BIZNES
Like

Sieroty – ten dom trzeba zburzyć?

14/09/2014
1084 Wyświetlenia
10 Komentarze
7 minut czytania
Sieroty – ten dom trzeba zburzyć?

Warunki mieszkaniowe stworzone przez Fundację Rodzinnej Opieki Zastępczej „Nasz Dom Zastępczy” w Paczynie zagrażają zdrowiu dzieci!

0


 

1.

Przypomnijmy.
W zawisłym przed Sądem Okręgowym w Gliwicach procesie o ochronę dóbr osobistych prezes wspomnianej wyżej fundacji, Ireneusz Kopania, wywodzi, że publikowane w mediach informacje dotyczące braku finansowania budynku należącego do fundacji, w którym została umieszczona 10-osobowa rodzina zastępcza oraz skandaliczny stan zamieszkałej przez nich nieruchomości to potwarz.
Na dowód czego przedstawił przed sądem szereg faktur dokumentujących front robót jakoby wykonanych w budynku przy ul. Ogrodowej 2 w Sierotach (powiat gliwicki). Jednak zaledwie 6,74% z nich dokumentuje faktycznie wykonane i sfinansowane przez Fundację prace!
https://3obieg.pl/gra-o-dom-co-jest-grane-panie-kopania

2.

Przyznam, że nie miałem pojęcia, jaki naprawdę jest stan budynku położonego w Sierotach, ul. Ogrodowa 2. I chociaż już sam widok zewnętrzny co najmniej nie nastrajał optymizmem, ale to, co zobaczyłem w środku po usunięciu mebli jest szokujące!
Popatrzcie zresztą sami.

Niedziela 14 września 2014 053Niedziela 14 września 2014 045

Niedziela 14 września 2014 004Niedziela 14 września 2014 005

Niedziela 14 września 2014 016Niedziela 14 września 2014 014

Niedziela 14 września 2014 008Niedziela 14 września 2014 009

Niedziela 14 września 2014 018Niedziela 14 września 2014 039

3.

Uwaga pleśń i grzyb w domu groźne dla zdrowia!
Pleśń i grzyb w trakcie rozwoju wytwarza dwutlenek węgla, wilgoć oraz alkohole i kwasy. Pojawia się charakterystyczny zapach, a w powietrzu unoszą się zarodniki, które powodują trudności z oddychaniem. Zarodniki wchłonięte do organizmu mogą zaatakować płuca, szczególnie osób z osłabioną odpornością. Długotrwałe działanie grzybów może również doprowadzić do zmiany parametrów immuologcznych. Pleśń w mieszkaniu wytwarza toksyczne chemikalia (mykotoksyny), takie jak aflatoksyny czy ochratoksyny. Mykotoksyny mogą pośrednio wpływać na funkcjonowanie organizmu. Gromadzą się w narządach wewnętrznych, przyczyniając się tym samym do licznych komplikacji zdrowotnych. Afla- i ochratoksyny są czynnikami rakotwórczymi, uszkadzającymi wątrobę, mogą też wywołać wymioty i krwawienia. Substancje te mają wpływ na zaburzenia przemiany materii, prowadzące do otyłości, zaburzenia hormonów trzustki, jajników, prostaty. Przyczyniają się również do zaburzeń płodności u kobiet i mężczyzn. Toksyny wytwarzane przez pleśń, są szczególnie groźne dla dzieci. Pleśń wpływa również na występowanie infekcji skórnych, takich jak grzybica stóp czy grzybica podudzia. Za tego typu zaburzenia odpowiedzialne są dermatofity.
Najczęściej występującymi schorzeniami, związanymi z pleśnią w mieszkaniu, są bóle mięśni i stawów, infekcje skórne, zapalenie zatok, problemy z oddychaniem i ogólne zmęczenie organizmu. Przebywając w pomieszczeniu, w którym rozwija się pleśń, narażamy się na alergię wziewną i skórną. Grzyby nierzadko przyczyniają się do uszkodzenia wielu organów i układów, są przyczyną występowania astmy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. U dzieci dodatkowo pojawiają się zapalenia stawów, podrażnienie skóry czy oczu. Często też pojawia się alergiczne zapalenie zatok czy oskrzelowo/płucna grzybica kropidlakowa. Bardzo często grzyby prowadzą do mrowienia i drętwienia kończyn czy zesztywniającego zapalenia kręgosłupa, towarzyszy temu rozdrażnienie, ogólny niepokój, a nawet depresja. Pleśń wpływa również na zmniejszenie koncentracji, bezsenność, problemy z trzymaniem równowagi oraz częste bóle głowy. U części osób może wystąpić również dysfunkcja nerek, grzyby są też niezwykle groźne dla kobiet w ciąży, mogą bowiem doprowadzić do zakłócenia rozwoju płodu. Pleśń w mieszkaniu w najgorszym wypadku może stać się przyczyną raka, martwicy wątroby czy uszkodzenia nerek. Osoby z osłabionym układem immunologicznym narażone są nawet na infekcje zagrażające ich życiu.
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/material/uwaga-plesn-i-grzyb-w-domu-grozne-dla-zdrowia,690710,891008,0.html

