Artykuły redakcyjne
Like

Święto Niepodległości A.D. 2013 w mediach – aktualizacja 20:20

11/11/2013
85 Wyświetlenia
27 Komentarze
10 minute czytania
Święto Niepodległości A.D. 2013 w mediach – aktualizacja 20:20

11 listopada. Szczególna data w dziejach Polski, szczególny dzień – Święto Niepodległości. Święto, które powinno łączyć, a które – niestety – dzieli. Przyczyn jest wiele, począwszy od stosunku do przemian w 1989 r., poprzez podejście do tradycji, po różnice w kwestiach polityki i spory ideologiczne. W rezultacie 11 listopada mamy kilka – kilkanaście demonstracji, manifestacji itp. Od kilku lat na sile przybierają zamieszki, szczególnie wokół Marszu Niepodległości organizowanego przez środowiska narodowców. Niestety, doświadczenie ostatnich lat uczy, że obraz wydarzeń w mediach może odbiegać od rzeczywistości. Czy i tym razem? Zobaczymy – oto przegląd doniesień medialnych aktualizowany na bieżąco.Szanowni Państwo! W ramach ułatwiania życia w dniu 11 listopada aktualizacje będą pojawiać się na górze tekstu. Chcąc prześledzić chronologicznie rozwój narracji tekst trzeba czytać z dołu do góry. W nocy z 11 na 12 listopada przywrócony zostanie naturalny charakter.

Aktualizacja 20:20. Gazeta Wyborcza krytykuje (http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,123133,14928995,Swieto_Niepodleglosci_w_Warszawie__RELACJA_NA_ZYWO_.html#MT) wystąpienia przywódców Ruchu Narodowego na Agrykoli. Uczestnicy wiecu powoli rozchodzą się do domów. W relacjach GW skupia się na chuligańskich ekscesach, mających miejsce poza marszem (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/12,114927,14932944,11_listopada_na_ulicach_Warszawy__Chuligani_dewastuja.html#BoxSlotIIMT) oraz relacji z zaatakowanego squatu (http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,14932751,Mieszkancy_squatu__Podczas_ataku_w_srodku_byly_dzieci.html#BoxSlotII3img). Podobnie relacjonowały TVN24 oraz TVP Info, choć sami przedstawiciele policji podkreślali, że agresywne grupy odłączały się i przyłączały do MN, w czym usiłowała im przeszkodzić Straż MN. Wirtualna Polska z kolei przynosi informacje (http://wiadomosci.wp.pl/gid,16160144,gpage,2,img,16160156,kat,1342,title,Zagraniczne-media-o-zamieszkach-w-Warszawie,galeria.html) o reakcji zagranicznych mediów na wydarzenia w Warszawie.

To już ostatnia aktualizacja obrazu Marszu Niepodległości w mediach. Obrazu wyjątkowo spójnego i – jak łatwo było przewidzieć – skupiającego się głównie na zamieszkach. Jutro pewnie zostaniemy zasypani lawiną komentarzy i analiz.

Aktualizacja 18:55. Wirtualna Polska (http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Marsz-Niepodleglosci-petardy-kamienie-okrzyki-apele,wid,16159935,wiadomosc.html) podkreśla, że zadymy to dzieło kilkusetosobowej grupy, która atakowała również Straż MN usiłującej nie dopuścić do odłączenia a następnie połączenia z marszem zadymiarzy. Reporter PAP twierdzi, że policja użyła gazu, niektórym uczestnikom pomocy udzielili ratownicy medyczni.

Aktualizacja 18:20. Gazeta Wyborcza – Marsz NOP i kibiców Śląska Wrocław – petardy, okrzyki, wystraszeni turyści i wyśmiana urzędniczka z ratusza domagająca się zgaszenia rac. http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14932513,Wielka_demonstracja_NOP_i_kibicow_Slaska__5_tysiecy.html. Według TVN24 uczestnicy warszawskiego MN udają się na wiec na Agrykoli, który zgłoszony został jako osobne wydarzenie i jako taki – nie został zdelegalizowany. Stacja przypomina też o odpowiedzialności karnej za udział w zbiegowisku publicznym, choć nie odpowiada na pytanie, jak kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy ludzi ma się rozejść w mieście? TVN24 i TVP Info pokazują głównie policyjne kordony i zadymy, z rzadka pojawiają się zdjęcia spokojnie przemieszczających się uczestników MN.

