Bez kategorii
Like

Tracą widzów

02/04/2012
267 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Dobra wiadomość ze świata mediów: wielkie manipulatorskie sieci telewizyjne, jak CNN szybko tracą oglądalność. Widzowie przerzucają się na media alternatywne.

0


 

Bardzo ciekawe informacje można znaleźć na TVNewser (www.mediabistro.com). Z analizy rynku mediów i podanych tam danych dotyczących oglądalności za pierwszy kwartał roku 2012 wynika, że mniej więcej od połowy ubiegłego roku notuje się wyraźny trend spadkowy w oglądalności i poczytności produkcji wielkich mediów korporacyjnych, zwłaszcza w USA. Najsilniej spadek ten, połączony z przekonaniem o niewiarygodności dotyka CNN i Fox News, w tym zwłaszcza ich wiadomości i programów informacyjnych. Tendencja spadkowa wydaje się narastać i przyspieszać. Dla całej kategorii mediów korporacyjnych spadek oglądalności w porównaniu rok do roku wyniósł w USA 21% . Natomiast dla CNN to tylko w marcu 2012 spadek oglądalności wyniósł 50% w stosunku do marca 2011, w tym aż 60% w przedziale wiekowym 25-54 lata.  W tym samym okresie media alternatywne zanotowały wzrost oglądalności średnio o 28%. Za widzami podążają i reklamodawcy. Stare dinozaury medialne, które przez ostatnie 20 lat pełniły rolę frontowego kompleksu wojskowo-przemysłowego wobec świadomości publicznej i budowały drapieżny świat globalnego kapitalizmu, zaczynają ciężko dyszeć. W przypadku CNN (-50%), John King USA (-41%) i Piers Morgan Tonight (-40%) można juz zacząć mówic o spadku swobodnym. Miesięczną sumę widzów za pierwszy kwartał ocenia się jeszcze na 91 mln dla CNN, 77 mln dla FNC i 74 mln dla MSNBC.

Komentatorzy, jak np. Amerykanka Pat Donworth z Global Research widzą źródło tych zmian głównie w stosunku mediów do poruszanej tematyki. Zwraca ona uwagę, że o ile w marcu 2011 czołówki wiadomości i komentarzy telewizyjnych wypełniały informacje o tsunami i Fukushimie, oraz o wiośnie arabskiej, z konieczność dość obiektywne i oparte na twardych faktach, to obecnie tematem od wielu miesięcy dominującym jest zbliżająca się wojna z Iranem i towarzyszące jej nachalne manipulacje medialne, którym coraz mniej ludzi wierzy i w które ufa. Wygląda na to, że także w USA widać zjawisko masowego budzenia się świadomości społecznej. Ludzie nie siedzą już biernie i nie popierają tylko tych, którzy chcą kontrolować każdy aspekt ich życia. Sami zadają pytania, także te najmniej wygodne dla rządzących i sami szukają na nie odpowiedzi.

Bogusław Jeznach

 

Dodatek muzy:

Othmar Liebert, jeden z najlepszych współczesnych gitarzystów gra utwór pt. „Przejście burzy”

 

Inne zapisy autora:

0

Bogus

Dzielic sie wiedza, zarazac ciekawoscia.

452 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758