Globalnie i Lokalnie
Like

Śmierć słynnego hakera

30/07/2013
547 Wyświetlenia
1 Komentarze
3 minut czytania
Śmierć słynnego hakera

Nie żyje Barnaby Jack, jeden z najsłynniejszych hakerów na świecie. Łamanie zabezpieczeń było jego życiową pasją. Na największych konferencjach o tematyce bezpieczeństwa prezentował, jak łatwo można zmusić bankomat do „wypluwania” pieniędzy. Na tegorocznej konferencji Black Hat miał zaprezentować włamanie do sztucznego serca, którego następstwem mogłoby być pozbawienia życia człowieka żyjącego z takim implantem.

0


Ciało słynnego hakera znalazła policja w jego mieszkaniu w San Francisco. Funkcjonariusze nie podali przyczyn zgonu, ale wykluczyli morderstwo. 35-latek urodzony w Nowej Zelandii należał do elity hakerów. Łamanie zabezpieczeń było jego pasją. Na konferencji Black Hat w Las Vegas miał zaprezentować luki w bezpieczeństwie implantu serca.

Barnaby zaliczał się do tzw. “białych kapeluszy”. Hakerzy z tej grupy działają zupełnie legalnie lub też starają się nie wyrządzać szkód. Starają się odkryć potencjalne zagrożenia, zanim zostaną znalezione przez crackerów.

Barnaby Jack zyskał sławę po tym, jak w 2010 roku zademonstrował sposób włamania do popularnych typów bankomatów. Przełamując zabezpieczenia uzyskiwał uprawnienia administratora i zmuszał maszyny do wypłacania gotówki. Opracowaną technikę ataku nazwano „Jackpotting”.

 

Barnaby Jack-580-75

 

Jednak bankomaty nie były jedynym sprzętem, który znajdował się na celowniku hakera. Testował również bezpieczeństwo sprzętu medycznego. Zwracał uwagę na zagrożenie, jakie stanowi moduł łączności bezprzewodowej wykorzystywany do diagnostyki, serwisowania i np. aktualizowania oprogramowania, ale może też stanowić furtkę dla hakerów.

W 2011 roku wraz ze swoim zespołem udało mu się przejąć całkowitą kontrolę nad pompą insulinową jednego z największych producentów tego typu sprzętu na świecie. Ataku mógł dokonać z odległości do około 90 metrów od pacjenta i zaaplikować mu śmiertelną dawkę insuliny.

Z kolei w 2012 roku haker zaprezentował słabe strony rozruszników serca. Na konferencji BreakPoin w Melbourne pokazał w jaki sposób zdalnie przejąć kontrolę nad urządzeniem, a następnie wywołać w organizmie ofiary śmiercionośny elektrowstrząs. Podobną scenę mogliśmy oglądać w telewizyjnym serialu „Homeland”, z tą różnicą, że przeprowadzenie takiego ataku w rzeczywistości jest jeszcze prostsze – nie potrzebujemy numeru seryjnego rozrusznika, czego Barnaby Jack nie omieszkał wytknąć scenarzystom.

Haker pracował także nad przełamywaniem zabezpieczeń komputerów instalowanych w samochodach, co pozwalało przejmowanie kontroli nad pojazdem. Ostatnio haker pracował w firmie IOActive, w której zajmował się bezpieczeństwem systemów informatycznych. W najbliższym czasie na konferencji Black Hat w Las Vegas miał zaprezentować sposób na przejęcie kontroli nad sztucznym sercem.

źródło: reuters

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816