POLSKA
Like

Szklarska Poręba – parcie na władzę?

28/11/2014
643 Wyświetlenia
32 Komentarze
5 minute czytania
Szklarska Poręba – parcie na władzę?

„Władza to nie środek do celu; władza to cel.”

Obserwując kampanię wyborczą w niewielkim karkonoskim miasteczku przytoczone wyżej słowa G. Orwella stają się w pełni zrozumiałe.1350311315527

1.

Do drugiej tury wyborów w Szklarskiej porębie przechodzą dwaj kandydaci – dotychczasowy burmistrz Grzegorz Sokoliński (KWW TERAZ SZKLARSKA) oraz popierany przez PO, szef miejscowej struktury partii miłości, Mirosław Graf (KWW GOSPODARNI DLA MIASTA). Odpowiednio z poparciem 928 i 973 mieszkańców (36,02% i 34,36% ważnych głosów).
Obaj w kampanii zarzucają sobie niegospodarność.

Las-szklarska-Poreba-6873935

2.

crop.krysztal-night-5m

Grzegorzowi Sokolińskiemu (i byłej już Radzie) zarzucane jest przede wszystkim zadłużanie miasta.
I zaciągnięcie kredytu w wysokości 4,5 mln złotych. Przy poziomie dochodów własnych ok. 24 mln jest to 18,75%, co niestety stanowi mniej niż norma samorządowa w roku wyborczym.
Rekordziści bowiem potrafili zadłużać się na kwoty przewyższające przychody o nawet 73%!
(vide: https://3obieg.pl/wybory-2014-prawdziwa-kielbasa )
Były burmistrz, kandydat w nadchodzących wyborach, potrafi jednak wskazać szereg inwestycji, zrealizowanych dzięki zaciągniętym kredytom.
Najważniejsze jest jednak co innego.
Oto za kadencji Grzegorza Sokolińskiego wyraźnie wzrosły dochody miasteczka.
Wg rankingu miesięcznika Wspólnota Szklarska Poręba w 2013 roku pod względem zamożności na mieszkańca wspięła się na dość wysokie, 18 miejsce w skali miast mniejszych. Jest to wyraźny postęp, bo jeszcze nie tak dawno miasto pałętało się aż na…72 pozycji!
http://www.wspolnota.org.pl/uploads/media/Bogactwo_miasta_mniejsze_2013.pdf

2506_1230708358

3.

Tymczasem w stosunku do startującego kolejny już raz (tym razem wysunięty przez komitet wyborczy wyborców GOSPODARNI DLA MIASTA, (we wcześniejszych wyborach było to PO) Mirosław Graf ma „hipotekę” obciążoną o wiele bardziej.
Przede wszystkim ludzie pamiętają, że był jedną z osób, które doprowadziły do sprzedaży 93% należących do miasta udziałów w TBS stojącej na skraju bankructwa wrocławskiej spółce.
8 września 2000 roku zawarto umowę, w której miasto reprezentował m.in. kandydujący kolejny raz na stanowisko burmistrza Mirosław Graf. Niestety, zamiast obiecanych pieniędzy miasto zobaczyło…figę.
Dopiero 7 lat później odzyskano należną kwotę, ale bez odsetek. Zdumiewa jedynie to, że fakt praktycznej niewypłacalności nabywcy był znany negocjatorom.
http://www.szklarskaporeba.pl/files/biuletyn/gazeta56_internet.pdf

4.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czy zadłużanie placówek zdrowia stanowi o awansie w PO? Bo przecież taką drogę przebyła obecna premierzyca Kopacz.
Okazuje się, że zmierza nią również Mirosław Graf.
Kiedy obejmował stanowisko dyrektora Zespołu Profilaktyki i Rehabilitacji w Janowicach Wielkich – S.P. Z.O.Z. w 2009 roku (ofertę złożył 10 minut przed upływem terminu) zadłużenie szpitala wynosiło niespełna milion złotych (915.000,- PLN). Tymczasem na koniec września 2014 roku sięgnęło już 7.000.000,- PLN. Zadłużenie wzrastało więc około 417 złotych dziennie (BIP dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego).
Patrząc na to z pewnej perspektywy wygląda to tak, jakby Mirosław Graf zamierzał opuścić tonący już wyraźnie okręt i ulokować się w samorządzie.
Tymczasem nie tak dawno jeszcze mawiano, że kapitan schodzi ostatni…

5.