4.

Czy budynek położony w Sierotach, ul. Ogrodowa 2, może być zamieszkały przez kogokolwiek?

Bez ocieplenia i bez izolacji fundamentów jest to niemożliwe. Zamieszczone fotografie wskazują jednak, że budynek jest zagrzybiony do tego stopnia, iż ewentualna naprawa substancji… może po prostu być nieopłacalna.
Prawdopodobnie taniej jest wyburzyć, odkazić teren, a następnie postawić nowy budynek.
Tak samo musi ulec rekultywacji cały teren. Przede wszystkim musi być odprowadzony nadmiar wody, jaki po ostatnich deszczach zamienił „plac zabaw” w pokryte lekko gnijącą trawą trzęsawisko. To z kolei wymaga założenia drenów i wysypania kilkudziesięciu wywrotek ziemi. Również musi być wymienione ogrodzenie, które w tej chwili trzyma się w niektórych miejscach jedynie na rdzy i resztkach pamiętającej jeszcze późnego Gierka minii.

Niedziela 14 września 2014 060Niedziela 14 września 2014 059
Dlaczego przez 6 lat nie był przeprowadzony remont?
Przecież stan faktyczny „rezydencji” w Sierotach, ul. Ogrodowa 2, Ireneusz Kopania znał od samego początku!
W umowie kupna nieruchomości, jaka została zawarta dnia 29 sierpnia 2008 roku przed notariuszem Antoniną Ochrombel – Pawelec (rep. A: 14464/2008) znajduje się istotna informacja – budynek wymaga generalnego remontu! (§ 9 umowy).
Tymczasem zamiast ekipy remontowej prezes Ireneusz Kopania wpuścił do nowo nabytej rudery rodzinę zastępczą. Czyżby po to, żeby wykonała tam prace, do których fundacja jest zobowiązana jako właściciel?
I rzeczywiście. By móc jako tako mieszkać rodzina zastępcza we własnym zakresie wykonała gros prac adaptując wnętrze budynku do celów mieszkalnych.
Ocieplenie ścian i zaizolowanie fundamentów jednak zdecydowanie przekraczało ich możliwości.
I to nie tylko finansowe.

5.

Jedno jest pewne.
W domu przy Ogrodowej 2 w tej chwili nie powinien przebywać jakikolwiek człowiek.

Wieloletnie zaniedbania, w szczególności brak remontu bezpośrednio po zakupieniu nieruchomości w 2008 r. doprowadziły do pogorszenia stanu substancji mieszkaniowej w stopniu zagrażającym zdrowiu i życiu, co wyklucza dom przy ul. Ogrodowej 2 w Sierotach jako przytulisko dla już wcześniej pokrzywdzonych dzieci.

14.09 2014

Fotografie wykonane w Sierotach, ul. Ogrodowa 2.