Aktualizacja 17:35. TVN24 – 4 policjantów rannych, na tyłach rosyjskiej ambasady płonie budka policji ochraniającej budynek. W telewizji widać policyjne kordony atakujące Marsz Niepodległości, słychać wybuchy. Gazeta Wyborcza – uroczystości PiS w Krakowie przebiegają spokojnie.

Aktualizacja 17:12. TVN24 podało oficjalną informację, że o 16:42 Ratusz rozwiązał Marsz Niepodległości. A tu materiał z Gazety Wyborczej – race w policję, jeden płonie – wideo http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/10,114927,14932290,Race_rzucane_w_policjantow__Zapalil_sie_mundur_jednego.html. Policja wzywa do rozejścia się, grozi użyciem „przewidzianych prawem środków przymusu bezpośredniego”: pałowaniem, polewaniem wodą, gazowaniem i użyciem broni na gumowe kule.

info_ratusz Fot.: internet

Aktualizacja 16:55. W mediach wciąż mowa o zagrożeniu ze strony prawicy, przepychanki, bijatyki, ponoć spłonęły już dwa samochody, dwu policjantów zostało rannych. Żeby było zabawniej TVN24 pokazuje spokojnie idący MN, nie dochodzi do incydentów. Prowadząca program nieco się zreflektowała. Po tęczy na Pl. Zbawiciela zostało rusztowanie. Policja twierdzi, że zatrzymane zostało już kilkanaście osób, w tym uczestników zadymy na ul. Skorupki. Wideo TVN – bójki na ulicy Skorupki http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,bojki-na-obrzezach-marszu-niepodleglosci,105268.html. Mariusz Sokołowski (Policja) mówi o wybiegających z MN grupkach atakujących policję. Gazeta Wyborcza nieoficjalnie podała (http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,123133,14928995,Swieto_Niepodleglosci_w_Warszawie__RELACJA_NA_ZYWO_.html?wall=1), że władze miasta rozwiązały MN.

Aktualizacja 16:30. Gazeta Wyborcza. Doszło (http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,14931824,Bojowki_zaatakowaly_sklot__Splonal_samochod__ZDJECIA_.html) do bitwy pomiędzy grupą osób, która odłączyła się od MN a mieszkańcami squatu przy ul. Skorupki. W obie strony latały petardy i kamienie, dochodzi do kolejnych incydentów, płonie tęcza na Pl. Zbawiciela. TVN24 i TVP Info mówią niemal wyłącznie o zamieszkach i pod tym kątem analizują Ruch Narodowy. Stosowny materiał wideo w podkładzie, nieliczne przebitki z innych części MN. Onet pisze o regularnej bitwie. Policja informuje o kilku osobach poturbowanych w wyniku interwencji, jednakże – jak podkreśla – zadymiarze to była grupa osób, reszta MN idzie spokojnie.

Aktualizacja 16:05. TVN24 podaje, że zamieszki wywołały osoby bynajmniej nie związane z MN. Pierwsza interwencja policji, spłonął jeden samochód, w innych powybijane zostały szyby. W okolicach ul. Skorupki doszło do regularnej bitwy, prawdopodobnie z Antifą. TVP Info donosi o bójkach na ulicach Warszawy. Gazeta Wyborcza informuje, że czoło pochodu doszło do Ronda Jazdy Polskiej przy Politechnice.

Aktualizacja 15:55. TVN24 pokazuje przepychanki pomiędzy uczestnikami MN a Strażą MN. Wygląda to tak, że grupa zamaskowanych osób dołączyła do MN i zaczęły się przepychanki na rogu ulic Hożej i Wspólnej. Policja nie interweniuje. Organizatorzy MN zostali pouczeni o zakazie używania materiałów pirotechnicznych.

