HYDE PARK
Like

TV Trwam vs. TV Republika

24/05/2013
752 Wyświetlenia
8 Komentarze
6 minut czytania
TV Trwam vs. TV Republika

Spór pomiędzy zwolennikami TV Republiki i TV Trwam trwa w najlepsze. Pośród rozmaitych tekstów, listów, czy wpisów trudno jednak mi znaleźć taki wpełni merytoryczny, napisany na spokojnie, bez niepotrzebnych epitetów. W imię więc przysłowia “umiesz liczyć, licz na siebie” postanowiłem sam taki felieton napisać.

0


 

Telewizja Trwam nadaje od już prawie 10 lat i ugruntowała sobie taką pozycję, że trudno by było uwierzyć (przynajmniej mi), że raczkujaca telewizja informacyjno-publicystyczna mogłaby nią choćby zachwiać. Na taki obraz sytuacji składa się kilka kwestii, m.in. różnice w doświadczeniu, majątku (TV Trwam może liczyć na niemałe wsparcie od widzów i słuchaczy RM, a TV Republika musi dopiero zabiegać o to), czy profilu stacji.

Czy TV Republika to konkurencja dla TV TRWAM?

Żeby dogłębnie odpowiedzieć na to pytanie dobrze byłoby sięgnąć do koncesji obu stacji. Zacznę od TV Trwam – zgodnie z zapisami koncesji jej program ma “(…)charakter wyspecjalizowany: edukacyjno-poradniczy i religijny, tj. służyć będzie pełnemu i autentycznemu rozwojowi człowieka poprzez uwrażliwienie go w duchu wartości chrześcijańskich na rolę Państwa i rodziny oraz kwestie społeczno-ekonomiczne i obywatelskie;“. A jaki profil ma TV Republika? “(…) wyspecjalizowany: publicystyczno-informacyjny.(…) Trzonem programu będą audycje publicystyczne (40 % tygodniowego czasu nadawania programu w godzinach 6.00-23.00): magazyny tematyczne w formie zbioru felietonów komentowanych w studiu, reportaże, programy studyjne, dyskusje i debaty z udziałem polityków, ekspertów i publicystów, a także publiczności oraz talk-show publicystyczny. Publicystyczno-informacyjną ofertę dopełnią audycje informacyjne: flesze i serwisy, informacje specjalistyczne, przeglądy prasy i kalendarz historyczny oraz filmy dokumentalne, audycje rozrywkowe i poradnicze, a także audycje religijne.
Jak zapewne wszyscy zauważyli założenia programowe TV Trwam i TV Republiki znacząco się różnią. TV Trwam ma za zadanie promować wartości chrześcijańskie, szczególnie w spojrzeniu na rolę Państwa, czy kwestie społeczne, albo ekonomiczne. TV Republika natomiast, zgodnie z koncesją, nie ma za zadanie nikogo, ani niczego promować – ma rzetelnie informować oraz dostarczać dobrej publicystyki i felietonów. Dopełnieniem ramówki mają być i są istotnie inne programy tematyczne, np. historyczne, czy religijne.
Oczywiście obie stacje są bliskie środowiskom prawicowym, ale ze względu na inne założenia w żadnym wypadku nie ma mowy o konkurowaniu między zobą. Mogą się wzajemnie uzupełniać.

