POLSKA
Like

Śląsk: rozszerza się poparcie dla strajkujących!

15/01/2015
2594 Wyświetlenia
7 Komentarze
9 minut czytania
Śląsk: rozszerza się poparcie dla strajkujących!

Wszystko wskazuje na to, że wydarzenia na Śląsku, a powoli już w całym kraju, zaskakują rządzących. Czy dlatego, że są zbyt odmienne od scenariusza ułożonego w zaciszu gabinetów KPRM?

Jednocześnie coraz bardziej staje się widoczne, że Ewa Kopacz (z domu Lis) nie chce żadnych kompromisów ze związkowcami. Za wszelką cenę wymaga uznania wyłącznie swoich racji.

0


Do strajkujących górników Kompanii Węglowej SA dzisiaj dołączyli górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

W kopalni Budryk w Ornontowicach po zakończeniu porannej zmiany wszyscy górnicy zostali pod ziemią.

Akcja w kopalni Budryk będzie mieć charakter rotacyjny i nie oznacza przerwania pracy. Górnicy po zakończeniu zmiany będą zostawać pod ziemią na kilka godzin. Sukcesywnie będą ich zastępować koledzy z kolejnych zmian.

W pozostałych kopalniach spółki również protestują całe zmiany, ale nie jest to protest pod ziemią, lecz na powierzchni. Po wyjeździe z dołu kopalni górnicy nie rozchodzą się do domów, tylko prowadzą akcję protestacyjną w cechowniach. Ma ona również charakter rotacyjny.

Prawdopodobnie w piątek w kolejnych kopalniach JSW akcja protestacyjna przyjmie taką formę jak w Budryku, czyli całe zmiany będą pozostawać pod ziemią.

Jak podkreślają przedstawiciele związków zawodowych w JSW, to protest przeciwko dramatycznej sytuacji w całym górnictwie węgla kamiennego, a także wyraz solidarności z kolegami z Kompanii Węglowej. – Przede wszystkim chcemy jednak zwrócić uwagę rządu i opinii publicznej na trudną sytuację w naszej spółce. Od trzech lat alarmujemy, że JSW jest źle zarządzona i wkrótce możemy się znaleźć w identycznej sytuacji jak koledzy z Kompanii. Tymczasem nadzór właścicielski i rząd w ogóle się tym nie przejmują. Nie robią nic, żeby to zmienić – mówi Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW. – A gdy już dojdziemy do ściany, to co? Rząd powie, że trzeba zamykać kopalnie, zwalniać ludzi i powie, że to wina związków, bo nic nie robiły? – pyta Roman Brudziński.
www.solidarnosckatowice.pl

Swoje poparcie dla strajkujących wyraził także Okręg Śląski Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach – najstarszej organizacji związkowej działającej w Polsce.

znp

Działająca w ramach OPZZ Branża „Transport” 15 stycznia 2015 roku wystosowała do strajkujących otwarty list poparcia:

…………………………………………….
Warszawa, dnia 15 stycznia 2015 roku

Związki Zawodowe działające w Branży “Górnictwo”

Szanowne Koleżanki, Koledzy Górnicy i Pracownicy kopalni!
Branża „Transport” OPZZ całkowicie popiera Wasz protest!

Solidaryzujemy się z Wami w walce o miejsca pracy!

Polski węgiel był, jest i będzie podstawą krajowej energetyki. Niedopuszczalne jest, żeby w imię partykularnych interesów wąskiej grupy biznesu likwidowano kopalnie odbierając Wam często jedyną w regionie pracę i możliwość utrzymania Waszych rodzin.
Domagamy się od rządu RP natychmiastowego wycofania się z planu destrukcji polskiego górnictwa!
Przedmiotowe traktowanie pracowników stało się w naszym kraju powszechne.

Doskonale znamy mechanizm buty i arogancji władzy, medialnej nagonki na protestujących pracowników i Związki Zawodowe, dzielenie społeczeństwa i szczucia jednych na drugich, gdy tylko upomną się o swoje prawa. Obserwujemy to teraz w związku z Waszym protestem.

Dlatego jesteśmy z Wami! Rozumiemy Waszą determinację w walce o miejsca pracy i prawo do godnego życia.

Jako Branża „Transport” OPZ jesteśmy gotowi do czynnego poparcia Waszego Protestu.

……………………………………………………..

Poparcie wyraził także Związek Zawodowy Pracowników Technicznych i Administracji „DOZÓR” KGHM Polska Miedź SA w Lublinie.

Stanowisko ws likwidacji kopalń węgla dozor

Zdaniem związkowców zamykanie kopalni, których zadłużenia powstały wskutek złego zarządzania, świadczą o braku profesjonalizmu rządzących.

………………………………………………………………………

W poprzednich dniach swoje poparcie wyraziły także stowarzyszenia obywatelskie:

…………………………..
Drodzy Bracia Górnicy!
W imieniu stowarzyszeń obywatelskich od lat walczących w Polsce o naprawę ustroju – gruntowną reformę sądownictwa, zmianę ordynacji wyborczej – wyrażamy Wam nasze pełne poparcie w sprawiedliwej walce o utrzymanie Waszych miejsc pracy.
Jest skandalem, że rząd polski – kraju mającego największe zasoby węgla w Europie i jedne z największych w świecie, nie potrafi rozsądnie i zgodnie z interesem całego Narodu gospodarować tym dobrem. To wynik całkowitego oderwania się polityków od społeczeństwa, ich braku dbałości o dobro wspólne i zasady sprawiedliwości społecznej.