34230_polska_karkonosze_wodospad_szklarki_szklarska_poreba194_1286357407

PO raz kolejny słyszymy obietnice, i krytykowanie poprzednich władz samorządu, które nie były z rządzącego coraz wyraźniej układu dwóch partii.
Przecież to nie przypadek sprawił, że jednym z najgłośniejszych krytyków burmistrza Sokolińskiego jest lokalny dziennikarz, który startował do rady miejskiej z listy PSL!
Tymczasem kodeks etyczny dziennikarzy mediów regionalnych mówi wyraźnie:
Niedopuszczalne jest podejmowanie przez dziennikarza dodatkowej pracy w konkurencyjnych mediach, przyjęcie publicznego stanowiska lub angażowanie się w działalność polityczną.
Kto jednak, poza zainteresowanymi, wie, że istnieje coś takiego?
A władza jest przecież taka realna…

…………………………
Do zobaczenia w niedzielę.

Urban

28.11 2014

Inne zapisy autora:

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1811 publikacje
77 komentarze
 

32 komentarz

 1. GośćGawron

  Miło, że coraz więcej osób nagle angażuje się w kampanię wyborczą tuż przed samymi wyborami.
  Obłuda sięga granic, a tonący brzytwy się chwyta.
  Pańskie określanie zobowiązań szpitala w Janowicach jako zadłużenia jest nadużyciem i manipulacją.
  Etyka dziennikarska, o której Pan wspomina zobowiązuje do uwierzytelnienia stawianych przez siebie tez i wniosków.
  W Pana przypadku wiedza, o księgowości, a raczej jej brak, o czym świadczy powyższy artykuł, jest nie tyle co Pańskim problemem lecz mieszkańców Miasta Szklarska Poręba, którzy muszą się z podobnej klasy specjalistami zmagać od kilkunastu lat.
  No cóż tak to jest jak jeden wie wszystko i wie najlepiej.
  Dowód znajduje się w w tych samych materiałach z których przytoczył Pan “zadłużenie”.
  Polecam przeczytać ustawę o działalności leczniczej z 1 lipca 2011 i douczyć się z kwestii zobowiązania, rezerwy, rozliczenia międzyokresowe, dotacje, darowizny, aktywa trwałe oraz to w jaki sposób(na skutek ww. ustawy) się je księguje.
  W przypadku usunięcia/niezamieszczenia postu, mam zrobione zrzuty ekranowe z treścią jak również zapisaną stronę z artykułem.
  Tak podkładać się pod nóż bez przygotowania merytorycznego, no ale to jest Pańska etyka dziennikarska…

  • Gagarin

   Czy sprzedaż TBS bankrutowi to tez lipa panie Gawron,czy zadłużenie szpitala w Janowicach to też lipa.

   • GośćGawron

    Proszę o podkład merytoryczny tez.
    Informację z BIP-u o tym kto, kiedy podpisywał umowy, uchwały.
    Odnośnie “zadłużenia” już się wypowiedziałem. Odsyłam do BIP-u oraz ośrodka w Janowicach celem wglądu do księgowości, lecz najpierw polecam poszerzyć wiedzę z tej dziedziny(to że się ma sadzawkę przy domu, nie znaczy, że się wie jak funkcjonuje ocean).

    • Gagarin

     w gwoli wyjaśnienia niech pan sobei spojrzy na strony http://bip.umwd.dolnyslask.pl/index.php?idmp=115&r=r
     prosze usprawnić swój mózg pewnie nie widzi pan różnicy miedzy sadzawka a oceanem.

     • GośćGawron

      “Proszę o podkład merytoryczny tez.
      Informację z BIP-u o tym kto, kiedy podpisywał umowy, uchwały.”
      Powyższa wypowiedź dotyczyła tematu TBS-u. Ale trzeba umieć czytać ze zrozumieniem.
      Przytoczony adres BIP-u ukazuje wyniki finansowe, które trzeba UMIEĆ CZYTAĆ I ZNAĆ POJĘCIA aby móc się poruszać w tym temacie.
      Duże litery mają za zadanie unaocznić istotne fakty, a nie kolejne manipulacje.
      Skoro jest tak Pan przekonany o zadłużeniu ośrodka to proszę personalnie złożyć zawiadomienie do prokuratury o rozpowszechnianiu rzekomych kłamstw Pana Grafa w trybie wyborczym.
      W chwili obecnej nikt, powtarzam nikt, nie złożył takiego zawiadomienia, ponieważ osoby rozpowszechniające tą manipulację doskonale zdają sobie sprawę ze stanu faktycznego lub są laikami w zakresie księgowości i przekazują nieprawdziwe informacje co za skutkowało by KOLEJNĄ porażką na sali sądowej.