Wady i zalety

TV Trwam wiele osób zarzuca, że rzekomo zapraszają do swojego studnia tylko polityków PiS-u (co nie jest prawdą – zapraszają bardzo często, ale nie tylko ich; dzieje się to ze względu na wymóg koncesji – “uwrażliwianie w duchu wartości chrześcijańskiej” – tak więc zaproszenie np. polityka Ruchu Palikota odpada), natomiast TV Republice niektórzy zarzuca się rzecz odwrotną (tj. że zapraszają nie tylko polityków PiS, czy działaczy praicowych, ale też np. dziennikarzy GW). Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że wynika to z założeń programowych, ktore zostały zapisane w koncesji i nadawca musi ich przestrzegać. TV Republika jest bowiem stacją informacyjno-publicystyczną i żeby ukazać pełen obraz zdarzeń powinna prezentować zdanie wielu stron. Inaczej jest z TV Trwam, o czym już wcześniej wspominałem, która ma w koncesji zapisaną niejako chrześcijańską indoktrynację.
Kontrowersje budzą także w przypadku obu stacji kwestie finansowe. TV Trwam jej przeciwnicy zarzucają, że wyciąga pieniądze od “biednych emerytów” (co nie jest prawdą, bo osoby, które wpłacają pieniądze na konta Radia Maryja robią to dobrowolnie). W przypadku TV Republiki nie dla wszystkich jest jasne źródło finansowania. Tutaj chciałbym znowu zacytować zapisy koncesyjne: “Wnioskodawca przedstawił trzyletni plan finansowy dotyczący działalności nowego programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym publicystyczno-informacyjnym „Telewizja Republika”. Jako źródło finansowania działalności początkowej przedsięwzięcia, opłaty koncesyjnej oraz inwestycji technicznej wskazano środki pochodzące z podniesienia kapitału własnego.(…)oświadczenie Zarządu Spółki z dnia 20 marca 2013 r., iż do tej pory zostały zawarte umowy zobowiązujące 20 podmiotów do objęcia akcji Telewizji Niezależnej S.A.(…)Zarząd Spółki prowadzi w chwili obecnej negocjacje, mające na celu zapewnienie powodzenia emisji w maksymalnej wysokości oraz uwierzytelnione kopie listu intencyjnego oraz 17 umów zawartych od dnia 4 stycznia do dnia 26 lutego 2013 r. pomiędzy spółką Telewizja Niezależna S.A., a inwestorami w zakresie nabycia akcji serii C, dokumentujące możliwość nabycia tych akcji w kwocie min. 1.545 tys. zł,(…)” – w skrócie: emitują akcje ;). Dodatkowo źródłem finansowania TV Republika są “Karty Klubu TV Republiki” i opłaty od kablówek za emisję stacji (bodajże 0,50 gr od “gniazdka” co w przypadku dużych kablówek daje duże kwoty, idące w setki tysięcy zł).

Dodatkowe refleksje

Uważam, że TV Republika jest istotnym krokiem do przodu w procesie budowania prawicowych mediów, ale nie ostatnim. Wnioskując np. z listu opublikowanego na portalu prawy.pl zauważam, że jest potrzeba powstania m.in. telewzji historyczno-publicystycznej o profilu konserwatywnym. Ja osobiście uważam, że konserwatyści powinni mieć także własną stację młodzieżową i rozrywkową.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
PawelK

Blog Paw

19 publikacje
5 komentarze
 

 1. Autor zapomniał o jednym ważnym szczególe, TV Republika jest umiejscowiona w paśmie Polsatu, co jeszcze ciekawsze, za darmo ! Zapraszanie do stacji michnikowszczyzny, jak i chyba też prowadzą tam swoje “kąciki”, mnie osobiście zniechęca do oglądania, a tym bardziej do płacenia, michnikowszczyznę można oglądać w TVN-nie, SuperStacji, TV5 z Wołkiem na czele, nie pomijam Polsatu, a tu Republika !
  Jeżeli kanał ma być prawicowy, to prawicowy, pluralizm pakujemy i wysyłamy do Moskwy, Berlina i Izraela, to można znaleźć np. w S24, ponoć prawicowy portal, ale z cenzurą poprawnie polityczną!
  Sporadycznie słucham Trwam, ale jak już coś prezentują, to wiedza przekazywana jest z najwyższej półki i całe szczęście, że tam nie spotka się palokociarni czy michnikowszczyzny, pluralizm służy do indokrynacji, to takie trudne słowo, by nikt sięnie połapał, o co chodzi, a chodzi o wypranie narodu z jego wartości, a tam jest to szanowane, wszelkie rocznice są tam należycie obchodzone, to jest przykład telewizji narodowej, tak uważam.

  0
  • Zgadzam sie z Panem.

   0
  • Pan Sakiewicz twierdzi że nie za darmo tylko za wielkie pieniądze, które polsat kazał sobie zapłacić za to miejsce…
   “…Dostajemy bardzo wiele pytań od naszych czytelników, którzy są także słuchaczami „Radia Maryja” o nową telewizję Republika. Pragnę uspokoić wszystkich: nie dostaliśmy nic za darmo. Miejsce na Polsacie Cyfrowym, którego właścicielem jest Zygmunt Solorz wykupiliśmy po rynkowej cenie. Nie była to mała suma, ale nie możemy jej podać ze względu na tajemnicę handlową..” http://tomaszsakiewicz.salon24.pl/506821,drugi-policzek

