BIZNES
Like

Skok cywilizacyjny

10/01/2014
871 Wyświetlenia
2 Komentarze
2 minut czytania
Skok cywilizacyjny

Inspirację znaleźliśmy jak zwykle w tak zwanej przestrzeni medialnej. Otóż trzy panie na antenie radiowej wychwalało bożka unijnych funduszy, dzięki którym jakoby dokonamy już wkrótce cywilizacyjnego skoku. Rozumiemy, że jak dotychczas dzięki już zaabsorbowanym unijnym środkom skakaliśmy na jednej nodze i to, dlatego efekt jest dyskusyjny. Panie owe obrazowały cywilizacyjny sukces przykładem… Hiszpanii (sic!). Dla uściślenia przytoczymy kilka danych za 2013r. Recesja na poziomie 1,6%, bezrobocie 27%, wśród młodych 57%. Żadnych perspektyw na istotną zmianę w najbliższych latach. Cywilizacyjny sukces, to utrata przemysłu, nowoczesnej myśli technicznej, pauperyzacja. Pozostało im z łaski Unii za otrzymaną kasę sporo autostrad, lotnisk, i nieruchomości. Ale komu to teraz potrzebne? Kierunki emigracji hiszpańskiej młodzieży ujawniają, kto w tym modelu rozwoju zyskał. Ale, czy panie z […]

0


Skok_cywilizacyjny

Inspirację znaleźliśmy jak zwykle w tak zwanej przestrzeni medialnej. Otóż trzy panie na antenie radiowej wychwalało bożka unijnych funduszy, dzięki którym jakoby dokonamy już wkrótce cywilizacyjnego skoku. Rozumiemy, że jak dotychczas dzięki już zaabsorbowanym unijnym środkom skakaliśmy na jednej nodze i to, dlatego efekt jest dyskusyjny. Panie owe obrazowały cywilizacyjny sukces przykładem… Hiszpanii (sic!). Dla uściślenia przytoczymy kilka danych za 2013r. Recesja na poziomie 1,6%, bezrobocie 27%, wśród młodych 57%. Żadnych perspektyw na istotną zmianę w najbliższych latach. Cywilizacyjny sukces, to utrata przemysłu, nowoczesnej myśli technicznej, pauperyzacja. Pozostało im z łaski Unii za otrzymaną kasę sporo autostrad, lotnisk, i nieruchomości. Ale komu to teraz potrzebne? Kierunki emigracji hiszpańskiej młodzieży ujawniają, kto w tym modelu rozwoju zyskał. Ale, czy panie z radia rozumieją, że model ów opiera się na kardynalnej zasadzie, że zysk jednych oznacza biedę innych? I że fundusze te, poprzez sposób ich wykorzystania stały się narzędziem ekonomicznego podboju gospodarek wschodzących określając ich zależność w stosunku do tzw. rozwiniętych? Tyle gadania żeby powiedzieć: czas na kuplet!:

Tak się garną wszyscy w tłoku

Do cywilizacyjnego skoku

Całe miasta, całe wioski

Chcą się pozbyć z głowy troski

 

Że im pękła z wodą rura,

Że w nawierzchni straszy dziura,

Że im cena owsa spada

Że ogólnie narodowa zdrada.

 

A tu gdzie byś się nie ruszył

Wszędzie pełno jest funduszy

Z doli naszej tej plebejskiej

Wyjście w kasie europejskiej.

 

Gdy ci Premier to zachwala

Tak się w chęci rozzuchwalasz

Że siedząc w chacie na przyzbie

Marząc widzisz już prowizje

 

Apanaże i projekty liczne

Które jednak polityczne

Więc ci z tego skapnie kropla

Więcej tym w fabryce Opla

 

A na koniec zdasz rachunek

Czy był w kasie tej ratunek

Obyś wtedy chłopku drogi

Nie łkał żeś połamał nogi

 

Od cywilizacyjnego skoku

Bo żeś chciał dotrzymać kroku

Tym, co w globalnym wyścigu

Robią drogi dla blitzkriegu!

 

Z pozdrowieniami Liber

Inne zapisy autora:

0

Liber
Liber http://www.galerialiber.pl

rysownik, satyryk. Z wykształcenia socjolog. Ciągle zachowuje nadzieję

422 publikacje
6 komentarze
 

2 komentarz

  1. Avatar ArturZ

    Hiszpania jako przyklad sukcesu… Jako maz Hiszpanki ogladam ten “hiszpanski dobrobyt” od srodka. Na 1 miejsce pracy przypadaja setki, a bywa ze tysiace chetnych (w UK od kilkunastu do kilkudziesieciu osob). Jak ktos zna hiszpanski (ciekawe, po co, no nie?) to moze zobaczyc np. na infojobs. net.
    Kon by sie usmial z gadania o hiszpanskim postepie. Najglosniej smialiby sie sami Hiszpanie, tyle ze bylby to smiech przez lzy. No, ale wiadomo, po co sa mendia: przyjdzie glupi to kazdy kit kupi.

    0
  2. +1Dla mnie akurat karty są naijemnj ważne brakf3w w GP jest duuuuużo więcej:Możliwość kupowania aplikacji na prezent nie podepnę młodemu swojej karty kredytowej do konta, a chciałbym kupić mu czasami jakąś aplikację.Możliwość generowania kodf3w upominkowych do własnej aplikacji chcę dać komuś własną aplikację w prezencie i d .a nie da się mogę ewentualnie odrzucić płatność.

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816