Artykuły redakcyjne
Like

Święto Niepodległości A.D. 2013 w mediach – aktualizacja 20:20

11/11/2013
1399 Wyświetlenia
27 Komentarze
10 minut czytania
Święto Niepodległości A.D. 2013 w mediach – aktualizacja 20:20

11 listopada. Szczególna data w dziejach Polski, szczególny dzień – Święto Niepodległości. Święto, które powinno łączyć, a które – niestety – dzieli. Przyczyn jest wiele, począwszy od stosunku do przemian w 1989 r., poprzez podejście do tradycji, po różnice w kwestiach polityki i spory ideologiczne. W rezultacie 11 listopada mamy kilka – kilkanaście demonstracji, manifestacji itp. Od kilku lat na sile przybierają zamieszki, szczególnie wokół Marszu Niepodległości organizowanego przez środowiska narodowców. Niestety, doświadczenie ostatnich lat uczy, że obraz wydarzeń w mediach może odbiegać od rzeczywistości. Czy i tym razem? Zobaczymy – oto przegląd doniesień medialnych aktualizowany na bieżąco.

0


Szanowni Państwo! W ramach ułatwiania życia w dniu 11 listopada aktualizacje będą pojawiać się na górze tekstu. Chcąc prześledzić chronologicznie rozwój narracji tekst trzeba czytać z dołu do góry. W nocy z 11 na 12 listopada przywrócony zostanie naturalny charakter.

Aktualizacja 20:20. Gazeta Wyborcza krytykuje (http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,123133,14928995,Swieto_Niepodleglosci_w_Warszawie__RELACJA_NA_ZYWO_.html#MT) wystąpienia przywódców Ruchu Narodowego na Agrykoli. Uczestnicy wiecu powoli rozchodzą się do domów. W relacjach GW skupia się na chuligańskich ekscesach, mających miejsce poza marszem (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/12,114927,14932944,11_listopada_na_ulicach_Warszawy__Chuligani_dewastuja.html#BoxSlotIIMT) oraz relacji z zaatakowanego squatu (http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,14932751,Mieszkancy_squatu__Podczas_ataku_w_srodku_byly_dzieci.html#BoxSlotII3img). Podobnie relacjonowały TVN24 oraz TVP Info, choć sami przedstawiciele policji podkreślali, że agresywne grupy odłączały się i przyłączały do MN, w czym usiłowała im przeszkodzić Straż MN. Wirtualna Polska z kolei przynosi informacje (http://wiadomosci.wp.pl/gid,16160144,gpage,2,img,16160156,kat,1342,title,Zagraniczne-media-o-zamieszkach-w-Warszawie,galeria.html) o reakcji zagranicznych mediów na wydarzenia w Warszawie.

To już ostatnia aktualizacja obrazu Marszu Niepodległości w mediach. Obrazu wyjątkowo spójnego i – jak łatwo było przewidzieć – skupiającego się głównie na zamieszkach. Jutro pewnie zostaniemy zasypani lawiną komentarzy i analiz.

Aktualizacja 18:55. Wirtualna Polska (http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Marsz-Niepodleglosci-petardy-kamienie-okrzyki-apele,wid,16159935,wiadomosc.html) podkreśla, że zadymy to dzieło kilkusetosobowej grupy, która atakowała również Straż MN usiłującej nie dopuścić do odłączenia a następnie połączenia z marszem zadymiarzy. Reporter PAP twierdzi, że policja użyła gazu, niektórym uczestnikom pomocy udzielili ratownicy medyczni.

Aktualizacja 18:20. Gazeta Wyborcza – Marsz NOP i kibiców Śląska Wrocław – petardy, okrzyki, wystraszeni turyści i wyśmiana urzędniczka z ratusza domagająca się zgaszenia rac. http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14932513,Wielka_demonstracja_NOP_i_kibicow_Slaska__5_tysiecy.html. Według TVN24 uczestnicy warszawskiego MN udają się na wiec na Agrykoli, który zgłoszony został jako osobne wydarzenie i jako taki – nie został zdelegalizowany. Stacja przypomina też o odpowiedzialności karnej za udział w zbiegowisku publicznym, choć nie odpowiada na pytanie, jak kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy ludzi ma się rozejść w mieście? TVN24 i TVP Info pokazują głównie policyjne kordony i zadymy, z rzadka pojawiają się zdjęcia spokojnie przemieszczających się uczestników MN.

Aktualizacja 17:35. TVN24 – 4 policjantów rannych, na tyłach rosyjskiej ambasady płonie budka policji ochraniającej budynek. W telewizji widać policyjne kordony atakujące Marsz Niepodległości, słychać wybuchy. Gazeta Wyborcza – uroczystości PiS w Krakowie przebiegają spokojnie.

