NEWS
Like

Turcja wydała Iranowi izraelskich szpiegów?

18/10/2013
517 Wyświetlenia
3 Komentarze
2 minut czytania
Turcja wydała Iranowi izraelskich szpiegów?

Turcja na początku minionego roku zdekonspirowała izraelską siatkę szpiegowską działającą na terenie Iranu. Taką informację ujawnił ma łamach ,,Washongton Post” David Ignatius. Według Ignatiusa turecki premier Recep Tayyip Erdogan w ubiegłym roku przekazał Irańczykom nazwiska dziesięciu irańskich obywateli, którzy szpiegowali na rzecz Izraela.

0


Iran od dawna oskarża Izrael o prowadzenie na jego terytorium działań wywiadowczych i liczne zabójstwa naukowców. Natomiast Izrael podkreśla, że Teheran prowadzi tajne prace nad zbudowaniem broni nuklearnej.
Turcy wiedzieli o tych ludziach, bo izraelski wywiad Mossad używa Turcji jako bazy wypadowej do spotkań ze swymi irańskimi agentami. Turecki wywiad MIT, którego dyrektor jest bliskim współpracownikiem premiera, śledzi oczywiście oficerów Mossadu działających na terytorium Turcji i na granicy z Iranem.
Zarówno przedstawiciele Turcji, jak i Izraela nie chcą komentować doniesień amerykańskiego dziennika.
,,Washington Post” przypomina, że w przeszłości Izrael korzystał z pomocy wywiadu tureckiego do prowadzenia swojej siatki szpiegowskiej w Iranie. Dzięki temu służby tureckie mogły otrzymywać dokładne informacje na temat podejmowanych przez Izrael operacji. Zdaniem dziennika władze izraelskie pozytywnie oceniały tę współpracę i nie przypuszczały, że Ankara może ich wystawić.
Wywiady Turcji i Izraela współpracowały ściśle z sobą od 1958 roku, gdy służby podpisały tajne porozumienie o współpracy. Izraelczycy przez wiele lat szkolili nawet tureckich szpiegów.
Stosunki na linii Tel Aviv-Ankara popsuły się gwałtownie w 2010 roku, kiedy izraelscy żołnierze zabili dziewięciu tureckich aktywistów, którzy popłynęli w konwoju z pomocą dla Strefy Gazy. Izraelska marynarka wojenna otoczyła wszystkie statki konwoju, a następnie izraelscy komandosi zajęli statek, gdzie napotykali opór ze strony propalestyńskich działaczy. Przez wiele miesięcy premier Izraela odmawiał wówczas przeproszenia władz Turcji za ten incydent. Zdaniem Ignatiusa premier Erdogan mógł w ten sposób zemścić się za tą akcję.

Inne zapisy autora:

0

Dziennik Narodowca
Dziennik Narodowca http://dzienniknarodowca.blogspot.com

Zapraszam na mojego bloga: dzienniknarodowca.blogspot.com oraz profil na https://twitter.com/dz_narodowca . Kontakt e-mail: dzienniknarodowca@gmail.com

38 publikacje
7 komentarze
 

3 komentarz

 1. Avatar policjant łapówkarz

  to się nazywa profesjonalizm w działaniu, zachowanie cierpliwości i zimnej krwi.
  Pozdro dla “polskich” służb specjalnych, a raczej specjalnej troski

  0
 2. Avatar Sceptissimus

  Turcja od kilku już lat umacnia swoją pozycję gospodarczą i staje się politycznie ważnym faktorem nie tylko w swoim rejonie. Francuska rewolucja na bliskim wschodzie, a szczególnie europejski zamach na Syrię, zachęcił Iran do bliższej współpracy z dawnym hegemonem.
  Szowinistyczne trendy wśród Turków nie dorównują wprawdzie tym instytucjonalnym, charakterystycznym dla Zydów – w połączeniu jednak z genetyczną agresywnością typu macho, stanowią doskonałą przeciwwagę dla nieco ociężałej bezczelności korzennej braci znad Jordanu.
  Te okoliczności sprawiają, że scenariusz wydarzeń zapowiada się interesująco.

  0
 3. Avatar AS (z Persów)

  I to mi się podoba.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816