Komentarze dnia
Like

Śp. Stanisława Skwarczyńska (1914-2012)

12/10/2013
560 Wyświetlenia
1 Komentarze
1 minut czytania
Śp. Stanisława Skwarczyńska (1914-2012)

Dzisiaj 1 rocznica śmierci Stanisławy Skwarczyńskiej (1914-2012). Była wnuczką powstańca styczniowego, a sama uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Ukończyła gimnazjum nr. 1 w Koluszkach, którego jednym z fundatorów był Jej ojciec, uprzednio przymusowy żołnierz w armii carskiej, a jego pierwszym dyrektorem ojciec Kazimierza Moczarskiego.

0


Była jedna z pierwszych kobiet studiujących przed wojna na Uniwersytecie Warszawskim im. Józefa Piłsudskiego, gdzie ukończyła studia na wydziale historii przedstawiając pracę magisterska na temat funkcjonowania folwarku w okresie wczesnokapitalistycznym.

W czasie okupacji prowadziła pod Warszawą pensjonat dla rotacyjnie przebywających tam wysokich oficerów Armii Krajowej. W roku 1957 odmówiła – nie mając złudzeń co do rzeczywistości – z rąk bezpośredniej przełożonej Hanny Grodeckiej, przyjęcia uprawnień kombatanckich. Podobnie jak i mąż Zdzisław, także uczestnik powstania i profesor, nie była członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, uważając ją za narzędzie sprawowania władzy w rękach sowieckiej Rosji.

Była osobą wierząca. Do bliskich Jej przyjaciół należał m.in. Jan Twardowski, który był świadkiem na ślubie w okupacyjnej Warszawie w roku 1942 w kościele św. Barbary. Była przekonana do końca życia, że któregoś dnia Polska otrząśnie się z tego, co umownie nazywany postkomunizmem.

W Łodzi, gdzie mieszkała od roku 1945, 15-go listopada zostanie odprawiona Msza Święta w Jej intencji. Pozostawiła trójkę dzieci, dwie córki, Ewę i Joannę (mieszkającą w Melbourne), oraz syna Henryka. Odeszła od nas ze słowami modlitwy, “…i w godzinę śmierci naszej…”.

 

 

Inne zapisy autora:

0

Henryk Skwarczynski
Henryk Skwarczynski

Henryk Skwarczyński, urodzony w 1952 w Felicjanowie koło Koluszek – polski pisarz i podróżnik. Na emigracji w Stanach Zjednoczonych od 1980 r. Współpracownik Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki. Autor książek „Z Różą i Księżycem w Herbie” , „Majaki Angusa Mac Og”, „Uczta głupców”, „Zabiłem Piotra Jaroszewicza” i innych.

19 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758