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

 1. Avatar no name

  Widzę, że temat powraca…I dobrze. Trzeba pokazywać działania, a raczej “nicnierobienie” i “tumiwisizm” hipokryty Ireneusza Kopani, ponieważ pod maską “dobrego wujka” kryje się cwany i chciwy pyskowicki piciumgeszefciarz. Gdyby prezes fundacji FROZ “Nasz Dom Zastępczy” troszczył się o dobro dzieci, to dom (własność tejże fundacji) w którym mieszkały, nie popadałby w ruinę. Cóż, brak empatii jest jednym z syndromów wypalenia zawodowego (Ireneusz jest zatrudniony jako wychowawca w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego, zwanej Rodzinnym Domem dla Dzieci zs. w Paczynie). Im dalej w las, tym bardziej prawdopodobne stają się przypuszczenia, że Irek “wespół w zespół” ze swoją kuzynką Urszulą Marią Piotrowską wykręcił nie tylko dzieci, rodzinę zastępczą Magdziaków, ale i brytyjskich darczyńców (w tym angielską fundację Our New Family), którzy być może pełni entuzjazmu i dobrych chęci zbierali datki dla pokrzywdzonych przez los dzieci. Zapraszamy do Paczyny na ul. Leśną 26, do wyremontowanej i wypasionej posiadłości prezesa fundacji. Kontrast pomiędzy zagospodarowaniem domu w Sierotach, a jego posesją aż kłuje w oczy. Z jakich powodów Ireneusz Kopania na przestrzeni lat 2009-2012 (wg opinii sąsiadów) przeprowadzał intensywne remonty prywatnej posesji, a nie kiwnął palcem i nie zadbał o sierocką zgniliznę? Czyżby kasa od brytyjskich darczyńców przeznaczona na dom w Sierotach została utopiona w jego prywatnej kieszeni? Dziwnym trafem to, o co żebrał w imieniu Magdziaków (i wyżebrał) u Anglików znalazło się w jego rękach…Zgłosił zapotrzebowanie na kasę na postawienie wiaty i zakup busa dla rodziny z Sierot, to dostał. Z tym, że wiata “zdobi” jego podwórko i służy jako skład drewna do kominka, a busem jeździ sam prezes Kopania. W imieniu rodziny zastępczej prosił o kasę na ganek i ganek jest, ale … w Paczynie przy ul. Leśnej 26. Przykłady można mnożyć …

  0
 2. Avatar ghyr

  wyglada raczej na uzytkowanie
  niedogrzanego budynku z zaburzona wentylacja

  z tego wynika zagrzybienie za meblami i tapetami
  oraz pod wykladzina podlogowa

  0
  • Avatar budowlaniec

   Uważnie obejrzałem zdjęcia. Na murach jest kilka plam, które mogą wskazywać, że grzyb “przerasta” na zewnątrz ścian. Jeśli teren jest pochylony, grząski a gleba luźna i przy tym brak drenażu, to możliwy jest widoczny na zdjęciach efekt. Wysoki poziom wód gruntowych, szczególnie po intensywnych opadach, których w naszym klimacie nie brakuje + prowizoryczna izolacja fundamentów mogą powodować, że mury jak szalone ciągną wilgoć z gruntu. Przy ukonstytuowaniu terenu takim jak podałem wyżej, izolacja powinna być wpuszczona co najmniej metr w dół + dwa metry papy w poziomie. Proszę zwrócić uwagę na materiały, z których wybudowano dom. Jeśli ściana, którą widzę jest wymurowana z betonowych pustaków to jak namoknie, szczególnie od zewnątrz, albo periodycznie namaka od gruntu, to tak szybko się nie osuszy. Na zdjęciach widać, że do budowy użyto co najmniej kilku materiałów. Jeśli są porowate to chłoną jak gąbki. Myślę, że właściciel miał zamiar ocieplić i otynkować budynek, zaizolować fundamenty i wydrenować teren. Tylko wariat ryzykowałby mieszkanie w tak prowizorycznych warunkach.

