Bez kategorii
Like

Służba u Judasza, praca u Judasza.

23/01/2013
551 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Czy gdyby Judasz miał firmę, chciałbyś pracować u Judasza? Służyć mu jako wolontariusz?
Rozpoznałbyś go? Czy argument ekonomiczny miałby wpływ na twoją decyzję? A polityczny?

0


Judasz trzymał kasę w grupie Apostołów, był więc ekonomistą, zarządcą, księgowym. Zapewne kierował się w życiu pragmatyzmem. Był też człowiekiem wykształconym,  kulturalnym i grzecznym, nawet zdradę przypieczętował pocałunkiem.   Pochodził z Kariothu i był jedynym apostołem wśród dwunastu, który nie pochodził z Galilei. Od samego początku byłby on zatem „outsiderem“, kimś, któremu musielibyśmy przypisać ogromną determinację, czy wręcz idealizm, bowiem nie każdy (dziś oraz w ówczesnej Palestynie) porzucał swoje rodzinne strony, by w oddalonej o wiele kilometrów okolicy podążać za kaznodzieją o imieniu Jezus. Według badaczy biblijnych wędrownych proroków było wówczas wielu.  Niektórzy badacze są zdania, że Judasz kierował się politycznymi przesłankami.  Etymologiczne wyjaśnienie jego „nazwiska“ mówi, że Judasz mógł być członkiem żydowskiej sekty sikkarian o silnych ambicjach politycznych.

Czy Judasz rozumiał Misję Jezusa? Tego nie wiemy. Wiemy że zdradził. Jeden ekonomista, pragmatyk, wykształcony idealista na 11 rybaków i Mistrza bez skazy spowodował kosmiczną katastrofę.

Pewnie długo się wahał. Na jego wybór miała wpływ pewnie historia jego rodziny i ogólna atmosfera polityczno-religijna. Jego wybór był jednak w pełni świadomy, znał nauki, a na końcu dostał informację wprost. Mógł się jeszcze wycofać.

 

20 Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu <uczniami>. 21 A gdy jedli, rzekł: "Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was mnie zdradzi". 22 Bardzo tym zasmuceni zaczęli pytać jeden przez drugiego: "Chyba nie ja, Panie?" 23 On zaś odpowiedział: "Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. 24 Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził". 25 Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: "Czy nie ja, Rabbi?" Odpowiedział mu: "Tak jest, ty".

Inne zapisy autora:

0

Avatar
circonstance

Iza Rostworowska. Crux sancta sit mihi lux / Non draco sit mihi dux Vade retro satana / Numquam suade mihi vana Sunt mala quae libas / Ipse venena bibas

719 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816