HYDE PARK
Like

Software do Obamacare pisany na Białorusi?

08/02/2014
343 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Software do Obamacare pisany na Białorusi?

Pamiętamy zarzuty o to że Polska korzystała z rosyjskich serwerów. Właśnie się dowiadujemy że podobno informatycy  Białorusi która  ma związki z Rosją pomogli stworzyć stronę Healthcare.gov i być może umieścili kody umożliwiające ataki hakerów.

0


 

Katastrofalne niepowodzenie strony internetowej Healthcare.gov  w momencie startowym było dla administracji Obamy żenujące. Teraz jest kolejny powód  by Amerykanie unikali Healthcare.gov,. Bowiem słyszymy, że Obama ( dokładniej jego administracja)  poprzez departament zdrowia i opieki społecznej, pośrednio zawarł z umowy z informatykami  Białorusi, byłej co prawda Republiki ZSRR ale nadal ściśle powiązanej z Rosją, by napisali  kody oprogramowania używane na tej feralnej stronie rządowej stronie internetowej.

Bill Gertz z Waszyngtońskiego Free  Beacon cytuje wypowiedź jednego z urzędników wywiadu USA który mówi: “oprogramowanie Affordable Care Act zostało napisane w części na Białorusi przez programistów pod kontrolą państwa, i to sprawia, że to oprogramowanie staje się potencjalnym celem dla cyberataków.”

Według Gertz’a firma zajmująca się oprogramowaniem została zidentyfikowana jako Epam Systems. Posiada ona  siedzibę w USA i międzynarodowych klientów, wykonujących zamówienia na  oprogramowanie na Białorusi. Epam jednak zaprzecza wszystkiemu. “Epam  nie jest i nigdy nie był zaangażowany w tworzenie oprogramowania  dla strony internetowej Healthcare.gov,” powiedział Ginger Mosier, radca firmy. “Wszelkie sugestie że było inaczej są całkowicie fałszywe.” – mówi.

Departament of Health and Human Services, twierdzi, że nie ma żadnych dowodów, że złośliwe kody zostały umieszczone w oprogramowaniu Healthcare.gov. Tymczasem rzecznik CGI Federal, firmy będącej głównym wykonawcą oprogramowania, nie skomentował doniesień na ten temat.

Wydaje się to dziwne, bowiem podobno amerykańskie agencje wywiadowcze w zeszłym tygodniu poinformowały Departament Zdrowia, że białoruscy programiści mogli mieć możliwość umieszczenia złośliwego oprogramowania  które pozwoliłoby na szpiegostwo i cybernetyczne ataki.

Tak działo się już wcześniej, w zeszłym roku. Kontrolowane przez białoruski rząd  networki były zaangażowane w przechwytywanie danych w Internecie.” Trwający miesiąc atak polegał na tajemnym przekierowywaniu ogromnej ilości ruchu z Internecie USA- na Białoruś, gdzie prawdopodobnie dane te mogły być monitorowane i kopiowane.

Szef stałego Komitetu ds. Wywiadu w Kongresie USA   Mike Rogers, Republikanin z Michigan. zapytany o te doniesienia powiedział :  “potrzebujemy niezależnej oceny, po dokładnym zbadaniu zabezpieczenia tej strony,  potrzebujemy zapewnienia  ze strony administracji że na wyniki badań będzie … właściwa reakcja rządu”

W listopadzie kwartet ekspertów powiedział Komisji o istnieniu wielu luk w zabezpieczeniach w Healthcare.gov. Oceniali oni  ryzyko jakie niesie w sobie program złożony z 500 milionów wierszy kodu. Pytani  czy zaufali by iż ich dane personalne wprowadzone do systemu byłyby bezpieczne wszyscy czterej rzekli NIE.

  
“Oprogramowanie Affordable Care Act  zostało napisane w części na Białorusi potwierdził jeden z urzędników, tylko mówił o tym pod warunkiem anonimowości – donosi Waszyngton Times.

A w systemie znajdą się dane osobowe wielu milionów obywateli USA i ponad 300 instytucji.

Źródła: Investors.com., Waszyngton Times

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

935 publikacje
192 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
319217