   0
 3. Moze,ktos wreszcie przygladnie sie blizej temu towarzystwu wzajemnej adoraci.A moze panstwo Magdziakowie byli potrzebni,zeby inni mogli krecic lody?… Sama geba ex,zakonnika mowi swoje,jak Irus moglbny byc w zakonie,skoro Irus kocha money,money,and more money.

  0
 4. Avatar Agnieszka

  Współczuje ludziom mieszkającym w tym budynku jednakże nie możemy roztrząsać tylko i wyłącznie tego jednego przypadku tylko i wyłącznie dlatego, że fundacja, która jest jego właścicielem nie przeprowadziła remontu a pozwoliła zamieszkać tam jakiejś rodzinie. Przecież w Polsce w podobnych albo jeszcze gorszych warunkach mieszka tysiące rodzin, które robią co mogą aby poprawić swoją sytuację mieszkaniową, ale niestety bardzo często jest to niemożliwe choćby ze względu na sytuację materialną tych rodzin. Jakoś o tych rodzinach nikt nie pamięta a tu proszę bardzo drugi raz pojawia się artykuł dotyczący tej samej kwestii i to, podkreślam po raz kolejny, tylko dlatego, że właścicielem tego budynku jest Fundacja Rodzinnej Opieki Zastępczej „Nasz Dom Zastępczy” w Paczynie.
  Rzeczywiście łatwo jest oceniać każdą sytuację stojąc z boku. Lepiej jest narzekać i krytykować kogoś lub jakąkolwiek instytucję, która próbuje pomóc na tyle na ile pozwalają jej na to warunki finansowe. Zatem może zamiast krytykować czas może pomóc tej rodzinie i każdej innej rodzinie znajdującej się w podobnej lub jeszcze gorszej sytuacji mieszkaniowej???

  0
  • Avatar Aleksandra

   Agnieszka napisała: “Rzeczywiście łatwo jest oceniać każdą sytuację stojąc z boku.” – Nie stoję z boku. Od 3 lat jestem w centrum wydarzeń.
   Agnieszka napisała: “Lepiej jest narzekać i krytykować kogoś lub jakąkolwiek instytucję, która próbuje pomóc na tyle na ile pozwalają jej na to warunki finansowe.” – Zdaje się, że warunki finansowe FROZ “Nasz Dom Zastępczy” pozwalały na przeprowadzenie remontu budynku zamieszkałego przez rodzinę Magdziaków. Fundacja ta była/jest nadal (?) na terenie RP powiernikiem (pełnomocnikiem) brytyjskiej fundacji Our New Family zs. w Newcastle upon Tyne (vide: raporty Charity Commisssion dostępne w wersji elektronicznej). Problem w tym, że wola brytyjskich donatorów mocno rozjechała się z “widzimisię” chciwego i roszczeniowego prezesa fundacji Ireneusza Kopani. Zbiórki celowe (z użyciem wizerunku dzieci i rodziny) prowadzone w GB dotyczyły konkretnych dzieci i konkretnej rodziny. Prawdopodobnie większość darowizn, w tym spora kasa (ok. 800 tys. PLN) została przekazana przez Anglików do FROZ “Nasz Dom Zastępczy” zs. w Paczynie, która to fundacja być może wydatkowała je niezgodnie z celami statutowymi, czyli na powiększenie prywatnego majątku prezesa fundacji Ireneusza Kopani.
   – “Zatem może zamiast krytykować czas może pomóc tej rodzinie i każdej innej rodzinie znajdującej się w podobnej lub jeszcze gorszej sytuacji mieszkaniowej???” Wszystkie osoby zaangażowane w sprawę starają się dotrzeć do prawdy i pokazać opinii społecznej co najmniej nietransparentne działania fundacji. Skoro pani Agnieszka wyraziła gotowosć do udzielenia pomocy, to serdecznie zapraszam…

