Bez kategorii
Like

Śmiesznie krótka kwintesencja światowego kryzysu

02/12/2011
366 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Wiele ludzi nadal nie wie skąd się wziął ten światowy kryzys ekonomiczny? Oto mam b. krótkie i zrozumiałe wyjaśnienie. Otrzymałem je email’em i dzielę się nią tutaj, bo chyba lepsza nie istnieje. A może to jednak nie tak?

0


 

 

Szanowni Państwo!
 
Powiedzonko „masz jak w banku” wzięło się z zaufania do tej instytucji. Nikt by bowiem pieniędzy nie powierzał komuś niegodnemu zaufania, zwłaszcza, że rządy państw były gwarantem rzetelności. Czy coś się zmieniło?
 

Zasadniczo wszystko. Dawniej układ był przejrzysty. Każdy rozumiał, że lokata musiała być trochę niżej oprocentowana od kredytu, żeby bank zarabiał na tej różnicy. Ale chciwość bankierów rosła w miarę jedzenia. Wymyślono więc nową zasadę, żeby bank zyskał, niezależnie od tego kto i ile straci.

 

Bankier nie musi się już przejmować, że kredytobiorca jest niewypłacalny. Jego dług sprzedaje jako inwestycję komuś innemu pobierając sowitą prowizję od obydwu kontrahentów i niech oni się martwią. Obecnie, to właśnie masz jak w banku.

 

Ktoś może się zdziwi, dlaczego dopiero teraz na to bankierzy wpadli. Wpadli zapewne wcześniej, ale póki prawo nie dopuszczało takiej spekulacji, byli bezsilni. Najpierw więc należało skorumpować rządy i parlamenty, żeby do tego dopuściły.

 

Oto uproszczona odpowiedź – skąd się wziął kryzys.

 

Serdecznie pozdrawia

Małgorzata Todd

 

www.mtodd.pl   www.pal-twins.pl

 

Źródłem zamieszczonego zdjęcia hedonisty jest THE NEW YORKER. Chorobliwie chciwi hedoniści-banksterzy są chyba głównym powodem wielu cierpień ludzkich spowodowanych kryzysem.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Vars

Doswiadczony dlugim zyciem na Zachodzie, widze zza Atlantyku sprawy w Polsce i na swiecie czesto inaczej niz wielu rodaków.

174 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816