Aktualizacja 15:35. Gazeta Wyborcza (http://krakow.gazeta.pl/krakow/10,88283,14929646,Krakow__Zwolennicy_PiS_krzycza__Zeby_Polska_w_sile.html) donosi o zakłóceniu oficjalnych obchodów Święta Niepodległości w Krakowie, m.in. okrzykami „Żeby Polska w siłę rosła trzeba wodza a nie…”. W TVN24 Marsz Niepodległości komentuje Cezary Michalski z „Krytyki politycznej”. Stacja informuje też o wybuchających petardach a w tv dominuje obraz z płonącymi racami. Wszystkie media (np. TVP Info http://tvp.info/informacje/polska/narodowcy-ruszyli-w-marszu-niepodleglosci/12980816) podają liczbę uczestników MN na kilka tysięcy. Organizatorzy mówią o kilkunastu. TVP Info podaje o pierwszych zamieszkach – część zamaskowanych uczestników MN postanowiła „odwiedzić” mieszkańców squatu przy ul. Skorupki.

Aktualizacja 15:00. Na Placu Defilad gromadzą się uczestnicy Marszu Niepodległości. Na razie jest spokojnie, mało policji o co prosili organizatorzy, którzy stworzyli własną Straż MN. Gazeta Wyborcza donosi (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/10,114927,14930687,Plac_Defilad__Plona_rosyjskie_flagi.html) o spaleniu na Pl. Defilad rosyjskiej flagi.

Aktualizacja 14:20. Portal Prawy.pl podaje (http://www.prawy.pl/z-kraju/4227-na-zywo-krakowska-policja-blokuje-dojazd-na-marsz-niepodleglosci), że na skutek przedłużających się policyjnych kontroli na krakowskim dworcu wiele osób nie zdążyło na pociąg i nie weźmie udziału w Marszu Niepodległości. Pojawiają się również informacje o wyjątkowo długich kontrolach na drogach. W Warszawie zakończył się Bieg Niepodległości, w którym wedle informacji Gazety Wyborczej (http://www.warszawa.sport.pl/sport-warszawa/1,124623,14930247,Rekordowy_Bieg_Niepodleglosci__Uczestnikow_pozdrawial.html#BoxSlotIIMT) wzięło udział ponad 10 tysięcy uczestników.

Aktualizacja 13:00. Gazeta Wyborcza zamieściła (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14919404,_Swietowanie__Tylko_burda_i_cegly____Jest_lepiej_.html#MT) tekst poświęcony obchodom Święta Niepodległości w Polsce. Generalnie – fajny jest prezydencki marsz „Razem dla Niepodległej”, fajny jest „Bieg Niepodległości”, niefajne są burdy na Marszu Niepodległości. Tekst opatrzony zdjęciem na którym zamaskowany człowiek trzyma płonącą racę. Obok dla kontrastu żołnierz składający wieniec i biegacze.

Inne zapisy autora:

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
35 komentarze
 

 1. AS

  Coś Panu powiem. Mamy jak zwykle kłopoty z rządzeniem samym sobą. Tak jak i nasi bracia Żydzi. W tym coś jest. Nie wiem tylko, czy to Żydzi od nas przejęli, czy to my od Żydów. Wie Pan coś na ten temat?

 2. zjanusz

  W Krakowie coroczny przemarsz odbył się po mszy za ojczyznę w Katedrze Wawelskiej zakończonej po godz 11. Było jak zwykle spokojnie, a na trasie pochodu było trochę mniej osób obserwujących przemarsz niż przed rokiem. Mniej było też wywieszonych polskich flag na mieście i osiedlach. W przemarszu oprócz tradycyjnie obecnej wojskowej orkiestry w historycznych strojach, Bractwa Kurkowego, oddziałów WP, Straży Pożarnej i Policji brały udział różne grupy, stowarzyszenia i partie. Oprócz obecnych, co roku: PiS, Nowej Prawicy, Klubów Gazety Polskiej, wyróżniała się zaproszona przez PiS spora grupa Węgrów z własnymi flagami oraz wielką flagą Siedmiogrodu. Marsz zakończył się jak zwykle złożeniem wiązanek na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki. Były krótkie przemówienia, co można było zobaczyć na telebimie, a mniej usłyszeć, ze względu na słabe nagłośnienie i okrzyki wznoszone głównie przez zwolenników Gazety Polskiej i PiS, jak również piosenki odtwarzane z przenośnej aparatury nagłaśniającej. Jak zwykle wygwizdano prezydenta Majchrowskiego, a zwłaszcza wojewodę Millera powtarzając jak co roku głośno pytanie: “Gdzie jest wrak?” (chodzi o Tu154), a także “Miller kłamca” itd itp.
  Po defiladzie oddziałów wojsk i ułanów przed trybuną honorową uczestnicy manifestacji spokojnie się rozeszli. Trzeba dodać, że oprócz tego corocznego marszu ma być jeszcze między 17-19 przemarsz PiS-u z Wawelu na plac u stóp Wawelu, a Narodowe Odrodzenie Polski przemarsz z Placu Wolnica na Plac Matejki o godz. 16.
  Janusz Żurek