 2. kamil

  Hej, Wpadłem na świetna stronke ostatnio buszując po necie:
  http://b.xyz1.pl/r/w3darmowka
  dzięki której można doładować fona za darmo. Wystarczy wejść wypełnić wszystkie pola a po chwili dostajemy doładowanie. Promocja limitowana

 3. Krystian

  Oj, boli co poniektórych ujawnienie prawdy… Boli wskazanie na oczywiste powiązania z partią i z ludźmi, którzy mają gdzieś samorządy, bo ważne jest “utrzymanie” parlamentu, boli jawnie wykazywana w BIP niegospodarność w stosunku do zarządzanej jednostki zdrowotnej. Boli przypomnienie, że to “kolejny skok na władzę” Pana Grafa, który z merytoryką i z dbałością o sprawy mieszkańca miasta nie ma nic wspólnego. Oj boli. A nas boli to, że taki człowiek próbuje “nachapać się” naszym kosztem. Panie Graf, Panu już dziękujemy! Wyborcy nie są tak zmanierowani i bezmyślni, jak Pan na to liczył. Panu, jako kandydatowi na burmistrza mówimy ZDECYDOWANE NIE!

  • GośćGawron

   Boli, a właściwe parzy palący się pod nogami grunt Pana Sokolińskiego.
   ““nachapać się” naszym kosztem”, odsyłam do Spółki Sport, 4,7mln zł z kieszeni mieszkańców. Odsyłam do Pana Jaśkowiaka, który sam sobie zlecał doradztwo finansowe będąc prezesem Spółki Sport i prezesem spółki doradczej. Odsyłam do obietnic obwodnicy.
   “Wyborcy nie są tak zmanierowani i bezmyślni, jak Pan na to liczył. Panu, jako kandydatowi na burmistrza mówimy ZDECYDOWANE NIE!”, po wychodzących na jaw sprawach Pana Sokolińskiego, ma Pan zdecydowaną rację. Pan Sokoliński powinien odejść.

 4. nomen omen

  Typowa strategia aktualnie rządzących oligarchów z PO. Widać, że ryba psuje się od głowy i manipulacje władzy oraz strategia “parawanów” dotyka nie tylko struktur rządowych na najwyższych szczeblach, ale zagnieździła się również w strukturach lokalnych. Sprawozdania, info w BIP itp. publikowane bzdety, teoretycznie i na pierwszy rzut oka wydają się w porządku, a nieco niżej w tzw. kanałach ryje się na całego. Może “GośćGawron” nie wie, że księgowość kreatywna bywa świetnym narzędziem do wykazywania, że wszystko jest w porządeczku? No, i tu nie chodzi o rozmiary i wielkość zbiornika Panie KraczącyGawronie…Sadzawka, czy ocean to nie problem, bo utopić się można i w przysłowiowej łyżce wody. Problemem jest to, że woda nie jest transparentna, a raczej mętna, a im bardziej mętna i brudna, tym łatwiej w niej mieszać i łowić konkretne ryby…czytaj: odpowiednio zmanipulowanych frajerów do głosowania.

  • GośćGawron

   Rozumiem, że zarzuca Pan Marszałkowi Województwa udział w spisku celem korzyści majątkowych…
   Fiu, fiu, poważne zarzutu…
   Nie będę się powtarzał.
   Chcecie Panowie transparentności, sprawdzajcie WSZYSTKO, a nie wybrane przez siebie fragmenty.
   Nie chcecie sprawdzić kompletu informacji, znaczy się boicie, lub jesteście ignorantami.

 5. nomen omen

  “Rozumiem, że zarzuca Pan Marszałkowi Województwa udział w spisku celem korzyści majątkowych…Fiu, fiu, poważne zarzutu…” Uderz w stół a nożyczki się odezwą 🙂 niby, że Gawron swoje napisał, a kowala mieliby za to powiesić? Sam się wykładasz. Oj, źle piszesz Gawron, bardzo źle – premii za to nie będzie! 🙂 Co w myśli to i na języku Gawrona…Dzięki za cenne wskazówki. Niezrozumienie ogólnej przenośni, co do sposobu sprawowania władzy w RP i nakierowanie własnej wypowiedzi na sprawy lokalne mogą świadczyć o wyjątkowo wąskich horyzontach myślowych i zajadłości. Brzydki charakter macie Gawron, brzydki … a feee, wstydźcie się! 🙂

  • GośćGawron

   Widzę, że z całej wypowiedzi ironia zaślepia merytoryczną odpowiedź. No cóż płytki umysł to i w łyżce wody utonie.
   Powtórzę:
   “Chcecie Panowie transparentności, sprawdzajcie WSZYSTKO, a nie wybrane przez siebie fragmenty.”
   Nie chcecie sprawdzić kompletu informacji, znaczy się boicie, lub jesteście ignorantami.”