Dlatego aby Wasz protest przyniósł sukces należy doprowadzić do gruntownej RESTRUKTURYZACJI władzy w Polsce – zmiany ordynacji wyborczej i wybrania nowego sejmu w jednomandatowych okręgach wyborczych oraz gruntownej reformy prokuratury i sądów – tak by ci co doprowadzili i nadal doprowadzają do okradania kopalń, górników i innych pracowników byli przez organy ścigania wykrywani i osądzeni a nie ochraniani. Polskie organy ścigania nigdy prawdziwych przestępców w Polsce nie ścigały i nadal nie ścigają. To także jedna z podstawowych przyczyn waszej obecnej sytuacji.

Tylko nowe władze – działające w interesie i pod kontrolą obywateli – mogą opracować nową, służącą nam wszystkim politykę gospodarczą, zapewnić Polakom rozwój i nadzieję.
Popieramy Was i jesteśmy gotowi przyłączyć się do Waszego protestu jeśli będzie taka potrzeba.
Nysa – Bielsko-Biała 13 stycznia 2015 r.

Jerzy Jachnik – Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu Sądów –Prokuratur-ZUS, Bielsko-Biała;
Janusz Sanocki – Stowarzyszenie „Obywatele Przeciw Bezprawiu” – Opole-Nysa
Jerzy Pietrzyk – Stowarzyszenie Na Rzecz Praworządności w Lublinie
Łukasz Gojke – Stowarzyszenie Niepokonani Polska
Krzysztof Musialski – Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu Katowice
Marian Światowski – Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu Wrocław
Jan Derbis – Społeczny Komitet Ochrony Praw Człowieka Wieluń
Ireneusz Ślęczka – Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu Nowa Sól
Tomasz Polewko – Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu Chorzów
Włodzimierz Olewnik – Fundacja na rzecz ofiarom porwań im. Krzysztofa Olewnika Drobin
Robert Chęć – Stowarzyszenie Stop Bezprawiu – Lublin
Roman Zawiślak – Ogólnopolski Ruch Obrony Praw Obywatelskich i Walki z Korupcją
Tomasz Naruszewicz – Solidarni 2010 Oddział Lubuski Zielona
Anna Szmelcem – Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO
Aleksander Szymczak – dziennikarz
Władysław Wiatrowski – „Oburzeni”, Żłobizna gm. Brzeg;
Piotr Smoter – „Liga Nyska”, Nysa.

…………………………………………………

Tymczasem „kontrofensywa propagandowa” rządu trwa. Odpowiedzialny za stan naszej gospodarki wicepremier Janusz Piechociński rozsyła… prezentację, mającą rzekomo udokumentować słuszność stanowiska Ewy Kopacz ( z domu Lis)!
Z obrazków tych można dowiedzieć się, że straty górnictwa w ciągu najbliższych 5 lat mogą wynieść od 10 do 25 mld zł.
Zdaniem premiera stanowi to równowartość budowy 25-60 szpitali, 300-800 szkół podstawowych, 10-25.000 boisk sportowych (Orlików).
Faktycznie takie porównanie świadczy o „profesjonalizmie” rządu.
Niestety, wicepremier nie podaje, jaka część tych strat wywołana jest obciążeniami fiskalnymi sięgającymi już 100 zł na każdą wydobytą tonę węgla, a więc są zawinione nadmiernym fiskalizmem rządu.

………………………

Nie brak jednak głosów, że nauczona częściowo własnym doświadczeniem ( niektórzy z NICH brali udział w strajkach lat 1980-81 i 1988-89) władza spokojnie czeka, aż społeczna energia się wyczerpie.
Dlatego w najbliższej przyszłości możliwe jest prowadzenie tasiemcowych rozmów, zrywanych i zawieszanych pod byle pozorem.

Algorytm wszak wypróbowano w jesiennych wyborach.

15.01 2015

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

 1. Avatar gniew

  To nie błędy rządu, to celowe działanie, przestańmy wreszcie oszukiwać siebie samych i innych. To wrogowie polski w przebraniu !!!. Musimy mówić o tym jasno, wyraźnie, bez poprawności politycznej, która wypacza sens podejmowanych działań dla ratowania POLSKI, całej POLSKI !!!

  0
  • Avatar karina

   Właśnie tak, to celowe działanie mafii PO + PSL, mafii skorumpowanej i zdradzieckiej. Najwyższy czas mówić i pisać dosadnie ..kto nas OKRADA.

   Pozdrawiam myślących.

   0
 2. Avatar polak

  Przestańmy oszukiwać siebie i nasze dzieci – ten rzą to nasz wróg. Wróg Polaków i normalnego życia.
  Okupantów czas najwyższy już odsunąć od tej władzy raz na zawsze a dopuścić do władzy prawicę republikańską lub monarchiczną.

  0
 3. Avatar polipid

  Oczywista że sprawa pilotowana z Niemiec … żadnej konkurencji dla niemieckiego przemysłu!
  JAWOHL!

  0
 4. Avatar zxcvb

  Dzisiaj wszyscy jesteśmy górnikami…

  0
  • Avatar Jerzy

   Ja chciałbym ale nie jestem górnikiem.
   Nie zarabiam ponad 7 tysięcy misięcznie, nie mam 14 pensji, nie idę o połowę szybciej na emeryturę, nikt nie dopłaca 5 tysięcy co miesiąc do mojej składki emerytalnej (kiedy pracuję), no i nie mam zagwarantowanej pracy do 2020 roku.
   Sorry, jakbym nie chciał na to patrzeć, to mi wychodzi że nie jestem górnikiem…

   0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816