowi UE osiągnięcie celu, jakim jest niezależność od importu z Rosji”

Forsal

Pytania na razie bez odpowiedzi:

1. Kto bedzie finansował fundusz innowacyjności

2. Jakie deregulacje będą w polskim prawie dot. gazu łupkowego

3. Co w praktyce oznaczają twarde negocja z USA wg. polityków PO

4. Czy Fundacja Marshala bedzie wspierała bussiness łupkowy

5. Czy gaz łupkowy z Polski zawierający koszty technologii i khow how będzie konkurencyjny z gazem z Rosji

Kejow

0

kejow

Pisze i komentuje o paliwach, energii , ekologii , modzie, telewizji jako medium i nosniku informacji,

356 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758