NEWS
Like

SĘDZIOWIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO DO WYŁĄCZENIA

19/11/2015
388 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
SĘDZIOWIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO DO WYŁĄCZENIA

Najpierw PIS złożył 23.10 wniosek o niezgodność ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z Konstytucją. Po wyborach PIS jednak doszedł do przekonania, że lepiej będzie uchwalić nową ustawę i skargę wycofał. W świetle nowej ustawy 5 sędziów, których wybrano na podstawie uchwalonej w czerwcu ustawy byłoby ponownie wybieranych (przypomnijmy, że PO-PSL-Lewica uchwaliły nową ustawę m.in. w celu wcześniejszego wyboru 3 sędziów, w związku z upływem kadencji 6 listopada br., oraz 2 sędziów, w związku z upływem kadencji poprzedników w grudniu, czyli dokonano skoku w celu pozbawienia nowego sejmu prawa wyboru).

0


INFORMACJA21

Prezydent Andrzej Duda jednak nie przyjął do tej pory przysięgi nowych sędziów (ustawa nie przewiduje żadnego terminu tej czynności), a zatem nie objęli swoich funkcji. Platforma, która wpadła we własną pułapkę, złożyła zatem skargę ws. zbadania zgodności z Konstytucją ustawy, licząc na korzystne orzeczenie Trybunału (ze strony zaprzyjaźnionych sędziów nominatów z PO) ws. wyboru tych 5 sędziów.

18 listopada do rozgrywki o Trybunał postanowiło włączyć się Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE, które złożyło petycję do Trybunału o wyłączenie sędziów Andrzeja Rzeplińskiego (prezesa TK), Stanisława Biernata (wiceprezesa TK) i pozostałych sędziów z rozstrzygania zgodności z konstytucją przepisów ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Stowarzyszenie swój wniosek uzasadnia faktem udziału prezesa i wiceprezesa TK w pracach nad ustawą, zajęcia stanowiska przez prezesa Rzeplińskiego ws. wyboru nowych sędziów zanim nastąpiła rozprawa, orzekanie przez sędziów we własnej sprawie. Ponadto Stowarzyszenie zwraca uwagę, że Trybunał będzie decydował o zgodności z konstytucją ustawy, na podstawie tejże zaskarżonej ustawy. To świat Kafki – stwierdza prezes Stowarzyszenia dr Daniel Alain Korona – jeżeli Trybunał orzeknie w sprawie, nastąpi to z naruszeniem prawa. Ustawa o trybunale Konstytucyjnym, powinna być ustawą o charakterze organicznym tzn. przyjętą w takim samym trybie jak Konstytucja, wówczas by powstała w consensusie i nie powstałaby taka sytuacja jak obecnie. Winą za zaistniały stan ponosi PO, która chciała dokonać skoku na Trybunał.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
sprzeciw21

217 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816