Bez kategorii
Like

Skutki złej diety

27/01/2011
459 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

W oparciu o definicję, odchudzanie to nic innego jak spalanie z organizmu zbędnej tkanki tłuszczowej. Istnieje wiele różnych sposobów odchudzania, ale w dalszym ciągu najpopularniejsze są diety odchudzające. Dieta bardzo często pozostaje jedynym ratunkiem w sytuacjach kryzysowych. Lecz to, czy odchudzanie przyniesie pożądane i trwałe efekty, zależy wyłącznie od osoby, która ją stosuje. Może jej się bowiem wydawać, że robi wszystko tak, jak należy, a w rzeczywistości może być zupełnie inaczej – tkwi w błędzie myśląc, że trzyma się wytyczonego planu. Tak naprawdę żeby dobrze przeprowadzić dietę należy wiedzieć o kilku podstawowych kwestiach. Poniżej postaram się przedstawić najważniejsze konsekwencje naszych dietetycznych błędów. Nie stosuj diet cud! Nasz organizm do prawidłowego działania potrzebuje dziennie około 60 różnych składników. Musimy o tym pamiętać […]

0


W oparciu o definicję, odchudzanie to nic innego jak spalanie z organizmu zbędnej tkanki tłuszczowej. Istnieje wiele różnych sposobów odchudzania, ale w dalszym ciągu najpopularniejsze są diety odchudzające.

Dieta bardzo często pozostaje jedynym ratunkiem w sytuacjach kryzysowych. Lecz to, czy odchudzanie przyniesie pożądane i trwałe efekty, zależy wyłącznie od osoby, która ją stosuje. Może jej się bowiem wydawać, że robi wszystko tak, jak należy, a w rzeczywistości może być zupełnie inaczej – tkwi w błędzie myśląc, że trzyma się wytyczonego planu. Tak naprawdę żeby dobrze przeprowadzić dietę należy wiedzieć o kilku podstawowych kwestiach. Poniżej postaram się przedstawić najważniejsze konsekwencje naszych dietetycznych błędów.

Nie stosuj diet cud!
Nasz organizm do prawidłowego działania potrzebuje dziennie około 60 różnych składników. Musimy o tym pamiętać również w trakcie odchudzania. Stosując jednostronne diety, podejmujemy duże ryzyko, że nie dostarczymy sobie wszystkich składników odżywczych ważnych dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Doprowadzamy tym samym do poważnych niedoborów witaminowo-mineralnych w naszym organizmie, co w konsekwencji odbije się na naszym zdrowiu.

Głodówkom mówimy nie!

Stosując głodówkę liczymy na szybki ubytek kilogramów, myśląc że spalamy tłuszcz…niestety prawda wygląda inaczej. Podczas głodówki tracimy wodę i własne mięśnie, a nie spalamy tkanki tłuszczowej. Każdy stosowany przez nas reżim dietetyczny obniża tempo przemiany materii, czyli organizm przestawia się na tryb oszczędnościowy, jednocześnie żadna metoda odchudzania nie obniża jej tak bardzo jak głodówka! Kilka kilogramów zgubionych „dzięki głodówce” powoduje tak duże spustoszenie w naszym organizmie, że pracę nad dalszym spadkiem wagi można zacząć dopiero po kilku do kilkunastu tygodniach, kiedy po stopniowym zwiększeniu ilości kcal w diecie organizm zwiększy przemianę materii, dopiero po tym okresie można rozpocząć pracę nad spalaniem tkanki tłuszczowej.

Po za tym po skończeniu głodówki najczęściej wracamy do nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Organizm pozbawiony energii dostarczanej z pożywieniem spowalnia procesy metaboliczne i zaczyna magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej, dlatego też aż 80% osób po głodówkach odchudzających wraca do poprzedniej wagi.

Wystrzegaj się efektu jo-jo!
Jeżeli podejmujemy decyzję o odchudzaniu, musimy realizować ją z żelazną wręcz konsekwencją. Tylko takie podejście gwarantuje sukces. Naprzemienne tycie i chudnięcie powoduje stopniowe i znaczne obniżenie tempa przemiany materii, w związku z czym odchudzanie będzie coraz trudniejsze, z czasem stanie się praktycznie niemożliwe.

Nie chudnij za szybko!
Pamiętaj, że najbezpieczniejsze chudnięcie to ubytek masy ciała w tempie 0,5-1kg tygodniowo. Diety, które zakładają szybki spadek wagi w krótkim czasie są najbardziej szkodliwe dla zdrowia, zwiększają one prawdopodobieństwo efektu jo-jo po skończonej diecie oraz mogą doprowadzić do znacznych niedoborów witaminowo-mineralnych.

Nie chudnij za dużo!
Każde chudnięcie powinno mieścić się w rozsądnych granicach. Jeśli osiągniemy naszą zdrową wagę, powinnyśmy zakończyć nasze odchudzanie. Warto zgłosić się do specjalisty, który oszacuje naszą wagę zdrową i wytyczy podstawowe założenia utraty kilogramów. Skuteczne odchudzanie jest niezbędne dla osób z nadwagą lub otyłością, ale niekontrolowane może skierować się w stronę przeciwną (anoreksja i bulimia). Choroby te spowodowane nadmiernym odchudzaniem mogą w skrajnych przypadkach być przyczyną śmiertelnego zagłodzenia organizmu!

Artykuł pochodzi ze strony: abcZdrowie.pl

http://abczdrowie.pl/skutki-zlej-diety

0

Zdrowie

NULL

20 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758