Globalnie i Lokalnie
Like

Stan wojny z Izraelem

02/04/2013
118 Wyświetlenia
2 Komentarze
2 minute czytania
Stan wojny z Izraelem

              Khaled Meshaal w poniedziałek ponownie został przywódcą radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas. Wybór Meshaala – weterana polityki postrzeganego jako kluczowa powstać w pojednaniu z umiarkowanym Fatahem – kończy rok tajnych, wewnętrznych głosowań. Izrael nie będzie uznany przez Palestyńczyków. Jak poinformowali dwaj anonimowi przedstawiciele Hamasu, Meshaal był jedynym kandydatem i został wybrany większością głosów w organie kierowniczym ruchu, zwanym Radą Szury. Jego kadencja potrwa cztery lata. Wyboru dokonano w Kairze. Po raz pierwszy Meshaal stanął na czele Hamasu w 1996 roku. Ma bliskie powiązania z regionalnymi potęgami takimi jak Katar, gdzie obecnie przebywa, Egipt oraz Turcja. To w dużej mierze dzięki jego staraniom Hamasowi udało się wyjść z politycznej izolacji, która nastała, gdy ruch ten […]Khaled-Meshaal

 

 

 

 

 

 

 

Khaled Meshaal w poniedziałek ponownie został przywódcą radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas. Wybór Meshaala – weterana polityki postrzeganego jako kluczowa powstać w pojednaniu z umiarkowanym Fatahem – kończy rok tajnych, wewnętrznych głosowań. Izrael nie będzie uznany przez Palestyńczyków.

Jak poinformowali dwaj anonimowi przedstawiciele Hamasu, Meshaal był jedynym kandydatem i został wybrany większością głosów w organie kierowniczym ruchu, zwanym Radą Szury. Jego kadencja potrwa cztery lata. Wyboru dokonano w Kairze.

Po raz pierwszy Meshaal stanął na czele Hamasu w 1996 roku. Ma bliskie powiązania z regionalnymi potęgami takimi jak Katar, gdzie obecnie przebywa, Egipt oraz Turcja. To w dużej mierze dzięki jego staraniom Hamasowi udało się wyjść z politycznej izolacji, która nastała, gdy ruch ten siłą przejął kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 roku.

Podobnie jak inni członkowie jego ugrupowania, Meshaal odmawia zrzeczenia się przemocy oraz uznania prawa Izraela do istnienia. Sugerował, że mógłby zaakceptować istnienie obok siebie państw palestyńskiego i izraelskiego, nigdy nie sprecyzował jednak, czy jego zdaniem zakończyłoby to konflikt bliskowschodni, czy stanowiłoby zaledwie etap przejściowy do utworzenia państwa islamskiego na terytoriach dawnej Palestyny, a więc także Izraela.

Agencja AP ocenia, że wybór Meshaal może ożywić proces pojednania między radykalnym Hamasem i umiarkowanym Fatahem, który rządzi na Zachodnim Brzegu. Jego wcześniejsze starania w tym kierunku zostały zablokowane przez twardogłowych w Hamasie, którzy obawiają się osłabienia swego ruchu na rzecz Fatahu.

 

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

2 komentarz

  1. Fine way of explaining, and fastidious piece of writing
    to obtain facts on the topic of my presentation topic, which i am going
    to present in university.

  2. Substantiate propecia if you proviso to come by rid of plaits forfeiture http://www.neverbaldrx.com/ Malign if baldness makes you older http://www.neverbaldrx.com/ – propecia generic
    Propecia has done the skilled job respecting me order propecia I bought it cheaper then offline

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217