WIEDZA
Like

Stałość prędkości światła w próżni.

30/04/2013
1401 Wyświetlenia
2 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:”Обычная таблица”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Co jakiś czas kwestia ta staje się przedmiotem kolejnych bezprzedmiotowych dyskusji i sporów.   Wczoraj wrócił do niej bloger Tumalski w swojej notce „Podstawa „Ogólnej Teorii Względności”; A. Einstein”:   „Specjalna Teoria Względności” odróżnia się zatem od mechaniki klasycznej nie przez 'postulat względności’, ale jedynie przez postulat niezmienności (stałości) prędkości światła w próżni, …   Stałość prędkości światła w próżni – to przypuszczenie, czy FAKT nie podlegający dyskusji?   Oczywiście, że FAKT!   Mało tego. Jest to fakt nie wymagający eksperymentalnego potwierdzenia w siłę logicznych okoliczności wynikających z definicji. […]

0


Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Обычная таблица”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Co jakiś czas kwestia ta staje się przedmiotem kolejnych bezprzedmiotowych dyskusji i sporów.

 

Wczoraj wrócił do niej bloger Tumalski w swojej notce „Podstawa „Ogólnej Teorii Względności”; A. Einstein”:

 

„Specjalna Teoria Względności” odróżnia się zatem od mechaniki klasycznej nie przez 'postulat względności’, ale jedynie przez postulat niezmienności (stałości) prędkości światła w próżni, …

 

Stałość prędkości światła w próżni – to przypuszczenie, czy FAKT nie podlegający dyskusji?

 

Oczywiście, że FAKT!

 

Mało tego. Jest to fakt nie wymagający eksperymentalnego potwierdzenia w siłę logicznych okoliczności wynikających z definicji.

 

Nie, nie z definicji światła. Nie, nie z praw ruchu. Ta stałość wynika z definicji próżni i ruchu jednostajnego. Tak się dobrze składa, że Wikipedia podaje definicję próżni w Szczególnej Teorii Względności:

 

Pojęcie próżni występuje też w szczególnej teorii względności, której jednym z fundamentalnych postulatów jest stała wartość prędkości światła w próżni, rozumianej jako próżnia absolutna. Natomiast ogólna teoria względności wprowadza nowy sposób rozumienia próżni i w ogóle całej przestrzeni łącząc jej krzywiznę z istnieniem ciał materialnych i oddziaływaniem grawitacyjnym.

 

i informuje, dlaczego według Ogólnej Teorii Względności absolutna próżnia nie istnieje.

 

W ogólnej teorii względności absolutna próżnia nie istnieje, gdyż cała przestrzeń wypełniona jest oddziaływaniem grawitacyjnym.

 

W tym miejscu muszę przypomnieć słowa, jakie skierował do mnie niedawno fizykalista Deda:

 

Fizycy czasem coś zmyślają- ale odpowiedzialnie, majac świadomość skutków i powiązan przyjemnych załozeń.
Ta bajka jest natomiast samosprzeczna- opisuje świat, który nie mógłby w ogóle trwać. Zmyślać też trzeba umieć

 

http://manipulatorzy.salon24.pl/503681,belkot-rzeczywiscie-splatany#comment_7595163

 

Tak, to ten sam Deda, który bierze udział w dyskusji o neutrinach i udaje, że nie dostrzega, jak eine wciska swoim czytelnikom kit o neutrinach nie posiadających ładunku elektrycznego.                                                                       

 

To ten sam Deda, który „łyka” takie piguły, jak wszechobecna grawitacja, ale nie kojarzy tego faktu z tą okolicznością, że z trzech zasad zachowania (ładunku, energii i masy) wynika, iż grawitacja musi wynikać z ładunku, gdyż tylko ładunek posiada pole rozciągające się w całym Wszechświecie.

 

A na temat ruchu jednostajnego Wikipedia wypowiada się tak:

 

Zgodnie z I zasadą dynamiki Newtona ciało porusza się po torze prostoliniowym (lub pozostaje w spoczynku), jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub działające siły się równoważą.

 

Ruch dowolnego obiektu w próżni odbywa się ze stałą, charakterystyczną dla niego prędkością, którą dany obiekt uzyskał znajdując się w próżni. Przyczyną tego stanu rzeczy jest ta okoliczność, że w próżni nie ma obiektów posiadających masę, a więc nie ma obiektów, które mogłyby nadać poruszającemu się obiektowi jakiekolwiek przyśpieszenie (opóźnienie jest formą przyśpieszenia)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

A czy pole fizyczne jest materią?- pyta jeden fizykalista z Warszawki

 

Dobrą (moim zdaniem) odpowiedź dał na to pytanie fizykalista Deda (czyli, jak chce to może):

 

ale teraz naszły mnie wątpliwości co do takich pól jak pole naprężeń ( tensorowe) albo pole temperatury ( skalarne) lub pole prędkości cieczy ( wektorowe). Te pola istnieją w podłożu materialnym, ale ich status ontyczny jest bardziej skomplikowany, raczej to byty platońskie- matematyczne, choć bez materii by nie istniały.

 

I tu jest klucz do rozumienia próżni. Ona jest tam gdzie nie ma materii. I nic tu nie mają do rzeczy pola elektryczne i pola grawitacyjne.

 

Pola te są przejawem istnienia materii.

 

Informacja o własności pola, to informacja o własności materii, które je wywołało, a nie informacja o własności przestrzeni, w której się ono rozchodzi.

 

Czy istnieje na Ziemi próżnia?

Ależ tak. Ona jest w centrum każdego ciała neutronowego, czyli każdego praatomu.

 

A co z Kosmosem?

 

Kosmos nie jest próżnią. Ten lokalny, możemy nazwać przestrzenią międzyplanetarną, a ten odległy od naszego Układu Słonecznego możemy nazwać przestrzenią międzygalaktyczną.

0

waldemar.m http:/electrino.pl

Fizyka dla tych, którzy chca zrozumiec! Polityka dla tych, którzy zrozumieli!

356 publikacje
0 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758