Bez kategorii
Like

Św. Franciszek Salezy i Twitter.

24/01/2013
409 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

400 lat temu patron dziennikarzy przekazywał krótkie przesłania w stylu twittera.

0


W dniu ich patrona, św. Franciszka Salezego,w homilii abp Claudio Maria Celli nawiązał do tego XVII-wiecznego biskupa Genewy, a zarazem do dzisiejszych  technologii medialnych.

Św. Franciszek Salezy:

"Bądźmy tym, czym jesteśmy, żyjmy autentycznie, aby przynosić honor Mistrzowi, którego dziełem jesteśmy.«Człowiek jest doskonałością wszechświata; duch jest doskonałością człowieka; miłość jest doskonałością ducha, a miłość chrześcijańska jest doskonałością miłości» (tamże, księga X, rozdz. I).Należy czynić wszystko z miłości, nic na siłę — bardziej kochać posłuszeństwo niż lękać się nieposłuszeństwa. Zostawiam wam ducha wolności, ale nie tego, który wyklucza posłuszeństwo, bo taka jest wolność świata, ale tego, który wyklucza przemoc, pochopność i nadmierne skrupuły» (List z 14 października 1604 r.)."

Abp  Claudio Maria Celli :“

W ostatnich latach zauważamy coraz wyraźniej, że dzisiejszy człowiek naznaczony jest kulturą cyfrową. Do tego świata, do tej ludzkości szukającej coraz prawdziwszych odpowiedzi na swe obawy i lęki, do jej poszukiwania sensu życia zbliża się Kościół Chrystusowy. Nie jest on wielką potęgą, ale małą łódką, w której można się schronić przed przygnębieniem i do której także dziś kierują się nieszczęśliwi biedacy. Chciałbym też przypomnieć, że według danych historycznych św. Franciszek Salezy rozdawał szeroko licznym ludziom karteczki z krótkimi refleksjami duchowymi, przypominając wielkie wartości ewangeliczne. Żartem można by spytać, czy gdyby miał do dyspozycji twittera, nie zrobiłby tego samego, co obecnie Papież Benedykt, by do serc dzisiejszych ludzi dotarła iskra prawdy, pigułka mądrości” – powiedział abp Celli.

Jak wiemy w 1923, Pius XI ogłosił Franciszka  Salezego patronem dziennikarzy i katolickiej prasy.Św. Franciszek jest również patronem poetów i osób niesłyszących. Czczony jest, jako patron wizytek, salezjanów i salezjanek, Annecy, Chambéry i  Genewy..

Patron miast Annecy, Chambery, Genf, Baker (Oregon USA); Cincinnati (Ohio, USA), Columbus (Ohio, USA), Wilmington (Delaware, USA), Keimoes-Upington (Afryka Południowa).

Zródło:

Inne zapisy autora:

0

Lipski Marek

FREELANCER.

333 publikacje
134 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758