BIZNES
Like

Tania benzyna – to też niedobrze…

07/11/2014
643 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
Tania benzyna – to też niedobrze…

Ceny benzyny w USA spadają na łeb, na szyję. Jedni, jak ja, cieszą się, inni płaczą. Widać że teoria względności zastosowanie ma dość szerokie. Widać że ceny paliwa nijak się mają do kosztu wydobycia są narzędziem gry politycznej.

Widok tablicy z cenami benzyny poniżej 3$ za galon był niedawno tak zaskakujący że Amerykanie robili zdjęcia i rozsyłali je po znajomych. „To jest wspaniałe to, co się dzieje,” mówi Tom Kloza, główny analityk cen paliwa w Price Information Service. „Jestem trochę zaskoczony.”

Krajowa średnia cena benzyny spadła w październiku o33 centy i wylądowała poniżej 3,00 $. Pierwszy raz w ciągu ostatnich czterech lat.

0


 

 

  

Gdy w grudniu 2010 roku średnia krajowa wzrosła na 3 dolary za galon , kierowcy byli pewni, że nie zobaczą  już nigdy 2,99 $ na pompie benzynowej. Donośnie głoszono że rośnie popyt na olej i benzynę w krajach rozwijających się, dziesiątki milionów ludzi kupuje samochody a do tego rośnie na bogatym w ropę Bliskim Wschodzie.

Jedynym logicznym wytłumaczeniem spadku cen paliwa były zbilżające się 4 listopada wybory, więc benzyna z powodzeniem mogła zastępować kiełbasę wyborczą.

Teraz jednak popyt nie rośnie szybko jak oczekiwano, pojawiły się nowe technologie wydobycia ropy (np.z łupków), szczególnie w USA, i mimo wszystko ropa nadal płynnie z Bliskiego Wschodu.

Wahania sezonowe i inne czynniki mogą oczywiście powodować powrót cen ponad $3 szybciej niż kierowcy by tego oczekiwali, ale USA są na dobrej drodze by najniższa od 2010r. średnia cena w roku 2015 mogła być  nawet jeszcze niższa .

 

Trisha Pena z Ermitażu w Tennessee, napełniła zbiornik swej Hondy CRV po  2.57 $ za galon. Jak wiele ludzi w całym kraju tych dni była tak zaskoczona i zachwycona ceną że zrobiła zdjecie umieszczając je z opisem na social mediach aby przyjaciele mogli to zobaczyć. „Nie pamiętam kiedy ostatni raz płaciłam mniej niż  30 dolarów za napełnienie zbiornika”, powiedziała. Od dawna  cena była około  3,50 dolarów.

Ale politycy już płaczą bo robi się im dziura w budżecie.

 

 

Biurokracja wszędzie jest jednaka i lubi odwrotnie niż Robin Hood zabrać biednym i podarować sobie. Bo przecież bogatym jest wszystko jedno lie kosztuje benzyna. Milionerów stać na nią.

Ceny surowca, ropy naftowej, już dawno wyszły ze strefy wrzenia. wypadli wrzenia. Spadły ostro  z 107 $ za baryłkę w czerwcu, w pobliże 81 $.  Istnieje dobra podaż i słaby popyt. Produkcja USA od 2008 roku  wzrosła o 70 procent. Większe są również dostawy z Iraku i Kanady Amerykanie  korzystają z bardziej energooszczędnych pojazdów i zmieniają się nawyki kierowcy.
Spadek cen z 3.51 $ za galon, pozostawi w gospodarstwie domowym USA o 50 $ miesięcznie.

Ceny w Nowym Jork wynoszą średnio $3.37. Najniższe są w Tennessee i Południowej Karolinie, średnio $2.75. Ja tankowałem już nawet za 2.69 $ za galon (3,8 litra).

Teraz politycy oskarżają się nawzajem szukając winnych temu że ceny benzyny tak długo były tak wysokie. Wczoraj, już następnego dnia po wyborach Republikanie zapowiedzieli że w końcu będą mogli poprowadzić rurociąg  z północy i zwiększyć dostawy ropy do rafinerii USA.
Benzyna jest ponownie tańsza niż mleko . We wrześniu krajowa średnia cena mleka była $3.73 za galon. Większa  różnica jest gdy porówna się ceny wody butelkowanej. Karto zawierający 12 1,5 litrowych butelek wody Evian na Amazon.com kosztuje $38,99, co sprawia, że jej cena za galon  wynosi $8.20. ( czy teraz rozumiecie kto i dlaczego wykupuje polskie wodociągi?)

No więc jaki morał z tej opowieści – drodzy Rodacy?

Inne zapisy autora:

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758