   zawsze kiedy czytam wpisy ludzi cieszących się z podziału polskiej narodowej prawicy czy narodowej części społeczeństwa ogarnia mnie smutek ! załamanie które pochodzi od ludzi nie zdających sobie sprawy z powagi zytuacji, to taka właśnie grupa “Polaków” o której pisze znany pisarz, żę są “Polactwem” , nic nie kumają, cieszą się jak dzieci że im Polskę rozkradają a oni się na wzajem skłócają bo są “polactwem” i reszta musi też nimi być, radość że ktoś miał inicjatywę coś zrobić i to napewno będzie pomagało Polsce i Polakom, a TV trwam jest stacją cudowną i o nią trzeba dbać bo to stacja “duchowa” propagująca Ducha Narodu czego stacja tv republika nie będzie robiła bo to stacja innego typu ale po co ja mam znowu tłumaczyć proste rzeczy jakimś Polakom co chcą być polactwem ? bo inaczej nie umią ! tv republika jest czymś co ma łączyć szerokie rzesze ludzi niezdecydowanych, zagubionych ! tv trwam ma utwierdzać nas w Duchu Chrześcijańskim i narodowym… tv republika to nowa jakość informacji a nie stacja religijna, ale po co ja strz\ępię sobie klawiaturę ?! przecież zaraz ktoś napisze żę to żydzi ! tak jak Kaczyńscy to żydzi i dlatego dobrze że ich pomordowano, a że się starali zbudować normalne państwo polskie to się nie liczy… lepsi są komuchy żydowscy rozkradający polskę z pełowcami rozkradającymi… oraz międzynarodowa bankierka… po prostu zdaniem polactwa tv republika i tv trwam muszą się kłócić by żyło się lepiej !

   0
   • Lubię i szanuję Sakiewicza, jak wielu z Jego otoczenia, ale nie rozumiem czemu daje sygnały, które wykorzystują żydobolszewicy głównie od Michnika, by skłócać Polaków, ku uciesze michnikowszczyzny, których nie uważam za Polaków, być Polakiem nie wystarczy mieć obywatelstwo i mówić po polsku, trzeba też myśleć po polsku, a tego michnkowszczyzna nie potrafi, dali temu wyraz nie “raz i nie jeden”.
    Wracając do TV Republika, jakoś mi się kłóci polskość z agenturalnym Polsatem, który też ma swój udział w okłamywaniu i niszczeniu polskości, cel nie uświęca środków. Ja rozumiem, że żydobolszewicy nakradli pasma cyfrowe, więc trudno dostać swój kanał, ale jest pewne ale. Mam nadzieję, że wszystko się wyjaśni, może naród da się przekonać, jak i może ja sam, ale jak będę miał oglądać te facjaty z GW, to z pewnością nie będę włączał tego kanału. Muszę sprawdzić, czy w mojej kablówce UPC już są, bo nie widziałem, ci to też są szemrani, o.Rydzyk nie chciał od nich ani grosza, byle tylko byli w paśmie podstawowym, gnoje nie tylko kłamali, że specjalnie umieścili Trwam w paśmie komercyjnym.
    Jedną z najważniejszych spraw, dla odzyskania wolści Polski, to zlustrować media, za kłamstwa i manipulacje odbierać koncesję, jak zapowiedział u siebie Orban.
    Będę obserwował co będzie dalej.

    0
    • W UPC chyba jeszcze TV Republiki nie ma. A co do pasma Polsatu – jak dla mnie zwykła transakcja biznesowa, choć rochę dziwne, że choć TV Republika mogła wykupić miejsce bezpośrednio od właściciela satelity (Eutelsat) to kupiła od Solorza. Może to był warunek dołączenia ich do CP?
     A “michnikowszczyzna” powinna być w TV Republika, bo w końcu ktoś musi im zadać niewygodne pytania. Już nie mogłem dłużej znieść, że tyle ich w tv, a nigdy nie padły odpowiednie pytania. Teraz padają, choć może nie tak często jak powinny, ale zawsze to jakiś krok do przodu.

     0
 2. przecież każda telewizja konkuruje, każda chciałaby mieć największą oglądalność, nie ma w tym nic złego , niepotrzebne są zatem te wszystkie nienaski między Trwam i Republiką, zesztą, czy nie lepiej pozbyć się telewizora???

  0
 3. O. Rydzyk nie lubi konkurencji w dziedzinie telewizji

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816