Komentarze dnia
Like

Sędziowie nie będą już bezstronnymi arbitrami

16/01/2016
374 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
Sędziowie nie będą już bezstronnymi arbitrami

Rząd premier Beaty Szydło z PIS na swoim posiedzeniu przyjął reformę prawa sądowo-procesowego, zaproponowaną przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Polskie sądy będą mogły korzystać w procesach z nielegalnie otrzymanych dowodów od 1 kwietnia 2016 roku.

0


Nowy polski gabinet ministrów wycofał jedną z największych reform swoich poprzedników z 2015 roku. Według słów Ziobry, mowa o powrocie do poprzedniego modelu procesu sądowego, co oznacza, że sąd nie będzie pełnić roli arbitra podczas posiedzeń, a będzie mógł aktywnie prowadzić proces, jak było wcześniej.

Z prawa karno-sądowego Polski został wyłączony m.in. artykuł, zakazujący wykorzystania dowodów zdobytych drogą nielegalną lub przy naruszeniu prawa, np. przy pomocy nielegalnego podsłuchu rozmów telefonicznych, nielegalnej kontroli korespondencji i maili. Zwiększył się także okres odpowiedzialności karnej dla świadków składających fałszywe zeznania albo przemilczających prawdę. W chwili obecnej za tego typu przestępstwa grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, ale na wniosek ministerstwa sprawiedliwości kara zwiększy się do 8 lat.

Zmiany w polskim prawie przewidują także, że obywatel może bezpłatnie korzystać w sądzie z usług adwokata z urzędu tylko w tym wypadku, jeśli zostanie uznany za nie będącego w stanie zapłacić za usługi prywatnego adwokata.

„Ta reforma (poprzedniego rządu premier Ewy Kopacz) od samego początku była absurdem. Ważniejsze jest poszukiwanie prawdy, a nie rozmowy między prokuratorem i adwokatem” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki broniąc zmian w ustawodawstwie Polski.

Jednak zdaniem byłego ministra sprawiedliwości Borysa Budki (z opozycyjnej teraz partii Platforma Obywatelska) reforma sądownictwa stanowi realne zagrożenie dla obywateli. „Pojawi się mroczny obraz państwa Prawa i Sprawiedliwości. Obraz państwa totalitarnego, gdzie organy państwowe będą w stanie same stworzyć przestępcę” – oświadczył Budka.

Jednocześnie służby specjalne Polski, niezależnie od tego, jak partia znajduje się u władzy, aktywnie nadużywają nielegalnych podsłuchów, bezpodstawnie utajniają dokumenty oraz wywierają nacisk na sądy.

Ciekawe, że na wniosek rządu Polski wszystkie zmiany w prawodawstwie powinny wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2016 roku. I to nie będzie żartem primaaprilisowym.

Autorstwo: Koźma Warszawski
Źródło: pl.SputnikNews.com

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Avatar iudgiuv

    Od popełniania przestępstw odstręcza widmo nieuchronności kary, a nie jej wysokość. Dlatego dobrze, że nie próbują zwiększać wysokości kar tylko zwiększyć wykrywalność. Temu ma służyć dopuszczalność wszelkich dowodów popełnienia zbrodni. Nawet uzyskanych nielegalnie. Brawo. A za fałszywe zeznania ratujące mordercę, gangstera lub polityka powinna być kara równa tej której uniknął przestępca. Skończył by się cyrk z kupowaniem fałszywych świadków. Może wreszcie ofiary przestępstw będą miały większe prawa niż przestępcy? W ostatnim zdaniu chyba przesadziłem…

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816