Zdrowie
Like

Toksyczne ubrania firmy Nike, Puma i Adidas

06/09/2014
345 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Toksyczne ubrania firmy Nike, Puma i Adidas

Buty piłkarskie i rękawice bramkarskie marki Adidas, Nike i Puma mają w składzie substancje toksyczne, które mogą powodować zaburzenia hormonalne, przyczyniać się do niepłodności i zwiększać ryzyko zachorowania na raka. – donosi organizacja Greenpeace.

Niemiecki oddział Greenpeace z okazji zbliżającego się mundialu postanowił sprawdzić, co kryje się w sportowych ubraniach najbardziej znanych marek. I co się okazało?

0


 

Wszystkie przebadane ubrania miały w swoim składzie toksyczne substancje. Perfluor (PFC), nonylofenol etoksylany (NPE), ftalany i dimetyloformamid (DMF) – to znajdziemy w butach i rękawicach piłkarskich firmy Adidas, Puma i Nike. To groźne substancje, które mogą powodować zaburzenia hormonalne, przyczyniać się do niepłodności i zwiększać ryzyko zachorowania na raka.

Z racji tego, że te toksyczne substancje występują w ubraniach w śladowych ilościach, to noszenie koszulek, rękawic czy butów piłkarskich nie odbije się bezpośrednio na naszym zdrowiu.

Jednak niebezpieczne substancje, wykryte w testowanych produktach, mogą przedostawać się do środowiska. „Ten toksyczny koktajl może stanowić ryzyko dla ludzi żyjących obecnie, jak i dla przyszłych pokoleń” – alarmuje Greenpeace.

Ekolodzy zwracają uwagę, że na działanie toksycznych substancji narażeni są przede wszystkim pracownicy fabryk produkujących ubrania oraz osoby mieszkające w ich pobliżu, bo zanieczyszczenia odprowadzane są do rzek i jezior.

„Adidas ubiera największą liczbę graczy na świecie, a nasze wyniki pokazują, że to właśnie ubrania tej firmy są najbardziej „brudne”. Firmy mają nadzieję, że mundial przyniesie im ogromne zyski, a my mamy nadzieję, że wycofają one toksyczne składniki ze swoich produktów i przyczynią się to tego, że ten sport będzie całkowicie czysty.” – powiedział Manfred Santen, koordynator kampanii Greenpeace Detox Niemcy.

Niebezpieczną substancjami w ubraniach Greenpeace zajmował się już w 2011 roku, kiedy to opublikował dwa raporty, „Dirty Laundry” i „Dirty Laundry 2”, które wykazały, jak duże grupy dostawców tekstyliów zatruwają wody niektórych chińskich rzek ściekami.

Na podstawie: www.dw.de, www.greenpeace.de
Źródło: Ekologia.pl

Inne zapisy autora:

0

Wiadomości Zdrowie za Zdrowie

586 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758