PRAWO
Like

Sanacja wymiaru sprawiedliwości – postulaty Fundacji LEX NOSTRA

16/09/2016
701 Wyświetlenia
1 Komentarze
3 minut czytania
Sanacja wymiaru sprawiedliwości – postulaty Fundacji LEX NOSTRA

Szanowni Państwo!

Poznajemy coraz więcej założeń i kierunków reformy wymiaru sprawiedliwości, które przekładają się lub w najbliższych miesiącach przełożą się na konkretne projekty ustaw i zmian systemowych.

Chcemy przypomnieć, że wiele sygnalizowanych zmian dotyczy tych obszarów, które już rok temu Fundacja LEX NOSTRA wskazywała jako najważniejsze w swoim “Dekalogu zmian”.

0


pukpuk

 

Zapraszamy do lektury:

Poznajemy coraz więcej założeń i kierunków reformy wymiaru sprawiedliwości, które przekładają się lub w najbliższych miesiącach przełożą się na konkretne projekty ustaw i zmian systemowych. Przedstawiciele Fundacji LEX NOSTRA, w tym Dyrektor Fundacji Maciej Lisowski, zamierzają aktywnie włączyć się w debatę nad konkretnymi zapisami zmian, uczestniczyć w posiedzeniach sejmowych komisji procedujących nad konkretnymi projektami. Chcemy też przypomnieć, że wiele sygnalizowanych zmian dotyczy tych obszarów, które już rok temu Fundacja LEX NOSTRA wskazywała jako najważniejsze w swoim „Dekalogu zmian”. Poniżej przypominamy raz jeszcze wskazane przez Fundację LEX NOSTRA rok temu ramowe postulaty.

Fundacja LEX NOSTRA – nasz program odnowy, sanacji i uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości:

 1. Zwiększenie nadzoru nad postępowaniami prokuratorskimi poprzez przywrócenie funkcji sędziego śledczego, z sukcesem funkcjonującej w RP przed wojną.

 1. Przywrócenie idei rewizji nadzwyczajnej.

 1. Stworzenie ram prawnych i organizacyjnych do realnego znaczenia ławników w postępowaniu sądowym – przywrócenie społecznej kontroli procesów sądowych.

 1. Bezpośrednie wybory Prezesów Sądów Apelacyjnych i Okręgowych, oraz Prokuratorów Apelacyjnych i Okręgowych.

 1. Możliwość odwołania sędziów przez Prezydenta RP, np. na wniosek RPO czy organu, w skład którego mogliby wejść reprezentanci radców prawnych i adwokatów (tym samym konieczna reforma Krajowej Rady Sądownictwa). Musi istnieć poczucie, że funkcja sędziego nie musi być funkcją dożywotnią.

 1. Likwidacja immunitetów sędziowskich i prokuratorskich (oczywiście w ramach szerszej idei likwidacji immunitetów, także poselskich).

 1. Rozsądny dobór kadr sędziowskich, tak by aplikować do tej funkcji mogły jedynie osoby z rzetelnym prawniczym doświadczeniem, np. po 15 latach doświadczenia w pracy prawnika (w tym minimum 5 lat jako adwokat lub prokurator).

 1. Jawne oświadczenia majątkowe sędziów i prokuratorów, a także oświadczenia o powiązaniach członków ich rodzin z wymiarem sprawiedliwości.

 1. Obowiązkowe badania lekarskie sędziów i prokuratorów, także psychologiczne.

 2.  Wprowadzenie zakazu dodatkowego zarobkowania sędziów, np. poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych w prywatnych przedsiębiorstwach.

  Fundacja LEX NOSTRA

http://fundacja.lexnostra.pl/sanacja-wymiaru-sprawiedliwosci-przypominamy-postulaty-fundacji-lex-nostra/

Z poważaniem,

Maciej Lisowski

Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA

Inne zapisy autora:

0

Fundacja LEX NOSTRA
Fundacja LEX NOSTRA http://www.fundacja.lexnostra.pl

W służbie Obywatelowi !

113 publikacje
1 komentarze
 

Jeden komentarz

 1. HD HD

  “Stworzenie ram prawnych i organizacyjnych do realnego znaczenia ławników w postępowaniu sądowym – przywrócenie społecznej kontroli procesów sądowych.” Bzdura. Sądy ławnicze to była odpowiedź komuny na sądy przysięgłe. Żenada, i tyle, emeryci zasiadający za stołem sędziowskim bali się podpaść sędziemu zawodowemu, bo mogli nie być powołani do kolejnej sprawy i kasa by uciekła. Tylko przysięgli moga uzdrowić wymiar sprawiedliwości, tak samo, jak w XIX w. w USA.

  Wprowadzenie rewizji nadzwyczajnej to jedno z haseł PiS, pod którymi partia ta zmierzała do wyborów.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816