Przeciętny węgorz elektryczny atakując ofiarę potrafi wyładować impuls prądu elektrycznego o natężeniu około 1 ampera i napięciu 600 voltów.

Pomysł skopiowania elektrycznych właściwości ryb narodził się w grudniu 2007 roku. Wtedy to podczas jednego z eksperymentów japońscy uczeni zapalili lampki na świątecznej choince podłączając je do akwarium, w którym pływały węgorze elektryczne. Metalowe płytki wsadzone do wody zbierały prąd wytwarzany przez ryby, a następnie poprzez kable zasilały nim żarówki lampek.

Neeweek

Ja węgorz elektryczny zasila choinkę film YouTube

Wegorz elektryczny może dochodzić do rozmiarów 2,5 metra i wago 20 kg żyje w Ameryce Południowej dorzecze  rzek Amazonka i Orinoko.

 

Szczegółowy opis jest w Wikipedii po polsku

http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99gorz_elektryczny

 

Naukowcy z Yale University i National Institute of Standards and Technology (NIST) prowadza prace na d wykorzystanie fenomenu dla potrzeb zasilania implantów i rozruszników w ludzkim ciele gdzie nośnikiem jest cukier.

 

Atul Parikh, naukowiec z University of California w Davis po zapozaniu się z jego dorobkiem naukowym jestem poruszony zakresiem zagadnień biotechnologicznych dla efektu wegorza elektrycznego.

Link   http://parikh.ucdavis.edu/pages/people/Nsf_bio_parikh_2.pdf

Historyczne badania wegorza elektrycznego na świecie

 http://utenti.unife.it/marco.piccolino/historical_articles/The%20Dutch%20and%20electric%20eels.pdf

Spokojny temat na niedzielne popłudnie