Media Watch i recenzje
Like

Serwis KtoRzadzi.pl prześwietla zarobki posłów poza sejmem

29/02/2016
479 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Serwis KtoRzadzi.pl prześwietla zarobki posłów poza sejmem

Postanowiliśmy przyjrzeć się najnowszym oświadczeniom majątkowym na koniec VII kadencji Sejmu. Każdy poseł zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o swym stanie majątkowym. Ze swego obowiązku wywiązuje się poprzez wypełnienie druku http://www.sejm.gov.pl/poslowie/oswmajatkposla.pdf  oraz złożenia go w Kancelarii Sejmu. W jaki sposób oświadczenia są weryfikowane? Analizą oświadczeń zajmuje się Komisja Etyki Poselskiej, która czasami wzywa posłów do złożenia wyjaśnienia. Oświadczenia sprawdzać też może Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jakakolwiek jednak instytucja, która miałaby zweryfikować prawdziwość oświadczeń będzie miała problem z ustaleniem stanu faktycznego. A jakie szanse mamy my jako obywatele?

0


Niestety wszystkie oświadczenia wypisywane są ręcznie przez samych posłów. Często zdarza się, że nie da się jednoznacznie określić którejś z cyfr kwoty podanej przez posła. Karkołomnego zadania próby przepisania wszystkich oświadczeń majątkowych podjął się serwishttp://mamprawowiedziec.pl. Wspólnym wysiłkiem udało się przepisać do arkuszy kalkulacyjnych wszystkie oświadczenia majątkowe do aktualnego stanu. Okazało się jednak, że to dopiero początek drogi. Dane wpisywane przez posłów okazały się strasznie niechlujne, np. nie do końca wiadomo, czy w rubryce o zobowiązaniach finansowych poseł wpisuje pozostałą do spłacenia część kredytu czy też cały zaciągnięty kredyt (niektórzy posłowie o tym informowali, inni nie, zaś sumy te znacznie różniły się na przestrzeni jednego roku).

Przeprowadziliśmy wiele prób automatycznego “wyczyszczenia danych”, następnie rozpoczęliśmy prace na wizualizacją. Na specjalnie przygotowane podstronie możecie porównać dochody pozasejmowe posła na przestrzeni lat oraz zgromadzony majątek. W przypadku znalezienia błędu bardzo prosimy o zgłoszenia na adres: ktorzadzi@media30.pl

ktorzadzi_logoTutaj zapoznasz się z pozasejmowymi dochodami posłów: [a]http://ktorzadzi.pl/finanse-poslow/

Inne zapisy autora:

0

Avatar
beamat

7 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816