   I już nie wdając się w dalsze dyskusje, tak wąskie mam horyzonty myślowe, skupiające się na mieście i jego mieszkańcach. Pan wybaczy ale nie widzę potrzeby wspierania kandydatów na Prezydenta Miasta Poznań. Lub uzależniania wysokich kosztów wody, śmieci i problemów z odśnieżaniem w Szklarskiej Porębie od obecnie panującego Prezydenta oraz Pani Premier.

   PS. Rozumiem, że jeśli Pan Sokoliński przegra wybory na Burmistrza Szklarskiej Poręby to będzie wina Tuska?

   • nomen omen

    Gawronie na gościnnych występach, jakie merytoryczne odpowiedzi masz na myśli? Skoro nie można z tobą dyskutować merytorycznie, to trzeba ironicznie 🙂 Proszę usystematyzuj najpierw swoją MERYTORYCZNĄ wiedzę w zakresie orzeczeń wydawanych w trybie wyborczym. W jednym z komentarzy napisałeś: “Skoro jest tak Pan przekonany o zadłużeniu ośrodka to proszę personalnie złożyć zawiadomienie do prokuratury o rozpowszechnianiu rzekomych kłamstw Pana Grafa w trybie wyborczym.” Po co mieszasz w to prokuraturę i postępowanie karne, skoro kandydat lub pełnomocnik wyborczy zainteresowanego komitetu wyborczego ma prawo wnieść wniosek do sądu okręgowego o wydanie orzeczenia, z tym że właściwym do rozpoznania wniosku jest sąd cywilny, a nie karny? 🙂 To, co charakteryzuje tryb wyborczy to szybkość postępowania. Wniosek złożony przez uprawnioną osobę sąd okręgowy rozpoznaje w ciągu 24 godzin w trybie nieprocesowym i pewnie ze względu na ten 24 godzinny tryb pomerdało ci się postępowanie cywilne z karnym 🙂 w kpk jest rozdz. 54a “Postępowanie przyspieszone”, czyli procedura pozwalająca szybko sądzić chuliganów i drobnych przestępców, a nie przepychanki wyborcze 🙂

    • GośćGawron

     Czyli nadal nikt nie złożył takiego wniosku…
     Zadziwiające, nieprawdaż, w końcu wygrana w kieszeni…

     • nomen omen

      Zawsze możesz być tym pierwszym, Gawronie … 🙂 Odwagi! Daj przykład, przecież twoja wiedza w zakresie wnoszenia i rozpoznawania wniosków w trybie wyborczym jest tak szeroka i głęboka, jak ocean 😉

 6. Gagarin

  Idzie II tura wyborów aktywność popierających p. Grzegorza Sokolińskiego wzrasta i będzie wzrastać.

  • GośćGawron

   Gdyby Pan Sokoliński był równie aktywny jak jego popierający i to nie tylko przed wyborami, nie miałby żadnych konkurentów, a nawet jeśli to konkurenci nie mieli by szans.
   Jeśli ktoś wygrywa wybory w pierwszej turze, a w kolejnych wyborach przegrywa w pierwszej turze, to nie jest wina kontrkandydatów. Ludzie widzą i mają dość. Gdyby byli szczęśliwi to by nic nie zmieniali, a jak widać po wynikach pierwszej tury, chcą tych zmian.

   • nomen omen

    “Gdyby Pan Sokoliński był równie aktywny jak jego popierający i to nie tylko przed wyborami, nie miałby żadnych konkurentów, a nawet jeśli to konkurenci nie mieli by szans.” Oczywiście, po co “konkurencja” w demokracji? Jedyny słuszny kierunek jedynie słusznej partii już był. W czasach PRL-u 🙂

 7. Gagarin

  lance do boju szable w dłoń Grafa goń goń goń.

 8. Johny

  ” Ludzie widzą i mają dość. Gdyby byli szczęśliwi to by nic nie zmieniali, a jak widać po wynikach pierwszej tury, chcą tych zmian”.
  Panie Gawron, gdyby ludzie chcieli zmian “na Grafa”, to nie był by Pan tutaj samotnym agitującym za kandydaturą tego sympatycznego wuefisty.
  No, ale teraz na pewno posypią się wpisy Grafochwalcze pod różnymi pseudonimami stada… gawronów.
  No cóż, jaki Pan taki kram…

  • GośćGawron

   Patrząc na wpisy, ich treść, wyłuskiwanie słówek… W rzeczy samej, dajecie Panowie wspaniały obraz obozu Pana Sokolińskiego.