 3. zjanusz

  Próbowałem wysłać na adres Małgorzaty Pietkun, ale odpowiedź serwera brzmi: “access denied”.

  • Zdaje się, że Małgorzacie poczta padła. Proszę się nie przejmować, jeśli wysłał Pan foto na adres redakcji, to na pewno zostaną wykorzystane. Trudno mi tylko określić kiedy, mam nadzieję, że jak najszybciej. Pozdrawiam

   • zjanusz

    Właśnie Radio Kraków podało, że wiec PiS-u pod Wawelem przebiegł bez przeszkód i właśnie kończą się przemówienia zaproszonych gości węgierskich, a flag węgierskich jest chyba więcej niż polskich. Także przemarsz Odrodzenia Narodowego mimo bliskości trasy do zgromadzenia PiS-u przeszedł bez przeszkód obok. Widocznie umówili się z PiSem, że “rozpierducha” będzie tylko w Warszawie.
    Natomiast PO świętowało wraz z dziećmi w Pałacu “Pod Krzysztofory”. Klich powiedział, że należy świętować Dzień Niepodległości jak oni (w pałacach?!), a nie na ulicach.
    Żurek Janusz

 4. dziennikarz zawodowy

  Banda gamoni. Teraz będą udawać że nie oni to zrobili. Ze akurat kilkuset gnoi wyszło se z pochodu i zdemolowało Warszawę. A no Winnicki se zjazd zrobił i banery a la Hitler pozawieszali. Skiny. Hehehe !!!! Skiny !!! no to jk kiny to se szli i po drodze squat panków napotkali no to kamieniami w nich. Hehehe !! Banda gnoi. !!! Gdzie jest Cak !!!! Z kopa w ryj !!!!
  Banda idiotów. Oni to specjalnie robią żeby Żyd w Polsce przejął pełnię władzy.
  Zdrajcy !!!! Oszuści !!!! Bandyci !!!!!

  • Alfred

   Dziennkarz zawodowy? Rozumiem, że rosyjski dziennikarz zawodowy. Lepiej pisz po rosyjsku.
   Ciekawe, że ruscy chcą nam polakom wmówić antysemityzm, a to u nich na manifestacjach głośno się krzyczy “bij Żyda”, co widać na YouTube. Kto zechce, znajdzie bez problemu.

   • PilotX, I hear you. It was easier to itiednfy with the Vietnamese facing an invasion for having the temerity to decline the attentions of fat wite dudes…than to the Heeyuckians who refused to let US citizens be in public spaces.And why should I be shipped to a foreign land to kill some person for gawd/business needs/politics?Of course, I have noticed the plethora of chickenhawks among the neocons, wingnuts and Rs. Mold

  • Zrobiłeś najgorszą możliwą rzecz. Windows jest sntiszrae anty jeżeli chodzi o ręczne aktualizacje. Ja cały czas czekam na Update na swoim Mozarcie i wolę nie ruszać, choć kusi. Nawet prf3ba instalacji oficjalnych plikf3w może spowodować, że telefon wysypie się na amen. Zresztą teraz Zune może się obrazić i nie chcieć Ci już aktualizować.

 5. dziennikarz zawodowy

  Nu bljadź, kak choczjesz to ja tjebja skażu pa russki. Hehehe !!!! Banda kretynów.

