Globalnie i Lokalnie
Like

Świat. Koalicja

10/09/2015
287 Wyświetlenia
4 Komentarze
2 minute czytania
Świat. Koalicja

Już oficjalnie, no prawie – ale wszyscy zainteresowani mniej, lub bardziej formalnie to potwierdzają – powstaje koalicja Rosji, Iranu i Chin, które wspierają syryjski reżim prezydenta Baszara al-Asada. To cztery państwa uznane w ostatniej dekadzie przez UE i USA za możliwe zagrożenie dla bezpieczeństwa świata. W koalicji może się znaleźć także Korea Północna.



Rosja_odpowie_retorsjami_6362117

Rosyjskie media już wprost i najzupełniej oficjalnie informują, że na początku sierpnia Rosja zwiększyła dostawy broni i sprzętu wojskowego drogą lotniczą i morską do Syrii. I dalej – informują, że Rosja może i chce włączyć się do walki z Państwem Islamskim, choć jeszcze wczoraj Kreml jedynie potępiał Państwo Islamskie i prosił Grecję oraz Bułgarię o otwarcie przestrzeni powietrznych tych krajów dla transportów z pomocą humanitarną. Dla Syrii właśnie.

– Jasne, widzieliśmy waszą pomoc na Ukrainie dwa lata temu, rok temu – odpowiadali Bułgarzy. Grecy bardziej stanowczo odpowiedzieli ‘nie’. Nie dlatego, że mają coś do Baszara al-Asada czekającego na ową pomoc w Damaszku – bez tej pomocy trudno mu złapać za pysk cały naród a przede wszystkim zatrzymać tych wszystkich, którzy jadą do Europy za chlebem – ale dlatego, że tak im kazali Amerykanie, którzy koalicji Rosji z krajami arabskimi boją się, bo zagrozi interesom amerykańskiego przemysłu paliwowego.

Dzisiaj już i rosyjskie, i syryjskie media wprost zapowiadają, że Rosja planuje budowę w Syrii nowej bazy wojskowej -w miejscowości Dżabla, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. To 25 km na południe od Latakii, największego portu Syrii i stolicy prowincji zamieszkanej głównie przez muzułmanów-alawitów popierających Asada. W odróżnieniu od innego syryjskiego portu -Tartus, gdzie znajduje się baza zaopatrzeniowa Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, Dżabla jest wygodnym miejscem dla koncentracji wojsk i sił morskich, a także gromadzenia zaopatrzenia i broni.

Według Izraela, którego media – też oficjalnie – wyliczają uzbrojenie Rosjan w Syrii, znajdują się tam już rosyjscy piloci razem ze swoimi samolotami Su-34 i Su-27 oraz dronami Pczoła 1T.

Turcy natomiast informują, że w ostatnich dwóch tygodniach przez Bosfor przepłynęły co najmniej trzy duże rosyjskie okręty desantowe – “Nikołaj Filczenkow”, “Korolow” i “Nowoczerkask”, oraz okręt szkolny “Smolny” z bronią ukrytą za siatką maskującą.

To drugi front, obok europejskiego, na którym Federacja Rosyjska zbiera swoje wojska, które ćwiczą bynajmniej nie obronę, ale właśnie działania ofensywne.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

4 komentarz

 1. kanton

  Widać że Putin czuje sie coraz lepiej , jako przywódca Federacji Rosyjskiej. Oj będzie się działo coraz gorzej.
  Na Ukrainie jakby trochę ciszej . Separatyści coś ugrali i pewnie będą chcieli coraz więcej.

 2. gniew

  I w tym bardzo dogodnym momencie historycznym, PREZYDENT Pan Andrzej Duda – Zwierzchnik Sił Zbrojnych, mający poparcie większości Polaków którzy Go wybrali powinien dla ratowania RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ w trybie natychmiastowym INTERNOWAĆ zidentyfikowanego wewnętrznego wroga Rzeczpospolitej : “NIE- RZĄD” i ustanowić tymczasowy RZĄD OCALENIA NARODOWEGO w składzie na ten czas mocno okrojonym, ale zdolnym podejmować wszystkie niezbędne decyzje w okresie transformacji !!!. Teraz albo nigdy…???. Co Wy na to drodzy komentatorzy wydarzeń mniej i bardziej politycznych, czy uważacie, że w tych dywagacjach bardzo odleciałem……????.
  pozdrawiam gniew

 3. kanton

  Wcale nie . Myślenie jest jak najbardziej właściwe. Jednak ilość tych kukułczych jaj jest tak duża , że jak się rozleją , to trudno będzie nad tym zapanować.
  To wszysto jest robione pod to , aby JK coś chlapnął tuż przed wyborami. .Rządowe merdia będą miały pożywkę aż do wyborów
  Wczoraj tak przypadkiem widziałem mapę Ukrainy w TV i miejsca zaznaczone, gdzie mają wpływy separatyści.
  To było na moment. Tak mi się zdaje , że separatyści mają wpływy, już na połowie Ukrainy.
  Co będzie dalej , trudno wyrokować.

 4. wit

  Popieramy p. Poroszenkę, p. Kołomojskiego, p.Jaceniuka, p. Tymoszenko
  To światli przywódcy, kryształowo uczciwi. Dbają o dobro narodu(raczej o dobra).
  Kochamy sławną przeszłość naszych ukrainskich braci,UON, UPA, Własowa, SS Galizien.
  Popieramy ich starania o etniczną jednorodność(vide Wołyń).
  SLAWA UKRAINIE, HEROJOM SLAWA.
  Pozdrawiam banderowców z tego portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217