   • nomen omen

    Wypraszam sobie! Żaden obóz Sokolińskiego. Losy tego pana w ogóle mnie nie interesują. Poraża mnie tylko głupota i nadęcie lemingów. O, przepraszam…Gawronów 😉 No i tak przy okazji nie dziwi mnie, że sympatyczny wuefista Graf nie poradził sobie z tak poważnym tematem jak dyrektorowanie Zespołowi Profilaktyki i Rehabilitacji w Janowicach Wielkich. Na takim stanowisku trzeba wykazać się wiedzą i cojones a nie kalesonami 🙂 Skoro tam sobie nie poradził, to czego szuka w samorządzie? Gdaczący Gawron nie wie?

 9. nomen omen

  “Chcecie Panowie transparentności, sprawdzajcie WSZYSTKO, a nie wybrane przez siebie fragmenty. Nie chcecie sprawdzić kompletu informacji, znaczy się boicie, lub jesteście ignorantami.” Strach i ignorancja to dla mnie pojęcia obce. Z niecierpliwością i pokorą czekam na merytoryczny komplet informacji zapodany przez “błyskotliwego” Gawrona, któremu skoczyło ciśnienie 🙂

  • GośćGawron

   “Z niecierpliwością i pokorą czekam na merytoryczny komplet informacji”
   To zupełnie jak ja, ale Pan Sokoliński dalej nie upublicznia kompletu dokumentów.

 10. Radca etyki mediów

  Ja to tylko w sprawie “kodeksu etycznego regionalnych mediów” – skąd tak twór ? I pewnie na takową sytuację też ma artykuł ?

  Kiedyś :
  Dwutygodnik Szklarskoporębski :
  1.Grzegorz Sokoliński – redaktor naczelny
  2.Piotr Kaczmarski – redakcja
  3.Anita Kaczmarska – redakcja

  Dziś :
  W mieście Szklarska Poręba
  1. Grzegorz Sokoliński – Burmistrz
  2. Piotr Kaczmarski – prezes Parku Rozrywki i szef zespołu redakcyjnego biuletynu miejskiego
  3.Anita Kaczmarska – dyrektor MOKSiAL

  Ale podobno kodeks etyczny regionalnych mediów zabrania przyjmowania publicznych stanowisk i angażowania sie w politykę. Oj Kali Kali

  • nomen omen

   Radca etyki mediów…cha cha cha…

   Oj, chyba należysz do gatunku merytorycznych Gawronów, którzy mają sadzawkę przy domu i nie wiedzą jak funkcjonuje ocean 🙂

   Za wykluczony należy uznać jakikolwiek udział CZYNNEGO DZIENNIKARZA w działalności politycznej (kandydowanie na samorządowca do takiej działalności się zalicza).

   Czy którakolwiek osoba wymieniona przez ciebie, z chwilą zarejestrowania własnej kandydatury w wyborach samorządowych ogłosiła zawieszenie działalności dziennikarskiej? Jeśli tak, to nie rozśmieszaj mnie ignorancie swoją płytką argumentacją…

   Jaką etyką ty się posługujesz, skoro bezczelnie próbujesz naginać fakty do okoliczności?

   Twoje żałosne gdakanie nie robi na mnie wrażenia…Cienki jesteś jak sznurówki w butach na rzepy…

 11. Gagarin

  Róże są czerwone fiołki fioletowe Frankenstain jest paskudny ale co do cholery stalo sie Tobie Radca etyki mediów!?

 12. Radca etyki mediów

  Mi co się stało ? 🙂 Co wam się stało ? Bo mnie uderzyła hipokryzja autora tego czegoś…blogu wyborczego czy jak to nazwać. Hipokryzja i strach przed porażką.

 13. Gagarin

  zal doope ściska ze jeszcze pisze ktoś prawdę Wam to nie służy ale cóż wyborcy to zwerifikuja i to na korzyść Grzegorza Sokolnickiego,nic dodać nic ująć mam nadzieje ze to jest twoja hipokryzja (dwulicowość, nieszczerość, fałsz, udawanie.)to pasuje do ciebie jako Radca etyki mediów.

 14. Szklarska

  Nie no Sokoliński i ekipa to niewiniątka 😉 TiA

  http://www.facebook.com/ObudzSieSzklarsko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217