  • zjanusz

   Nawet “banda kretynów” musi mieć jakiegoś “generała” i “pułkowników”, czyli jakąś strukturę, aby nie rozpierzchnąć się, przy lada tupnięciu nogą. Tylko ktoś o bardzo małym rozumku może myśleć , że konkretne zadanie podpalenia, spalenia czegoś ,itp., lub ataku na zwarty oddział policji może dokonać jakaś przypadkowa zbieranina “kretynów”, czy “gamoni” wyciągniętych nagle sprzed komputera.
   Żurek Janusz
   P.S.
   Ile musi się naszkolić wojsko, aby z gamonia zrobić coś na kształt użytecznego do czegokolwiek żołnierza.

 6. dziennikarz zawodowy

  Może zaatakować. Banda kiboli może zaatakować i tak robi co tydzień przy okazji meczy.
  Teraz będzie że to Tusk zorganizował. To nawet by dobre było jakby Tusk na ambasadę ruską napadał., Hehe !!.
  To banda gamoni jest co , skoro, jak się będzie twierdzić, że była to prowokacja, skoro wewnątrz swego pochodu ma kilkaset osób o których nic nie wie.
  Oni tylko kamieniami napieprzać umieją. Nic innego. Ruch Narodowy to banda skinów i łobuzów.

  • zjanusz

   W pochodzie uczestniczyło chyba więcej niż kilka tysięcy nie znanych organizatorom osób, pośród których łatwo jest ukryć nawet kilkuset osobową zorganizowaną grupę. Poza tym trudno posądzać kiboli, a zwłaszcza bandę kiboli o brak zorganizowania, jak sama nazwa (banda) wskazuje. Kto jak kto, ale kibole są największą i jedną z lepiej zorganizowanych grup w Polsce, nie podległych władzy, co nie oznacza, że władza niema tam swoich wtyk, czy całych zwartych grup, którymi może kierować. Gdyby tak nie było, to by oznaczało rychły koniec tej władzy, na co się jednak niestety nie zanosi.
   Żurek Janusz

 7. zjanusz

  Co do absurdalności napaści “swoich” na rosyjską ambasadę, to Hitler też kazał napaść “swoim” w imieniu Polaków na radiostację w Gliwicach i podpalić Reichstag. Oczywiście czasem pomaga też los, jak w przypadku “Kryształowej nocy”, ale nawet wtedy wystarczyło gnębić Żydów i spokojnie czekać, aż się jakiś młody Żyd zdenerwuje i zabije jakiegoś niemieckiego VIPa, żeby mieć pretekst do pogromu. A jak się nie ma czasu i nerwów na czekanie, to się sprawę musi załatwić samemu.
  Żurek Janusz

  • Zrobiłeś najgorszą możliwą rzecz. Windows jest stnziarse anty jeżeli chodzi o ręczne aktualizacje. Ja cały czas czekam na Update na swoim Mozarcie i wolę nie ruszać, choć kusi. Nawet prf3ba instalacji oficjalnych plikf3w może spowodować, że telefon wysypie się na amen. Zresztą teraz Zune może się obrazić i nie chcieć Ci już aktualizować.

 8. dziennikarz zawodowy

  Ja tam nie wierzę w to. Normalnie podpuszczają gnoi żeby dymili. Nie pierwszy raz jest marsz. A oni jak nie umieją zorganizować to niech spadają. Zresztą oni grają faszystów. Na ich zjeździe ten wystrój był a la II rzesza. Oni wpadają w te tonacje.
  Nie na zewnątrz tylko wewnątrz.
  Tak samo Gil czy Wesoły nuncjusz to zwyczajni pedofile. Nikt żadnej to prowokacji nie robi aż takiej żeby zmyślił. Normalnie cyrk się na świecie dzieje.

 9. dziennikarz zawodowy

  Nie to żebym płakał po budce przed osraną ambasadą ruską. Pies ją j… Ale w takie święto nie pasuje. Chcą dać do zrozumienia że siłowe rozwiązania nie s im obce. Ale nie mają siły. Spraw w POlsce wewnątrz nie rozwiążą kamienie i siła fizyczna.

 10. Rebeliantka Rebeliantka

  Tutaj relacja filmowa z niezależnych mediów – dobra!
  http://youtu.be/faRagYyEGzw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217