Komentarze dnia
Like

Tradycja czy postęp

24/05/2013
738 Wyświetlenia
1 Komentarze
1 minut czytania
Tradycja czy postęp

W życiu codziennym miewamy wybór między tym co tradycyjne, a tym co postępowe, jednak nie zawsze. Często robią to za nas inni. Dyktatorzy mody, jak to dyktatorzy, wyboru nie pozostawiają i nie chodzi tu wyłącznie o ubrania.

0


20/2013(99)

     Dawnymi czasy kołdry powlekało się w koperty z wyciętym pośrodku rombem ozdobionym koronką. Prócz estetycznego miały koperty jeszcze walor praktyczny – były znacznie wygodniejsze w użyciu od poszewek. Niestety, najwidoczniej Niemcy, ani Amerykanie nie wpadli na taki pomysł, dlatego nie mamy wyboru, musimy używać paskudnych kolorowych poszew, w jakie dawniej oblekano pierzyny. Tu „postęp” zwyciężył na całej linii.

     Postęp można odnotować też w produkcji takich wehikułów jak hulajnogi. Za mojego dzieciństwa było w nich miejsce na dwie nogi, co dawało wygodę zwłaszcza przy jeździe z górki. Teraz druga noga nie ma prawa się zmieścić i musi koniecznie zwisać, co zapewne jest uciążliwe, ale zgodne z nazwą. Hulajnoga dotyczy przecież jednej nogi.

     Niekiedy jednak tradycja bierze górę nad postępem. Oto przykład: na większości opakowań z lekarstwami czytamy zalecenie, żeby medykamenty przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Jakie miejsce w mieszkaniu jest najcieplejsze i najwilgotniejsze? Łazienka. Gdzie zatem trzymamy lekarstwa? Tradycyjnie w łazience, oczywiście.

    

0

Małgorzata Todd http://www.mtodd.pl

Ukończyła studia na Wydziale Ogrodniczym SGGW. Jako literatka debiutowała w 1979 r. opowiadaniem zatytułowanym „Magia i Komputer” w PRZEKROJU. Wcześniej napisała scenariusz dla TEATRU KOBRA, który został bardzo dobrze przyjęty, ale sztuki nie wysta-wiono. Liczne jej opowiadania ukazywały się w popularnych wówczas magazynach między innymi takich jak KOBIETA I ŻYCIE, MŁODY TECHNIK, PRZEGLĄD TECHNICZNY, FANTASTYKA i wiele innych, oraz w 2 tomach antologii opowiadań s. f. SPOTKANIA W PRZESTWORZACH. Później, podczas pobytu w Wielkiej Brytanii jej opowiadania zamiesz-czał również BRYTYJSKI KWARTALNIK LITERACKI "New Fiction". W 1986 r. ukazały się pierwsze jej książki: zbiór opowiadań w serii STAŁO SIĘ JUTRO pt. „Spór o czarownice” nakładem NASZEJ KSIĘGARNI oraz powieść sensacyjna „Kocham ryzyko” nakładem KAW. Ta ostatnia pozycja ukazała się również w niemieckim przekładzie. W charakterze dziennikarki współpracowała z DZIENNIKIEM POLSKIM w Londynie, miesięcznikiem ZWIERCIADŁO oraz INFORMATOREM ŻOLIBORZA, gdzie zamieszcza-na była również jaj powieść w odcinkach zatytułowana „Rezydencja”. Ma także pewne doświadczenie sceniczne: STS jako aktorka i Autorski Teatr Aktualno-ści jako autorka i aktorka. Od roku pisuję cotygodniowe felietony, które ukazują się w paru portalach. Wydane książki: „Spór o czarownice”(1986) zbiór opowiadań s. f.; „Kocham ryzyko” (1986) powieść sensacyjna; „Krawędzie czasu” (1991) zbiór opowiadań s. f.; „Rok 2038” (2000) powieść futurystyczna; „Utwory sceniczne” (2001); „Ostatnia romantyczna przygoda” (2002) zbiór opowiadań; „Mój pierwszy milion”(2005) powieść sensacyjna; „Numera-tor”(2008) powieść kryminalna; „Goście Pani Agaty” (2011) powieść kryminalna; „Lekcja pokera” powieść sensacyjno polityczna w wydaniu elektronicznym.

5 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758