POLSKA
Like

Śląsk: kiedyś Katanga, dziś Eldorado rządzących

26/01/2015
1620 Wyświetlenia
7 Komentarze
5 minut czytania
Śląsk: kiedyś Katanga, dziś Eldorado rządzących

W zalewie krytyki strajkujących górników (nawet niedzielne wydanie „Państwa w państwie” usiłowało przeciwstawić górnikom niepełnosprawne dzieci!) umyka najważniejsze. Kolonialny wyzysk, jakiemu Śląsk był poddany w czasach PRL (rabunkowa eksploatacja węgla) zastąpiony został…

0


Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień ’80” zażądała upublicznienia informacji, ile w 2014 r. wynosiły wynagrodzenia zarządu Kompanii Węglowej. Premier Ewa Kopacz twierdzi, że ona sama nie wie, ile zarabia zarząd KW. Na problem rozbieżności między wzrastającymi wynagrodzeniami dla zarządu a spadkiem efektywności firmy rząd PiS u zwracał uwagę już w 2007 r.

….. koszty zarządu ogólnego Kompanii Węglowej (za rządów PiS u praktycznie na stałym poziomie) wzrosły po 2007 r. o ok. 120 mln zł do poziomu 1,27 mld zł. W 2013 r. koszty te przekroczyły już 2 mld zł. Koszty ogólnego zarządu to oprócz wynagrodzeń dla członków zarządu również koszty utrzymania obiektów pozwalających na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Ile trafia bezpośrednio do kieszeni zarządu KW? Tego nie wie nawet premier Ewa Kopacz, która przyznała kilka dni temu, że pytała prezesa Kompanii Tomasza Sędzikowskiego o jego wynagrodzenie. – To pytanie padło podczas rozmów. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi od prezesa Kompanii Węglowej – przyznała szefowa rządu.
http://gpcodziennie.pl/37028-tajemnica-wynagrodzen-zarzadu-kompanii-weglowej.html#

Porównajmy.
Blisko 168 mln zł zaplanowano na wydatki kancelarii prezydenta w projekcie ustawy budżetowej na 2015 r.; to kwota równa budżetowi kancelarii w 2014 r.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wydatki-kancelarii-prezydenta-w-2015-r-bez-zmian-3194720.html

Wydatki w kwocie 125 mln zł zaplanowano w projekcie budżetu kancelarii premiera na 2014 r. To – jak informuje KPRM – o blisko 1,2 mln zł mniej niż zaplanowano na rok 2013. Kancelaria zamierza oszczędzać m.in. tnąc wydatki bieżące.

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/wydatki-kancelarii-premiera-w-2014-r-maja-wyniesc-125-mln-zl/9pgm7
Budżet Ministerstwa Sprawiedliwości 2013 r. dochody sądów powszechnych – 2.147.238.000,- zł!
Wynagrodzenia sędziów w 2013 r.
10.448 (nad) ludzi kosztowało nas 1.410.749.000,- zł (dział 755 budżetu).

http://bip.ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/budzet/

Koszty TYLKO zarządu Kompanii Węglowej są praktycznie takie same, jak wynagrodzenia wszystkich sędziów w Polsce.

A prawie siedmiokrotnie (7 razy!!!) przewyższają łączne wydatki kancelarii premiera i prezydenta!

Wzrost wydatków na koszty zarządu wynoszący 100%, jaki dokonał się podczas dwóch kadencji PO i PSL wyraźnie wskazuje, że co najmniej w 90% dokonał się dzięki podniesieniu wynagrodzeń (wszak koszty utrzymania budynków – media i podatek od nieruchomości nie wzrósł tak bardzo. Ten ostatni nawet mógł zmaleć.)
Czy w tej sytuacji może dziwić, że przewodnicząca Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej paraduje z torebką wartą więcej, niż 80% samochodów osobowych spotykanych na naszych drogach?

dupa z kasą

Popatrzcie na nią. To przedstawicielka nowej klasy panów III RP:
Małgorzata Dec-Kruczkowska – absolwentka Szkoły Głównej Handlowej. Obecnie Dyrektor Departamentu Analiz w Ministerstwie Skarbu Państwa, wcześniej pełniła obowiązki Prezesa Zarządu Ruch S.A., zajmowała eksperckie i kierownicze stanowiska np. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, przewodniczyła Radom Nadzorczym Spółek PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Ruch S.A. oraz Nafta Polska S.A., zasiadała także w Radach Nadzorczych między innymi: Polskiego Radia – Regionalnej Rozgłośni w Gdańsku „Radio Gdańsk” S.A. i Nordis Chłodnie Polskie Sp. z o.o., członek Rady Nadzorczej Huty „Pokój” S.A.
No i oczywiście przewodnicząca rady nadzorczej Kompanii Węglowej.
Koszt torebki pani przewodniczącej rady nadzorczej Kompanii Węglowej stanowi równowartość półtorarocznych najmniej zarabiających Polaków.
I „tylko” 8 miesięcy pracy przeciętnego górnika (nie licząc wynagrodzeń nadzoru).
Tak oto wygląda TANIE PAŃSTWO, o którym tyle mówił niejaki Tusk Donald Franciszek.

Synekury dla osób związanych z rządem są w spółkach Skarbu Państwa, których finanse ukrywa się przed społeczeństwem!

Musimy więc sprawdzić:

Kto i za ile tam zasiada?

26.01 2015
.

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

  1. Pingback: Internetówka 200 | Skojarzenia. Bohdan Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816