BIZNES
Like

Sieć Badawcza: Łukasiewicz startuje w kwietniu

30/12/2017
247 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minute czytania
Sieć Badawcza: Łukasiewicz startuje w kwietniu

Polskie ośrodki naukowe zbudują Sieć Badawczą: Łukasiewicz. Głównym celem Sieci jest budowa zaplecza naukowego do realizacji strategicznych programów rządowych.soldering-a-motherboard (2)

Mateusz Morawiecki zapowiadał, że Sieć Badawcza: Łukasiewicz będzie jedną z największych tego typu instytucji w Europie. Sieć ma stanowić pomost między nauką a gospodarką i być efektywnym zapleczem technologicznym i intelektualnym administracji publicznej. Jest ona integralnym elementem Narodowego Systemu Innowacji. Jej powołanie to efekt realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

– Przyjętą przez rząd ustawą reformującą instytuty badawcze domykany blok czterech ustaw budujących pomost między nauką i gospodarką: 2 ustawy o innowacyjności, doktoraty wdrożeniowe i Sieć Badawcza: Łukasiewicz. Gonimy świat – mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Głównymi korzyściami wynikającymi z reformy instytutów badawczych będą lepsza koordynacja agendy badawczej instytutów, możliwość realizacji dużych projektów o znaczeniu ogólnokrajowym, efektywniejsze wykorzystanie infrastruktury badawczej, jednolite zasady komercjalizacji i transferu wiedzy do gospodarki, synergia zakupowa, lepsza komunikacja z rynkiem, oraz budowa silnej marki zdolnej do konkurowania na rynkach międzynarodowych.

– Patron sieci nie został wybrany przypadkowo. Postać Ignacego Łukasiewicza, który dokonał przełomowego odkrycia, oddaje ideę sieci – uważa wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Efektywna współpraca pomiędzy instytutami

Projekt ustawy o powstaniu Sieci Badawczej: Łukasiewicz został opracowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Ministrem Rozwoju i Finansów.

Sieć powstanie w oparciu o potencjał 38 instytutów badawczych – 35 instytutów nadzorowanych przez Ministra Rozwoju i Finansów, 2 instytutów nadzorowanych przez Ministra Energii oraz instytut nadzorowany przez Ministra Cyfryzacji.

Utworzenie sieci pozwoli uniknąć realizowania podobnych lub tych samych badań przez różne instytuty i ułatwi koordynację prac badawczych, skupiając w ramach jednej instytucji wiedzę i zasoby. Dzięki temu, możliwe będzie realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów badawczych, wymagających większych nakładów finansowych – w tym również projektów międzynarodowych.

Korzyści dla gospodarki

Powstanie Sieci Badawczej: Łukasiewicz to dobra wiadomość nie tylko dla polskiej nauki, ale także dla naszej gospodarki – bo kształcenie kadr dla tej ostatniej jest jednym z najważniejszych celów sieci. W tych działaniach wesprze ją Centrum Łukasiewicz, które będzie odpowiedzialne za koordynowanie pracy instytutów wchodzących w jej skład.

Centrum Łukasiewicz będzie samodzielnie realizować projekty badawcze o dużym znaczeniu dla polityki gospodarczej kraju, wspierać komercjalizację wyników prac B+R (badawczo-rozwojowych), koordynować realizację takich projektów przez instytuty skupione w Sieci.

Wypracuje także ujednolicone zasady wykorzystania infrastruktury badawczej – co pozwoli zoptymalizować koszty jej wykorzystania. Co więcej, opracowana zostanie procedura udostępniania tych specjalistycznych narzędzi podmiotom zewnętrznym, takim jak jednostki naukowe i przedsiębiorstwa.

Sieć rozpocznie swoją działalność 1 kwietnia 2018 roku.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217