Nowe Technologie i Medycyna
Like

Sztuczna inteligencja pomoże prawnikom?

28/10/2016
269 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
Sztuczna inteligencja pomoże prawnikom?

System sztucznej inteligencji opracowany przez specjalistów z University College London, University of Sheffield i University of Pennsylvania prawidłowo przewidział wyroki sądowe, jakie zapadły w setkach spraw. Wspomniany system analizował sprawy toczące się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, a następnie w 79% przypadków prawidłowo przewidział werdykt.

0


 

To oznacza, że sztuczna inteligencja jest w stanie nauczyć się kwestii związanych z prawem. „Nie uważamy, by w najbliższym czasie sztuczna inteligencja mogła zastąpić sędziów i prawników. Sądzimy jednak, że może ona przydać się w poszukiwaniu wzorców, które prowadzą do wydania konkretnych wyroków” – mówi doktor Nikolaos Alertas z University College London. Jego zdaniem AI może stać się użytecznym narzędziem do wstępnej analizy potencjalnych naruszeń Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Algorytmy takie mogłyby pomóc zespołom prawnym, które analizują podejrzane czyny w celu podjęcia decyzji, czy powinny być one rozpatrywane przez Trybunał Praw Człowieka.

Wspomniany system podczas testów otrzymał do przeanalizowania 584 sprawy, które w przeszłości rozpatrywał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zadaniem systemu było stwierdzenie, czy sąd orzekł, że doszło bądź nie do naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. System popełnił pomyłki na przykład tam, gdzie w dwóch podobnych sprawach zapadły różne wyroki. Może to świadczyć o tym, że nie był w stanie zorientować się w subtelnościach prawnych, możne jednak pokazywać, w system prawny wpisana jest subiektywna ocena.

Sztuczna inteligencja miała do wyboru sprawy związane z trzema podstawowymi artykułami Konwencji Praw Człowieka, które dotyczyły stosowania tortur, prawa do uczciwego procesu i poszanowania prywatności.

Teraz naukowcy chcą przetestować swój system na szerszym wachlarzu spraw, niewykluczone też, że dołączą do danych dostarczanych maszynie również zeznania świadków czy notatki prawników.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Alphr.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Jeden komentarz

 1. Avatar Dzezik

  nic nowego, takie systemy buduje się od lat 80 tych, sam budowalem takie w latach 90tych, algorytmy raczej sa nadal takie same, tylko komputery sa szybsze i pojemniejsze bazy danych.
  komputerowy system expercki jako doradca lekarza prawnika czy inżyniera to bardzo stary pomysł, czekamy na pierwsze praktyczne zastosowania.
  ma to nieiwle wspólnego z tym co potocznie nazywa się ztuczną inteligencją AI, bo pod tym hasłem z rerguły kryje się sztuczna świadomośc, i to jej obawiają się ludzie, sztuczna inteligencja istnieje od dawna i wkracza w nasze życie coraz bardziej, na codzień ja spotykamy, oczywiście tu tez jest problem, bo jak terorysci przejma kontrolę, a jaka będzie awaria? to nage się okaże że w ciu minuty cofamy się w rozwoju o 200 lat.
  sztuczniej świadomości się nia ma co bać, i za 100 lat jej nie bęzie, na razie naukowcy sa od niej daleko, to tak jakby ludzie z dzungli chceieli zbudować samolot odrzutowy bo widzieli jak przelatywał nad ich wioską, nawet jeśli znają ogólne zasady aerodynamiki to nie zbudują silnika odrzutowego bez znajomości jego dzialania. my nie wiemy jak działa nasz umysł, nasza świadomośc, więc nie mamy sznacy na zbudowanie sztucznej.
  systemy experckie które stanowią większość obecnie istniejących systemów szztucznej inteligencji działa na okreslonych zasadach i nia ma żadnych znamion samoświadomości, to tylko ogromne bazy danych z wbudowanymi skomplikowanymi regułami, czasami heurystycznymi a czasmi logicznymi ale działają zupełenie odmiennie niż nasz umysł.
  najwazniejsza roznica to sztywny podziała na dane, na pamiec i na algorytmy, u nas w mozgu nie takiego ma podziału, nie da się emulować komputerem dzialania mózgu w efektywny sposób, trzeba zbudować sztuczny mózg od podstaw

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816