Globalnie i Lokalnie
Like

Tam gdzie obraza religii kończy się egzekucją

30/05/2014
547 Wyświetlenia
2 Komentarze
2 minut czytania
Tam gdzie obraza religii kończy się egzekucją

Ostatnio głośno o Sudanie gdzie na śmierć skazano kobieta która  wyszła za mąż za chrześcijanina i przeszła na jego wiarę. Uznano to za obrazę Islamu. Wychowała się jako chrześcijanka i praktycznie nie podlegała prawu szariatu.

Szokujący przypadek “apostazji”  z Sudanu powrócił na pierwsze strony w mediach . Skazana na śmierć kobieta właśnie w tym tygodniu urodziła dziecko w więzieniu. Został skazany na śmierć przez powieszenie według prawa szariatu za poślubienie chrześcijanina konwersję do jego religii. Sąd szariatu odmówił uznania jej małżeństwa, więc również skazał ją za cudzołóstwo. Niesie to za sobą dodatkową karę chłosty – 100 batów, które ma otrzymać przed egzekucją kary śmierci.

0


 

Jak się okazuje kobieta praktycznie nigdy nie była muzułmanką. Wychowała się w środowisku chrześcijańskim i praktycznie nie podlega kulturowemu prawu szariatu. W obronie kobiety trwają protesty na całym świecie.

Prawa apostazji zapisane są w księgach niektórych krajów. Jest ich na świecie 11 procent, są to głownie kraje muzułmańskie.

PF_14.05.28_blasphemy-apostasy_apostasy640px

Mapa powyżej pokazuje je wszystkie – kary jakie grożą wahają się od kary od utraty obywatelstwa do więzienia , wreszcie do kary śmierci.

Szereg innych narodów, wielu z nich nie muzułmańskich, wśród nich również takie broniące praw człowieka w swoich przepisach prawnych mają kary za bluźnierstwo. Wśród nich jest też Polska oraz  Niemcy. (Patrz mapa poniżej.)

blasphemy

Apostazja (gr. ἀποστασία – odstąpienie, bunt; z ἀπό (apo) – od, στάσις (stasis) – postawa, pozycja) – porzucenie wiary religijnej. W pierwotnym znaczeniu – całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej; termin został również adaptowany do ogólnych pojęć religioznawczych oraz wykorzystywany przez religie i wyznania niechrześcijańskie.

Bluźnierstwo (inaczej: blasfemia) – znieważanie mową lub czynem kogoś lub czegoś uznanego przez daną religię za święte (sacrum) (np. Boga, świętych rzeczy itp.)

Rozróżnienie jest złożonym zagadnieniem: apostazja jest równoważna do herezji, aktu zdrady lub porzucenia jednej wspólnoty religijnej dla innej (wrogiej). Bluźnierstwo, jest teoretycznie nie tyle  aktem społecznym co bardziej bezpośrednim przestępstwem przeciwko świętości.

Jednak w praktyce apostazja i bluźnierstwo prawnie powodują ten sam efekt – represje. Niektórzy, głównie ateiści mówią że to jest naruszanie praw mniejszości i cenzura wolności wypowiedzi, które oni usiłują uczynić swoja świętością i chcieliby aby za to karać ( wg prawa Kalego). Są kraje które praw dotyczących bluźnierstwa nie egzekwują uznając je za staromodne , ścigając tylko za jedno “wykroczenie” – antysemityzm.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

2 komentarz

 1. kiedys takie palono na stosie i machano miotełką za ich dusze.Nie macie sie czego wstydzic.

  0
 2. Avatar Sceptissimus

  Tam gdzie zaczyna się wiara, tam kończy się wiedza.
  Tam gdzie zaczyna się wiedza, tam kończy wiara.
  Jak się coś wie – to nie trzeba w to wierzyć.
  Jak się w coś wierzy – to się przyznaje, że się tego nie wie.
  Ponieważ człowiek nie jest maszyną i zawsze kierują nim emocje – wiara ma bardzo duże znaczenie np. w pokonywaniu życiowych trudności, w osiąganiu pozytywnych uczuć zwanych potocznie szczęściem itd.
  Dobrze jest jednak zachować świadomość irracjonalności fundamentów wiary, po to by oddalić pokusę bezmyślności.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816