   0
   • Avatar kjjgg

    zawsze w takich przypadkach sie pytam gdzie podziala sie forsa ze sprzedazy mieszkan komunalnych

    nie tylko jakies tam fundacje
    dobrze zyja z handlu mieniem publicznym

    0
 5. To nie krytyka,to jest ukazywanie faktycznej prawdy.Na rodzine panstwa Magdziakow byly zbierane pieniadze w Anglii,i co sie z nimi stalo?,wyparowaly,a moze gryzonie zjadly. Czas najwyzszy rozliczyc to towarzystwo wzajemnej adoracji… Kuzynka,jako tlumaczka…,dobre…Wszystko to smierdzi na odleglosc,rodzina Magdziakow zostala wykorzystana…,i nikt,ani nic, nie jest w stanie tego zmienic.Ziec,tesciowa,kuzynka,Irus. Jak widac,dzieci to super zrodlo,ale tylko dla uprzywilijowanych. Temat rzeka…

  0
 6. Avatar K.S.

  W latach 90tych Kopaniowie prowadzili sklep “Bobas” w Pyskowicach przy ul. Szopena 8. Pracowałam u nich cieszę się że krótko. Wtedy też kochali pieniądze i czerpali satysfakcję z poniżania tych którzy byli słabsi i w jakiś sposób od nich zależni, dlatego rozumiem tę rodzinę o której jest artykuł. Jak wpadli w łapy reni i irka to moge uwierzyć że zostali oskubani do gołej skóry.

  0
 7. Avatar mecenas

  “Sukcesy” wychowawcze i nie tylko dyrektorki placówki opiekuńczo-wychowawczej (jednostki organizacyjnej starostwa powiatowego w Gliwicach) zwanej Rodzinnym Domem dla Dzieci w Paczynie – Renaty Kopania i wychowawcy zatrudnionego w tej placówce, czyli Ireneusza Kopania (mąż Renaty):
  1. Wychowanek podejrzany o zamordowanie ojca Renaty Kopania, swojego “przyszywanego” dziadka – przebywał w placówce Kopaniów kilka lat.
  2. Sprawa o demoralizację małoletniej wychowanki – przebywa/przebywała w placówce Kopaniów kilka lat.
  3. W prywatnych rozmowach Ireneusz Kopania chwali się, że sześcioletnia dziewczynka wybiegła wieczorem z jego domu boso (w samych rajtuzkach) i koszulce, a on gonił ją samochodem po Paczynie.

  Wyniki kontroli NIK w w/w placówce również są porażające – NIK Delegatura w Katowicach – Wystąpienie Pokontrolne – LKA – 4112-03-01/2013 S/13/005 – fragmenty:

  “W dniu 11 września 2012 r. RDD w Paczynie został skontrolowany przez Biuro Rzecznika
  Praw Dziecka. W wyniku kontroli wydano zalecenia w zakresie: zdiagnozowania
  problemów zdrowotnych jednej wychowanki, wyeliminowania agresji słownej wśród
  wychowanków i wychowawców, opracowania planu pomocy dziecku zgodnie
  z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 grudnia 2011 r. w sprawie
  instytucjonalnej pieczy zastępczej, opracowania regulaminu organizacyjnego RDD
  i umieszczenia w miejscu dostępnym informacji dla dzieci o instytucjach świadczących dla
  nich pomoc.”

  “W dniach 8-12 kwietnia 2013 r. kontrolę w RDD przeprowadził Wojewoda Śląski, który
  pismem z 16 września 2013 r. przekazał Staroście zalecenia pokontrolne, dotyczące
  niezwłocznego:
  – uaktualnienia podstawy prawnej regulaminu obowiązującego w RDD w Paczynie,
  – złożenia wniosku do wojewody w kwestii zmiany nazwy palcówki,
  – prowadzenia karty pobytu dziecka w placówce, zgodnie z § 17 ust. 2 i 4 rozporządzenia
  MPiPS, prowadzenia protokołu z oceny sytuacji dziecka i planu pomocy dziecku
  w formie odrębnych dokumentów,
  – opracowywania planów pomocy dziecku, zgodnie z art. 139 ust. 2 ustawy o pieczy
  zastępczej w nawiązaniu do § 15 rozporządzenia MPiPS,
  – dokonywania oceny sytuacji dziecka, zgodnie z art. 139 w nawiązaniu do art. 136
  ustawy o pieczy zastępczej.”

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816