Aktualizacja 17:12. TVN24 podało oficjalną informację, że o 16:42 Ratusz rozwiązał Marsz Niepodległości. A tu materiał z Gazety Wyborczej – race w policję, jeden płonie – wideo http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/10,114927,14932290,Race_rzucane_w_policjantow__Zapalil_sie_mundur_jednego.html. Policja wzywa do rozejścia się, grozi użyciem „przewidzianych prawem środków przymusu bezpośredniego”: pałowaniem, polewaniem wodą, gazowaniem i użyciem broni na gumowe kule.

info_ratusz Fot.: internet

Aktualizacja 16:55. W mediach wciąż mowa o zagrożeniu ze strony prawicy, przepychanki, bijatyki, ponoć spłonęły już dwa samochody, dwu policjantów zostało rannych. Żeby było zabawniej TVN24 pokazuje spokojnie idący MN, nie dochodzi do incydentów. Prowadząca program nieco się zreflektowała. Po tęczy na Pl. Zbawiciela zostało rusztowanie. Policja twierdzi, że zatrzymane zostało już kilkanaście osób, w tym uczestników zadymy na ul. Skorupki. Wideo TVN – bójki na ulicy Skorupki http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,bojki-na-obrzezach-marszu-niepodleglosci,105268.html. Mariusz Sokołowski (Policja) mówi o wybiegających z MN grupkach atakujących policję. Gazeta Wyborcza nieoficjalnie podała (http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,123133,14928995,Swieto_Niepodleglosci_w_Warszawie__RELACJA_NA_ZYWO_.html?wall=1), że władze miasta rozwiązały MN.

Aktualizacja 16:30. Gazeta Wyborcza. Doszło (http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,14931824,Bojowki_zaatakowaly_sklot__Splonal_samochod__ZDJECIA_.html) do bitwy pomiędzy grupą osób, która odłączyła się od MN a mieszkańcami squatu przy ul. Skorupki. W obie strony latały petardy i kamienie, dochodzi do kolejnych incydentów, płonie tęcza na Pl. Zbawiciela. TVN24 i TVP Info mówią niemal wyłącznie o zamieszkach i pod tym kątem analizują Ruch Narodowy. Stosowny materiał wideo w podkładzie, nieliczne przebitki z innych części MN. Onet pisze o regularnej bitwie. Policja informuje o kilku osobach poturbowanych w wyniku interwencji, jednakże – jak podkreśla – zadymiarze to była grupa osób, reszta MN idzie spokojnie.

Aktualizacja 16:05. TVN24 podaje, że zamieszki wywołały osoby bynajmniej nie związane z MN. Pierwsza interwencja policji, spłonął jeden samochód, w innych powybijane zostały szyby. W okolicach ul. Skorupki doszło do regularnej bitwy, prawdopodobnie z Antifą. TVP Info donosi o bójkach na ulicach Warszawy. Gazeta Wyborcza informuje, że czoło pochodu doszło do Ronda Jazdy Polskiej przy Politechnice.

Aktualizacja 15:55. TVN24 pokazuje przepychanki pomiędzy uczestnikami MN a Strażą MN. Wygląda to tak, że grupa zamaskowanych osób dołączyła do MN i zaczęły się przepychanki na rogu ulic Hożej i Wspólnej. Policja nie interweniuje. Organizatorzy MN zostali pouczeni o zakazie używania materiałów pirotechnicznych.

Aktualizacja 15:35. Gazeta Wyborcza (http://krakow.gazeta.pl/krakow/10,88283,14929646,Krakow__Zwolennicy_PiS_krzycza__Zeby_Polska_w_sile.html) donosi o zakłóceniu oficjalnych obchodów Święta Niepodległości w Krakowie, m.in. okrzykami „Żeby Polska w siłę rosła trzeba wodza a nie…”. W TVN24 Marsz Niepodległości komentuje Cezary Michalski z „Krytyki politycznej”. Stacja informuje też o wybuchających petardach a w tv dominuje obraz z płonącymi racami. Wszystkie media (np. TVP Info http://tvp.info/informacje/polska/narodowcy-ruszyli-w-marszu-niepodleglosci/12980816) podają liczbę uczestników MN na kilka tysięcy. Organizatorzy mówią o kilkunastu. TVP Info podaje o pierwszych zamieszkach – część zamaskowanych uczestników MN postanowiła „odwiedzić” mieszkańców squatu przy ul. Skorupki.

Aktualizacja 15:00. Na Placu Defilad gromadzą się uczestnicy Marszu Niepodległości. Na razie jest spokojnie, mało policji o co prosili organizatorzy, którzy stworzyli własną Straż MN. Gazeta Wyborcza donosi (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/10,114927,14930687,Plac_Defilad__Plona_rosyjskie_flagi.html) o spaleniu na Pl. Defilad rosyjskiej flagi.

Aktualizacja 14:20. Portal Prawy.pl podaje (http://www.prawy.pl/z-kraju/4227-na-zywo-krakowska-policja-blokuje-dojazd-na-marsz-niepodleglosci), że na skutek przedłużających się policyjnych kontroli na krakowskim dworcu wiele osób nie zdążyło na pociąg i nie weźmie udziału w Marszu Niepodległości. Pojawiają się również informacje o wyjątkowo długich kontrolach na drogach. W Warszawie zakończył się Bieg Niepodległości, w którym wedle informacji Gazety Wyborczej (http://www.warszawa.sport.pl/sport-warszawa/1,124623,14930247,Rekordowy_Bieg_Niepodleglosci__Uczestnikow_pozdrawial.html#BoxSlotIIMT) wzięło udział ponad 10 tysięcy uczestników.

Aktualizacja 13:00. Gazeta Wyborcza zamieściła (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14919404,_Swietowanie__Tylko_burda_i_cegly____Jest_lepiej_.html#MT) tekst poświęcony obchodom Święta Niepodległości w Polsce. Generalnie – fajny jest prezydencki marsz „Razem dla Niepodległej”, fajny jest „Bieg Niepodległości”, niefajne są burdy na Marszu Niepodległości. Tekst opatrzony zdjęciem na którym zamaskowany człowiek trzyma płonącą racę. Obok dla kontrastu żołnierz składający wieniec i biegacze.

Inne zapisy autora:

0

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816